1400/3/30 : یکشنبه
تاریخ ارسال : 1400/02/21    

پیام تسلیت مسئولان فرهنگی برای درگذشت عبدالوهاب شهیدی

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد، مدیر کل دفتر موسیقی، مدیر عامل انجمن موسیقی ، مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت و مدیرعامل صندوق اعتباری هنردر پیام های جداگانه درگذشت عبدالوهاب شهیدی را تسلیت گفتند.
پیام تسلیت مسئولان فرهنگی برای درگذشت عبدالوهاب شهیدی

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد، مدیر کل دفتر موسیقی، مدیر عامل انجمن موسیقی و مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت در پیام های جداگانه درگذشت عبدالوهاب شهیدی را تسلیت گفتند.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی، سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام تسلیتی برای درگذشت شهیدی نوشته است: «استاد عبدالوهاب شهیدی مهارت و معرفت را به غایت در هنر موسیقی جاری کرد و با دغدغه جانانه برای همه ابعاد اثر موسیقی که هر یک نقشی هماهنگ و همساز در اثر دارد، شخصیت هنری متمایزی یافت. استاد عبدالوهاب شهیدی خواننده و نوازنده توانمند و برجسته ایران است که با شناخت دقیق و عمیق از شعر، آواز و تصنیف می خواند.

استاد شهیدی آثار و تصنیف های ماندگاری را برای موسیقی ایران و ایران به یادگار گذاشت و با آثارش و همراهی و همدلی با هنرمندان شاخص موسیقی در دهه های گذشته  در تاریخ موسیقی و هنر این سرزمین را نقشی خوش زده است.

سیدمجتبی حسینی در ادامه این پیام نوشته است: درگذشت هنرمند گرانقدر و بی بدیل موسیقی ایران استاد عبدالوهاب شهیدی را به خانواده بزرگوارش، هنرمندان و مردم دوستدار موسیقی تسلیت می گویم. نام و یادش همیشه به نیکی در فرهنگ و هنر ایران باقی است.»

 

در پیام تسلیت محمد اله‌یاری، مدیر کل دفتر موسیقی برای درگذشت استاد عبدالوهاب شهیدی هم چنین آمده است:

«درگذشت هنرمند ارزشمند موسیقی ایران استاد عبدالوهاب شهیدی،  ضایعه‌ای بزرگ و ناراحت‌کننده است. مرحوم شهیدی دارای منشی بزرگوارانه در زندگی اجتماعی خود بود و در عمر پرتلاش هنری خود، آوازهای زیبایی خلق کرد و اکنون به جاودانگی پیوست، اما نغمه‌های دلنشین او تا ابد در یادها خواهد ماند.اینجانب ضمن ابراز همدردی با خانواده بزرگ ایشان و تسلیت به جامعه موسیقی کشور به خاطر از دست دادن این استاد پیشکسوت، از درگاه خداوند برای این خواننده و نوازنده کشورمان، علو درجات و همنشینی با ابرار و نیکان را مسئلت می‌کنم.»

 

در متن پیام نیکنام انزابی، مدیرعامل انجمن موسیقی برای عبدالوهاب شهیدی آمده است:

«ضایعه فقدان استاد عبدالوهاب شهیدی، آوازخوان شهیر که سال‌های سال با صدای شیوایش آثار ماندگاری را برای مردمان این سرزمین به یادگار گذاشت، غم‌انگیز و تلخ است.
این هنرمند پرآوازه، آواز را زندگی می‌کرد و صدای او گواه زیبایی آواز ایرانی بود. ارزش‌های هنری‌ استاد شهیدی بر کسی پوشیده نیست و نام او در تاریخ موسیقی آوازی ایران برای همیشه مانا خواهد ماند.
 این مصیبت را به جامعه موسیقی کشور تسلیت می‌گویم و برای این هنرمند برجسته از درگاه خداوند سبحان علو درجات و برای بازماندگان او صبر و سلامتی مسئلت دارم. روحش شاد و یادش گرامی باد.»

 

همچنین نیکنام حسینی‌پور، مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت برای درگذشت استاد شهیدی نوشته است:

«قرار بود نخستین روز از پاییز،  صدمین سال تولدش را به جشن بنشینیم. اما پرواز را گریزی نیست.
عبدالوهاب شهیدی این مروارید درخشان حوزه موسیقی نیز از میانمان رفت.
چه خوب که در نخستین روزهای سال دیدارمان با او تازه شد.
او که یک قرن با موسیقی زیست و برای اعتلای این هنر تلاش کرد و تا آخرین لحظه زندگی مفید ماند.
رفتنش داغی است دردآور و ایستادن و نظاره هجرتش تاب و توان می خواهد.
عبدالوهاب شهیدی خواننده موسیقی اصیل ایرانی، آهنگسار، استاد آواز و نوازنده عود مهرماه ۱۳۰۱ در میمه اصفهان متولد شد.
 از آوازهای محلی او می‌توان به تصنیف زندگی اشاره کرد. یکی دیگر از تصنیف‌های زیبایی که با صدای استاد عبدالوهاب شهیدی برای موسیقی ایران به یادگار مانده، اثری است با شعری از مولانا «داغ تو دارد این دلم، جای دگر نمی‌شود».
همچنین وی قطعات قدیمی معروفی مانند آثار عارف قزوینی را نیز اجرا کرده که از میان آنها می‌توان به تصنیف‌های «گریه را به مستی بهانه کردم» و «گریه کن که‌گر سیل خون گریی» اشاره کرد.
عبدالوهاب شهیدی همواره به گنجینه موسیقی محلی ایران توجه ویژه داشته است و بسیاری از آهنگ‌های ماندگاری که با صدای ایشان ضبط شده، ریشه ملودی آنها در موسیقی محلی است.»سید حسین سیدزاده، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر طی پیامی درگذشت عبدالوهاب شهیدی را تسلیت گفت.

«خبر درگذشت استاد بزرگ موسيقي ايران «عبدالوهاب شهیدی» دل دوستداران هنر اصیل ایرانی را اندوهگین ساخت. استاد شهیدی ازشروع زندگی هنری در مسیرحفظ میراث موسیقی راه پیمود. سال ها گوش دلمان را با آوازهای شورانگیز نوازش داد و با ساخت آثار ماندگار، هنرش بر عمق جانمان نشست. نام او در یاد علاقه‌مندان به هنر اصیل ایرانی جاودان خواهد ماند.

اینجانب فقدان آن استاد گرانقدر را به عموم مردم ایران، اصحاب فرهنگ، هنر و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض نموده  و از خداوند بزرگ رحمت الهی برای آن مرحوم و صبرو شکیبایی برای خانواده محترمش آرزو می‌نمایم.»

 

عبدالوهاب شهیدی، خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی صبح دوشنبه 20 اردیبهشت در سن 99 سالگی دارفانی را وداع گفت.تبلیغات