1401/4/11 : شنبه
تاریخ ارسال : 1397/11/07    

حضور هنرمندان در نوزده سالگی خانه موسیقی /

جشن یکدلی هنرمندان موسیقی ایران برگزار شد

جشن نوزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران شب گذشته در میان استقبال گرم هنرمندان در سالن ایوان شمس برگزار شد.
جشن یکدلی هنرمندان موسیقی ایران برگزار شد

جشن نوزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران شب گذشته در میان استقبال گرم هنرمندان در سالن ایوان شمس برگزار شد.

 

به گزارش سایت خانه، جشن نوزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران به همراه معرفی پنجمین دوره دوسالانه کتاب برتر موسیقی و تجلیل از چهره های پیشکسوت در میان حضور و استقبال کم سابقه هنرمندان، مسئولان فرهنگی هنری و علاقمندان شامگاه ششم بهمن ماه در سالن ایوان شمس برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم کلیپی از عملکرد یکساله خانه موسیقی ایران پخش شد و در ادامه حمیدرضا نوربخش(مدیر عامل خانه موسیقی ایران) به عنوان تنها سخنران جشن پشت تریبون قرار گرفت و ضمن خوشامد گویی به حضار و ابراز خرسندی از برگزاری جشن خانه موسیقی گفت: طبق روال هرسال ما سالگرد تاسیس خانه موسیقی را برگزار کنیم تا با هم دردل کرده و در کنار هم حضور داشته باشیم. امسال هم نوزدهمین سال تاسیس این مجموعه است که نهادی تاثیرگذار در موسیقی ایران است. سالی که گذشت سال پرفراز و نشیبی بود که با همکاری کانون‌ها و اعضای خانه موسیقی اتفاقات خوبی را رقم زدیم.

 

مدیرعامل خانه موسیقی افزود: باید از هنرمندان به دلیل تاخیری که در برگزاری جشن داشتیم عذرخواهی کنم. به هر حال ما هر سال در پاییز شاهد برگزاری جشن بودیم اما متاسفانه در این دوره به دلیل تنگناهای شدید مالی دچار مشکلاتی شدیم. حتی ما بنا داشتیم که این دوره را اصلا برگزار نکنیم اما خوشبختانه همکاری شایسته مدیریت شهری تهران در دوره جدید به ما کمک کرد که این مراسم را برگزار کنیم. ما در دوره دکتر حناچی امیدوارتریم که نگاه فرهنگی پر قوت تر از گذشته وجود داشته باشد.


*موضوع کپی رایت در خانه موسیقی در حال پیگیری است

نوربخش ضمن تقدیر از زحمات اعضای شورای عالی و اعضای قبلی و جدید هیات مدیره گفت: یکی از مهمترین چالش‌ها و مشکلاتی که در عرصه موسیقی ما وجود دارد مساله کپی‌رایت است و همان طور که قول داده بودیم این موضوع در خانه موسیقی به‌شدت در حال پیگیری است و ما به همین منظور مجموعه‌ای را در خانه موسیقی تاسیس کردیم که طی آن هنرمندان بتواند در این فضا به مشکلات حقوقی خود در این زمینه رسیدگی کنند. ما از همه هنرمندان می‌خواهیم همچنان به این مجموعه در خانه موسیقی مراجعه کرده و به خانه موسیقی وکالت دهند تا بتوانیم در جهت رفع مشکلات تلاش‌هایی را انجام دهیم. ما فراموش نکنیم که اعضای یک پیکر هستیم که باید تمام منافع جمعی را خودمان پیگیری کنیم. مطمئن باشید که در خانه موسیقی به روی همه باز بوده و هست.


وی افزود: باید از مجموعه صندوق اعتباری هنر در حمایت از هنرمندان و برگزاری این جشن قدردانی کنم. بدون هیچ تعارفی تمام فعالیت‌های این مجموعه دچار تغییر و تحولات مثبتی شده و ما شاهد بودیم که این نهاد تلاش‌های زیادی برای حمایت از هنرمندان کرد. این فعالیت ها باعث شده که چراغ امید در مناطق دور افتاده ما هم تابیده شده و هنرمندان واقعا در شرایط بهتری نسبت به گذشته قرار گرفته‌اند.


*هنرمندان موسیقی نقش خود را در انقلاب ثابت کرده اند و حالا نوبت مسئولان است

مدیرعامل خانه موسیقی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پاسداشت چهلمین سالگرد انقلاب گفت: اینکه امسال ما در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم. این سن به اعتقاد من سن قوام و ثبات و بلوغ است پس قاعدتا باید در یک سری امور به یک سری ثبات برسیم. ما نباید دوباره برگردیم سر خط. پس دیگر لازم نیست بگوییم نقش موسیقی در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس چه بوده است. هنرمندان خود را در این عرصه ثابت کرده‌اند و حالا نوبت مسولان است که خود را اثبات کنند که قرار است چه کارهایی را برای اهالی موسیقی انجام می‌دهند.

