1398/6/1 : جمعه
تاریخ ارسال : 1397/12/14    

دیداری با هدف همدلی اهالی موسیقی/

مراسم رونمایی از کتاب فرهاد فخرالدینی برگزار شد

آئین رونمایی از کتاب «زیر گنبد مینا» اثر فرهاد فخرالدینی(آهنگساز، رهبر ارکستر و رئیس شورایعالی خانه موسیقی) و نشست پایانی خانه موسیقی در سال ۹۷ با همکاری نشر معین در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد.
مراسم رونمایی از کتاب فرهاد فخرالدینی برگزار شد

آئین رونمایی از کتاب «زیر گنبد مینا» اثر فرهاد فخرالدینی(آهنگساز، رهبر ارکستر و رئیس شورایعالی خانه موسیقی) و نشست پایانی خانه موسیقی در سال ۹۷ با همکاری نشر معین در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

به گزارش سایت خانه، نشست پایانی خانه موسیقی در سال  در قالب ۹۷ آئین رونمایی از کتاب «زیر گنبد مینا» اثر فرهاد فخرالدینی(آهنگساز، رهبر ارکستر و رئیس شورایعالی خانه موسیقی) همراه با اجرای موسیقی و حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقمندان با همکاری نشر معین 13 اسفندماه در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

*فخرالدینی منشا همدلی اهالی موسیقی است

در ابتدای این برنامه، حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی) در جایگاه قرار گرفت و گفت: فرهاد فخرالدینی نیازی به توصیف ندارد. او را به نیکی می‌شناسند، استاد فخرالدینی دهه‌های متوالی در عرصه موسیقی ایران آثار ارزشمند و ماندگاری آفرید و در طول عمر بابرکتش آثار ماندگار شنیدنی از او برجاست.

او با اشاره به کتاب «زیر گنبد مینا» افزود: این کتاب آخرین کتاب او تا به این لحظه است که شاهد رونمایی آن هستیم. آرزوی طول عمر بابرکت برای فرهاد فخرالدینی دارم که بتوانیم شاهد آثار ارزشمند دیگری از او باشیم.

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: آقای فخرالدینی از ابتدا جزو مؤسسین خانه موسیقی بوده و امروز ریاست شورای عالی خانه را بر عهده دارد. او منشأ همدلی است. ما به وحدت و به مهر و مهربانی نیاز داریم یکی از منادیان این وحدت استاد فخرالدینی است.

*فخرالدینی یافته های خود را برای آیندگان به یادگار گذاشته

در ادامه برنامه محمود سراجی(مجری برنامه) از رئیس موسسه اکو برای سخرانی دعوت کرد. محمدمهدی مظاهری در سخنانش گفت: موسیقی گونه‌ای از هنر متعالی و کیفیتی ناب از جلوه‌های زیبایی‌شناختی و موهبتی است که مهر و صلح می‌آفریند. در بینش افراد هر جامعه‌ای تأثیرگذار و زبان مشترک همه ملت‌ها است، آن قدر عمق و وقار و شکوه دارد که هنرمندانش را سفیران صلح و دوستی می‌دانیم. یک هنرمند با خلق موسیقی دریچه‌ای به ناشناخته‌ها می‌گشاید.
او ادامه داد: موسیقی ظرفیت نوردیدن مرزها را دارد و از مهم‌ترین عوامل پیوند بین ملت‌هاست. امشب اثر ارزشمند هنرمند نامدار عرصه موسیقی ایران مبین همین نکات است. هنرمندانی مانند آقای فخرالدینی علاوه بر این که عمر خود را صرف موسیقی می‌کنند یافته‌های خود را هم برای آیندگان به یادگار می‌گذارند.


