1400/2/19 : یکشنبه
تاریخ ارسال : 1400/01/16    

مستر کلاس های صلاحیت تدریس موسیقی بزودی برگزار می شود/

برگزاری مستر کلاس، راهی در جهت ارتقای آموزش موسیقی

مناسب ترین راه برای کسب مهارت های لازم آموزشی و همچنین ارتقای سطح علمی مدرسان موسیقی، برگزاری مستر کلاس توسط خانه موسیقی ایران به عنوان مجری برگزاری آزمون های صلاحیت تدریس است.
برگزاری مستر کلاس، راهی در جهت ارتقای آموزش موسیقی

مناسب ترین راه برای کسب مهارت های لازم آموزشی و همچنین ارتقای سطح علمی مدرسان موسیقی،  برگزاری مستر کلاس توسط خانه موسیقی ایران به عنوان مجری برگزاری آزمون های صلاحیت تدریس است.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی، آزمون های صلاحیت تدریس موسیقی از نیمه دوم سال 1398 توسط خانه موسیقی ایران و با همکاری دفتر برنامه ریزی و توسعه آموزش‌های هنری وزارت ارشاد بطور منظم و مستمر برگزار می شود. بهره گیری از چندین استاد مجرب که سال ها نه تنها در حوزه اجرا که در حوزه تدریس موسیقی فعالیت داشته و با زوایای مختلف امر تدریس موسیقی به عنوان یکی از پیچیده ترین فعالیت های موسیقی آشنا هستند، منجر پربار شدن این آزمون ها شده است. از ابتدای سال 1399 همزمان با شیوع گسترده ویروس کرونا این آزمون ها بطور مستمر و بصورت آنلاین برگزار شد تا خللی در امر صدور کارت صلاحیت تدریس ایجاد نگردد.

 

در این جلسات داوران، مدرسانی را که در آموزشگاه های سراسر کشور مشغول تدریس هستند مورد آزمون موارد متخلف به فراخور رشته تخصصی قرار می دهند و پس از اخذ آزمون آنها را قبول، مشروط یا مردود اعلام می کنند.

 

عدم وجود رشته های تخصصی آموزش موسیقی در دانشگاه ها و توجه کافی به مقوله آموزش موسیقی باعث شده تا در کنار بسیاری از هنرمندان دارای صلاحیت، برخی نوازندگان که دارای صلاحیت تدریس نبوده اند نیز به عنوان مدرس در آموزشگاه های موسیقی سراسر کشور تدریس نمایند. عدم آشنایی و تسلط برخی از مدرسان با تئوری موسیقی، ریتم و وزن خوانی، ردیف موسیقی ایرانی، شیوه های تدریس موسیقی کودکان و ... از جمله مواردی بوده است که داوران آزمون ها همواره به آن اشاره داشتند.

 

در این میان با مردود و مشروط اعلام شدن برخی از مدرسان عملا موقعیت شغلی آنها در آموزشگاه ها از بین خواهد رفت که بسیاری از این افراد خواستار برگزاری کلاس هایی برای رفع اشکالات خود در زمینه تدریس موسیقی هستند.

 

با نظر داوران و کارشناسان آموزش موسیقی، بهترین و مناسب ترین راه برای کسب مهارت های لازم آموزشی و همچنین ارتقای سطح علمی مدرسان برگزاری مستر کلاس هایی توسط خانه موسیقی ایران به عنوان متولی برگزاری آزمون های صلاحیت تدریس است. زیرا همانطور که بارها توسط مسئولان خانه موسیقی و دیگر صاحبنظران گفته شده، آموزش موسیقی از جدی ترین مقولاتی است که باید با نظارت دقیق انجام شود چرا که عدم استفاده از مدرسان صاحب صلاحیت می تواند به دانش موسیقایی و همچنین تربیت نسل های آینده فعال در این حوزه زیان جدی وارد کند.

 

از این رو با هماهنگی های انجام شده، با همکاری استادان و داوران آزمون های صلاحیت تدریس برای آن دسته از مدرسانی که در آزمون ها مشروط یا مردود شده اند مستر کلاس هایی با موضوعات مختلف در فصل بهار سال جاری برگزار می شود که برنامه، نحوه ثبت نام و شیوه برگزاری کلاس های یاد شده بزودی اطلاع رسانی می گردد.تبلیغات