*در برخی شهرستانها بانوان نوازنده اجازه حضور روی صحنه را ندارند
 

نوربخش گفت: ما باید هم اکنون در شرایطی باشیم که نوازندگان بانوان هم به راحتی بتوانند روی صحنه حضور داشته باشند. خوشبختانه خانم‌های هنرمند با قواعد همین کشور در مراکز دانشگاهی و آموزشگاهی مشغول فراگیری و آموزش موسیقی هستند اما اکنون در شرایطی هستیم که در تعدادی از شهرستان‌ها هنوز خانم‌ها اجازه حضور در صحنه را ندارند.

*نباید میراث گرانقدر موسیقی ایرانی از دست برود

مدیر عامل خانه موسیقی در بخش پایانی سخنانش گفت: قطعا می‌دانم که در برخی مواقع قانون‌شکنی‌هایی اتفاق افتاده اما نباید این موضوعات باعث شود که بیاییم قواعد جدید وضع کنیم و شرایطی را فراهم کنیم که اصلا شایسته هنرمندان موسیقی نیست. ما در حوزه کپی رایت نیز دچار مشکلات زیادی هستیم که باید این روند در کشورمان مرتفع شود. ما باید بتوانیم چرخ موسیقی این کشور را بهتر بگردانیم. موسیقی ایرانی هم اکنون نزدیک به حالت احتضار است این میراث گرانقدر نباید از دست برود. این موسیقی نباید بیگانه بشود پس لطفا با همراهی شرایطی را فراهم کنیم که موضوع کپی رایت هم هرچه زودتر برطرف شود.

 

بخش بعدی برنامه به اجرای یکی از استعداد های جوان اختصاص داشت. پریا فرهادی از شهر اصفهان به عنوان نخستین اجرای موسیقی جشن خانه موسیقی روی صحنه رفت و به تکنوازی ساز قانون پرداخت.

در ادامه کلیپی پخش شد و یاد مسافران و درگذشتگان از آذرماه سال 96 تا بهمن ماه سال 97 گرامی داشته شد.

اجرای گروه سازینه بخش بعدی مراسم «شب موسیقی» بود. این گروه به سرپرستی پیمان بزرگ نیا با هنرمندی محمد ابراهیم عالمی خواننده مازندران، عاشیق احد ملکی علیشاه خواننده و نوازنده قوپوز، سیف‌الدین آشتیانی خواننده لرستان، فرید رحیمی خواننده کردستان، طواق سعادتی خواننده و نوازنده ترکمن، مراد علی نجات پور نوازنده پیشکسوت ایلام، همایون پشدار نوازنده کمانچه، بابک پیمانی نوازنده سازهای کوبه‌ای مناطق، رضا دیوسالار نوازنده دوتار مازندران، امین سعادتی نوازنده کمانچه ترکمن، الان فاروقی نوازنده طبل کردی، خالد مروتی نوازنده نرمه نای، تاری وردی حیدری نوازنده قاوال، باقرحیدری بالابان، باران احسان‌نیا هم‌خوان، شیوا خسروانی هم‌خوان، خالو قنبر راستگو نوازنده جفتی و خواننده پیشکسوت موسیقی هرمزگان و رومینا تنی نوازنده و عود و دهل، صدیقه رحمانزاده نوازنده کسر و همخوان، زیبا روان نوازنده پیپه، مهدیه شکری‌زاده نوازنده تخته و هم‌خوان، طیبه زندش نوازنده تخته و هم خوان، محسن آقایی نوازنده نی‌انبان، علیرضا فرجی بزرگ نوازنده ضرب و تمپو، فرهاد راد نوازنده دم دم، وحید نوایی نوازنده دهل، احمد نوایی، غلامحسین نوایی، بهمن سهرابی و سجاد حیدری آیین ورز به روی صحنه رفت.

 

*تجلیل از چهره های پیشکسوت موسیقی ایران

مراسم جشن خانه موسیقی با بخش اول تقدیر از پیشکسوتان موسیقی ایران ادامه یافت. در این بخش جمعی از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران و هنرمندان به روی صحنه آمدند و با اهدای تندیس و لوح خانه موسیقی از پنج هنرمند موسیقی ژنیک بیدروسیان(خواننده کر)، سیمین غانم(خواننده)، علی بکان(آهنگساز)، فاطمه رضایی(هنرمند موسیقی نواحی) و مرادعلی نجات پور(هنرمند موسیقی نواحی) تجلیل بعمل آمد.

در ادامه نوبت به یکی دیگر از استعداد های جوان موسیقی رسید. بارمان رسولی نژاد از شهریان روی صحنه آمد و به تکنوازی تار پرداخت.

سپس بخش دوم تقدیر از پیشکسوتان موسیقی آغاز شد. در این بخش نیز جمعی از مسئولان و اعضای شورای عالی خانه موسیقی روی صحنه حاضر شدند و در ادامه از حسن زاد خیل(سازنده ساز)، مینا افتاده(نوازنده و مدرس سنتور)، کریم قربانی(نوازنده ویولنسل) و ارژنگ کامکار(نوازنده تنبک) با اهدای لوح و تندیس خانه موسیقی ایران تجلیل شد.