سخنران بعدی این مراسم صالح رامسری(مدیرانتشارات معین) بود. رامسری در بخشی از سخنانش گفت: نیز در این مراسم به بیان نکاتی پرداخت و رو به فخرالدینی گفت: آقای فخرالدینی مرسی که وجود دارید و هستید. شهرام ناظری می‌گفت رونمایی‌های کتاب حُسنی دارد و آن حّسن این است که اهالی موسیقی را زیر یک سقف جمع می‌کند و امروز شما این کار را کردید.

*«زیر گنبد مینا» از نظر تاریخی ارزش دارد

در ادامه مراسم  هوشنگ کامکار(آهنگساز و عضو شورای عالی خانه موسیقی) در سخنانش گفت:  هارمونی را در هنرستان نزد فخرالدینی کار کرده ام و درباره این هنرمند مطالب زیادی برای گفتن دارم.  تمام مطالبی که در کتاب وجود دارد درد و دل تمام هنرمندان متعهد ایران است.

 

وی افزود: آقای فخرالدینی در جایی گفته با مسئولان که صحبت می‌کرده می‌گفتند بودجه نداشتیم. پس برای مربی فوتبال و موارد دیگر از کجا پول‌های گران هست که به ما نمی‌دهند موسیقی جدی را اجرا کنیم؟ در این کتاب درباره دوره‌های مختلف وزیران ارشاد صحبت شده است. این کتاب از نظر تاریخی ارزش دارد. توضیح جالبی داده ضبط کردن یک کار ارکستر به وسیله سازهای زنده پر هزینه است و هیچ ارگانی نیست که از از این کار حمایت کند پولی در اختیار آهنگساز بگذارد به ویژه آهنگسازان جوان. درباره نقش آهنگساز و ملودی‌نویس و موسیقی ملی ایران توضیحات جالبی داده است.

 

کامکار با بیان توضیحات دیگری درباره محتوای این کتاب گفت: آقای فخرالدینی می‌گوید برای هویت ملی نیاز نیست از قلم‌نی به جای خودنویس استفاده کنیم بلکه آن چه نوشته می‌شود، مهم است.


* این کتاب ارزشمند یک مجموعه جامعه‌شناسی نوشتاری است

مهدی ستایشگر(پژوهشگر و مدیر نشریه هنرموسیقی) در سخنانی بیان کرد: در این کتاب تعبیرهای زیبایی شده است. پیشکسوتان ما خیلی ارزشمند هستند. در این کتاب ارزشمند یک مجموعه جامعه‌شناسی نوشتاری هست. این کتاب یک دوره درس آهنگسازی و نکته‌های حساس و جالبی درباره ارکستر بزرگ دارد که در همه کتاب‌ها جمع نمی‌شود.
ستایشگر با بیان این که فخرالدینی با شعرا زندگی کرده، گفت: زندگی کردن با یک شاعر در پیشرفت آهنگساز مؤثر است.

بخش بعدی این مراسم به اجرای ارکستر سازهای ملی ایران به رهبری علی‌اکبر قربانی، خوانندگی وحید تاج با همراهی امین غفاری(سولیست ویولن) اختصاص داشت. در این بخش دو قطعه ابن سینا و مقدمه چهارگاه، رقص آذری و تصنیف خوش آمدی اجرا شد.*وقتی می‌گوئیم فخرالدینی، سرتاسر این اسم معنویت است

در ادامه این مراسم حسین علیزاده(آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایرانی)، پشت تریبون قرار گرفت و گفت: امروز افتخار بزرگ و بهار زودرسی است. برخی بزرگان در هر عرصه‌ای وجودشان برکت و باعث غرور یک ملت است. به نظر من هیچ واژه‌ای لایق پیشوند نام این هنرمند نیست. و به من اجازه بدهید ایشان را با نام خطاب کنم. من از سال ۱۳۴۳ فخرالدینی را می‌شناسم.