اجرای گروه آوازی تهران به سرپرستی میلاد عمرانلو از دیگر بخش های مراسم بود. اعضای گروه آوازی تهران در این اجرا  سلماز جوانبخت، پگاه عینکچی(سوپرانو)، یلدا نوری، مهدیه صفدری، صدف بهرام جاویدی(سوپرانو )، نوید ناصحی فر، محمدرضا  سیدی(تنور)، فرزاد امیدی، نوید یزدانیان، محمد حقیقی(باس)، کیارش رکنی نژاد(بیتباکس) و وحید تاج ( تکخوان) بودند.

 

 

*معرفی برگزیدگان کتاب برتر موسیقی

در ادامه کلیپی از داوری پنجمین دوسالانه کتاب برتر موسیقی پخش شد و سپس هیئت داوران به همراه برخی اعضای شورای عالی و هنرمندان پیشکسوت روی صحنه حاضر و بدین ترتیب برگزیدگان بخش های مختلف معرفی شدند:

بخش کتاب های پژوهشی

کتاب ساختار ملودی در موسیقی ایرانی تألیف محمدرضا آزاده فر / ‏کتاب برگزیده بخش پژوهش‬
کتاب گوشه تألیف ارشد طهماسبی / ‏ شایسته تقدیر در بخش پژوهش‬
کتاب کوک در سازهای زهی تألیف ایمان فخر / ‏ شایسته تقدیر در بخش پژوهش‬

ضمناً هیأت داوران مساعی مجید کیانی، که حاصل چند دهه کندوکاو خود را در کتاب شناخت هنر موسیقی یکجا گرد آورده، ارج نهاد.هیأت داوران همچنین دستاوردهای مهدی آذر سینا برای تألیف کتاب «شعر یا موسیقی» حاوی رهیافت‌هایی برای تلفیق شعر و موسیقی را ارج نهاد.

بخش کتاب های ترجمه

کتاب تاریخ موسیقی غرب ترجمه کامران غبرایی / ‏ کتاب برگزیده بخش ترجمه
کتاب انسان شناسی موسیقی ترجمه مریم قرسو / ‏ شایسته تقدیر بخش ترجمه
کتاب فرهنگ موسیقی هاروارد ترجمه عادل شاهنده / ‏‬ شایسته تقدیر در بخش ترجمه
هیأت داوران از کوشش‌های حسین یاسینی برای بازبینی و روزآمد کردن ترجمه بر اساس ویراست جدید کتاب اثرگذار «درک و دریافت موسیقی» قدردانی کرد.

بخش کتاب های  آموزشی

کتاب ۶۰ چهارمضراب برای تار تألیف علی کاظمی / ‏کتاب برگزیده بخش آموزش
کتاب تصنیف‌های استاد فرامرز پایور تألیف رامتین نظری جو / ‏شایسته تقدیر
کتاب مجموعه آثار غلامحسین بیگجه خانی تألیف محمد عبدلی / ‏شایسته تقدیر
کتاب سلفژ موسیقی ایرانی تألیف نستوه رمضانی / ‏شایسته تقدیر در بخش آموزش


هیئت داوران پنجمین دوسالانه کتاب برتر موسیقی به ترتیب حروف الفبا هومان اسعدی، آروین صداقت کیش و محمدرضا فیاض بودند.

بخش پایانی مراسم جشن نوزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران اجرای گروه «سایه ارغوان» بود. اعضای این گروه عبارت بودند از اشکان کمانگری (آواز)، حمیدرضا برزویی(سنتور)، محمدیوسفی(نی)، آرش عزیزی(تار)، فریما موفقی(کمانچه)، فیروزه رئیس دانا( کمانچه)، اکبر داداش زاده(رباب)، مسعود پاد(عود)، سهیل اله دادیان(تمبک)، میلاد شکری: دف، دایره)، محمدامین اکبرپور(تار، سرپرست) که قطعاتی از موسیقی انقلاب ساخته زنده یاد استاد محمدرضا لطفی را اجرا نمودند.

جشن نوزدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران با مشارکت و همراهی اداره کل فرهنگی شهرداری تهران، خانه موزه دکتر معین و استاد امیرجاهد و صندوق اعتباری هنر برگزار شد و از مسئولان حاضر در این جشن می توان به سید محمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزارت ارشاد)، احمد مسجد جامعی(عضو شورای شهرا تهران)، ابوالفضل رفیع(مدیرکل اداره فرهنگی شهرداری تهران)، علی ترابی(مدیرکل دفتر موسیقی)، محمدرضا دهداری پور(شهردار منطقه 6)، حسین بحیرایی (شهردار منطقه14)، بردیا صدر نوری، سید حسین سیدزاده (مدیرعامل صندوق اعتباری هنر)، مهدی سبحانی(مدیر خانه موزه دکترمعین و استاد امیرجاهد) و ... اشاره کرد.تبلیغات