 

حسین علیزاده گفت: آن قدر حس خوبی دارم که دوست دارم با حس خوبم در حضور فخرالدینی از تمام کسانی که در هنرستان موسیقی زحمت می‌کشیدند یاد کنم. از حسین دهلوی، از استاد شجریان و هوشنگ ظریف که باید این روز از آنها یاد کرد؛ چرا که همه سمبل جامعه هستند. ما موسیقیدان‌ها همیشه فکر می‌کنیم چرا رابطه‌ها نزدیک نیست و اشکال دارد، فرمول ساده است. جامعه مقداری از فخرالدینی‌ها عاری شده است. اگر تعدادشان بیشتر بود جامعه به تعادلی می‌رسید.
این نوازنده پیشکسوت تار و سه تار گفت: ما شرایطی را طی کردیم که خودمان هم نمی‌دانستیم چه خواهد شد. هیچکس فکر نمی‌کرد موسیقی شرایطی داشته باشد که بگوییم تلویزیون ساز نشان نمی‌دهد. شما اصلاً تلویزیون نگاه می‌کنید که ساز در آن ببینید؟ وقتی می‌گوئیم فخرالدینی، سرتاسر این اسم معنویت است. ما پر از عشق و عاطفه‌ایم و به هر که عشق می‌ورزیم برای ما همه کس می‌شود. وقتی برای فخرالدینی دورهم جمع می‌شویم بوی بهار می‌آید.

 

وی افزود: هیچ توقعی از مسئولان نداریم. وقتی در این جامعه امثال فخرالدینی وجود دارد ای کاش می‌دانستند باید جای پای او را طلا می‌گرفتند و ستایشش می‌کردند. آفرین که این قدر با پشتکار، عشق انگیزه روزهای سخت را سپری کرد و هیچوقت آخ نگفت و عقب ننشست. مگر می‌شود دنیای فخرالدینی را از او گرفت؟ که فکر کنیم بنا بر مصلحت در ارکستری باشد یا نه. این موارد چیزهایی نیست که برای فردی مانند فخرالدینی ارزش داشته باشد.

 

حسین علیزاده گفت: فخرالدینی نمونه یک استاد بزرگ است. پدیده جدیدی نیست که در این سال‌ها با موسیقی این گونه رفتار شده است. ما از دوره ناصرالدین‌شاه پشت پرده ساز می‌زدیم تا این که موسیقیدان به داخل جامعه بیاید. وقتی می‌خواهیم تصمیم بگیریم در جامعه‌ای که می‌تواند زنده باشد نیازی نیست همه هم عقیده باشیم. باید دموکراسی وجود داشته باشد حق به یکدیگر بدهیم که صحبت کنیم و نظرات مختلف داشته باشیم. ما داریم این را یاد می‌گیریم. شاید من با فردی دعوا کنم اما این دلیل نیست با او مشکل شخصی دارم. همکاران عزیز ما باهم اتحاد داشتیم، اتحادمان این بوده در سرزمینی زندگی و کار کردیم. ما به هم انرژی دادیم و ما آزادی و دموکراسی را تجربه می‌کنیم.

 

این هنرمند پیشکسوت گفت: از خانه موسیقی برای برگزاری این مراسم تشکر می‌کنم. یکی از کارهای خیلی خوبی که کرده همین است. رسیدن به دموکراسی را حتی با دوستان خانه موسیقی هم سال‌ها تجربه کردیم. نمی‌دانم اختلاف داریم یا نه؟ اما می‌خواهم این جمله امضای من شود. اگر من در خانه موسیقی نیستم در شهر موسیقی هستم.*به کتاب هایی نظیر «زیر گنبد مینا» نیاز داریم.
در ادامه مراسم محمد سریر(آهنگساز و عضو شورای عالی خانه موسیقی) پشت تریبون قرار گرفت و گفت: فرهاد فخرالدینی یکی از شاخص‌ترین هنرمندان موسیقی معاصر است. او در جامعه تأثیرگذار بوده است. کتاب‌هایی که نوشته بعداً بیشتر مورد بحث خواهد بود. واقعاً به این کتاب‌ها نیاز بوده و من فکر می‌کنم قدم بزرگی برداشته است. من فکر می‌کنم کار خوبی کرد از ارکستر ملی فاصله گرفت و این کتاب‌ها را نوشت.* کارمان را جدی بگیریم
لوریس چکناواریان(آهنگساز و رهبر ارکستر) دیگر سخنران مراسم بود. او با اشاره به این که آثار فخرالدینی را رهبری کرده است، بیان کرد: امروز روز فوق‌العاده‌ای است. ملودی صورت یک انسان است. بدن را می‌شود درست کرد اما صورت را نه. ملودی‌های شما فوق‌العاده است و تشکر می‌کنم که شما من را دعوت کردید.
 وی در بخش یاز سخنانش گفت: خودمان را جدی نگیریم کارمان را جدی بگیریم. هنر آن قدر وسیع است که کسی نمی‌تواند هنرمند باشد.*فخرالدینی در همه مسائل با انصاف برخورد می کند

در ادامه مجری برنامه از علی مرادخانی(معاون سابق امور هنری وزارت ارشاد و مدیر موزه موسیقی) برای سخنرانی دعوت کرد. مرادخانی در بخشی از سخنانش گفت: بعضی واژه‌ها برای افراد کم است وقتی فردی خیلی بزرگ می‌شود فقط نامش را می‌گویند. فکر می‌کنم این واقعاً زیبنده است بگوییم فرهاد فخرالدینی.او حدشناس و حق‌شناس است و در همه مسائلش با انصاف برخورد کرده است. فکر می‌کنم موسیقی و هنر برای این است که به یک انسان جلا و صفا بدهد. این هنر او را به جلایی رسانده که بتواند معیار باشد. می‌دیدم مهم‌ترین ویژگی او عشق به کارش و مدیریت است.
مرادخانی در پایان سخنانش گفت: خوشحالم با همه مضیقه‌ها، خانه موسیقی برقرار است و امیدوارم این برنامه ها و دیدار ها ادامه پیدا کند.

سخنرانی دیگر این مراسم سوسن تقی‌پور(رئیس دانشگاه علمی کاربردی واحد ۴۶ تهران) بودکه در بخشی از سخنانش گفت: جامعه دانشجویی همه تشنه نگاه و کلمه استاد فخرالدینی هستند. ارکستری در دانشگاه پایه‌گذاری شد. استاد به مرکز آمد و دانشجویان را دید و گفت چه کاری از دست من برمی‌آید که انجام بدهم؟ آخرین اجرای ارکستر با حضور استاد در تالار وحدت برگزار شد دانشجوها از او درس ادب و چیزهایی آموختند که فرا نگرفته بودند. دانشجویان دستشان به بزرگان موسیقی نمی‌رسد اما استاد فخرالدینی این بزرگواری را در حق ما کرد و به ما اعتبار دادند. در برابر شما تعظیم می‌کنیم تا شماها نباشید هیچ اتفاقی برای جوان‌های امروز نمی‌افتد.

*پاسداشت سرود ملی «ای ایران»

بخش بعدی این مراسم اجرا چند قطعه دیگر توسط ارکستر سازههای ملی ایران به رهبری علی اکبر قربانی بود. در پایان قطعات اجرایی وحید تاج(خواننده) در سخنان کوتاهی به تحریفی که درباره صرود ملی میهنی «ای ایران» صورت گرفته اشاره کرد و در راستای موضع گیری هنرمندان و خانه موسیقی ایران در این باره اعلام کرد این سرود به افتخار ایران با همراهی هنرمندان امشب اجرا می شود.
در ادامه همه حضار در سالن به احترام نام ایران ایستادند و سرود «ای ایران» اثر جاودانه روح الله خالقی و شعر حسین گل گلاب با صدای وحید تاج و همراهی حاضران اجرا شد.

*هدفم این است که یکدله شویم و بگوییم یکدیگر را دوست داریم

سخنران آخر مراسم فرهاد فخرالدینی بود او در سخنانی گفت : واقعاً از جمیع عزیزانی که امروز کنارم بودید تشکر می‌کنم. هدف من این بود دور هم جمع و یکدله شویم و بگوییم همدیگر را دوست داریم. ما با خاطراتمان زندگی می‌کنیم. وقتی آقای علیزاده از هنرستان یاد می‌کند من را به آن دوران می‌برد که عاشقانه کار می‌کردیم. این کتابی که ملاحظه می‌کنید یکی دیگر از درس‌هایی است که پس می‌دهم.

 

فخرالدینی با اشاره به مصاحبه‌های این کتاب بیان کرد: در گفت‌وگوهای مختلف در مقابل سوالات بیشماری غافلگیرم کردند و من پاسخ دادم. آسان نیست در مقابل سوالات غافلگیرکننده خود را مقابل قضاوت‌ها قرار دادن. امیدوارم مفید باشد این اطلاعات شاید برای پنجاه یا صد سال آینده خوب باشد.ما هنرمندان خودمان را از این جهت که هنرمندی خوب ساز می‌زده یا آهنگ می‌ساخته نگاه کردیم. نگاه نکردیم هنرمندان چگونه زندگی کردند. این نوشته‌ها خیلی به این موضوع کمک می‌کند. ما یک فیلم از آقای خالقی نداریم که خواننده‌ای مانند بنان در کنارش باشد، در حالی که می‌توانستند این کار را بکنند. لااقل کاری کنیم که برای آیندگان چیزی بگذاریم.
ریاست شورای عالی خانه موسیقی گفت: این ششمین کتاب من است فکر می‌کردم باید این خدمات را انجام بدهم. چند روز پیش آقای شهردار به دیدار من آمدند. مقاله‌ای در این کتاب است که همبستگی هنرها را زیر گنبد مینا تعریف می‌کند برایش جالب بود. یک همبستگی عجیبی بین هنرهاست که می‌تواند بسیار مفید باشد. من یک عمر کار کردم اما بدانید یا عمرم سر کلاس بوده یا سر ارکستر بودم یا عمرم سر ضبط قطعه‌ای در استودیو بوده است. زندگی من شکل‌های دیگری هم داشته است.

او با اشاره به این که تولد برادرش (فخرالدین فخرالدینی - عکاس و نقاش) با این برنامه مصادف شده است، بیان کرد: امروز روز تولد فخرالدین ماست. خاطرات زیادی باهم داریم. می‌خواهم ابعاد دیگر زندگی من را هم بدانید. نوجوان بودیم من و فاروق (برادر دیگر فخرالدینی) والیبال بازی می‌کردیم. پدرم مرد جالبی بود و در تربیت ما کوشا بود. او شاعر هم بود. من در کار ورزش و عکاسی هم بودم. حتی بلد بودم چگونه داروی عکاسی را به چند روش درست می‌کنند.

او در ادامه به بیان خاطرات دیگری از خود و خانواده‌اش پرداخت و گفت: امروز این خاطرات برای من شیرین است.

 

در بخش پایانی مراسم جمعی از هنرمندان روی صحنه حاضر شدند و از کتاب «زیر گنبد مینا» اثر استاد فرهاد فخرالدینی رونمایی شد. در ادامه گروه موسیقی بار دیگر به روی صحنه آمدند و به افتخار سالروز تولد 81 سالگی فرهاد فخرالدینی که روز 21 اسفند ماه است قطعه تولدت مبارک(ساخته انوشیروان روحانی) را نواختند و سپس فرهاد فخرالدینی و فخرالدین فخرالدینی شمع کیک تولدشان را خاموش کردند.

در حاشیه این مراسم مجموعه کتاب های فرهاد فخرالدینی توسط نشر معین به امضای فرهادفخرالدینی رسید.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات