1398/1/3 : شنبه
تاریخ ارسال : 1397/08/06    

حمیدرضا نوربخش:

تلاش‌ می کنیم تا بستر کار گروه های موسیقی جوان فراهم شود

مدیرعامل خانه موسیقی در نشست خبری کنسرت های پژوهشی گفت: استعدادهای زیادی در خوانندگی، نوازندگی و آهنگسازی داریم، اما متاسفانه بسیاری از این استعدادها در فضای موسیقی کشور نیستند، در خانه موسیقی تلاش‌هایی انجام دادیم تا بستر کار گروه‌های موسیقی جوان فراهم شود.
تلاش‌ می کنیم تا بستر کار گروه های موسیقی جوان فراهم شود

مدیرعامل خانه موسیقی در نشست خبری کنسرت های پژوهشی گفت: استعدادهای زیادی در خوانندگی، نوازندگی و آهنگسازی داریم، اما متاسفانه بسیاری از این استعدادها در فضای موسیقی کشور نیستند، در خانه موسیقی تلاش‌هایی انجام دادیم تا بستر کار گروه‌های موسیقی جوان فراهم شود.


به گزارش سایت خانه موسیقی، نشست خبری‌ مجموعه کنسرت‌های پژوهشی خانه موسیقی صبح یکشنبه ۶ آبان با حضور حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی) و جمعی از نمایندگان گروه های اجرا کننده در این کنسرت ها در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی ایران) با اشاره به تلاش برای زنده نگه داشتن موسیقی اصیل ایرانی گفت: بیشترین تلاش ما این است که بتوانیم جریان هنری موسیقی اصیل را با همه مشکلاتی که وجود دارد، زنده نگه داریم، هر چقدر گستره رسانه‌ها بیشتر می‌شود دسترسی‌ها به موسیقی نیز آسان‌تر می‌شود.

 

وی افزود: من به عنوان مدیرعامل خانه موسیقی و خواننده موسیقی که سال‌ها در این عرصه فعالیت کرده‌ام و شاگرد تربیت کرده‌ام، بیش از همه نگران هستم، امیدواریم بتوانیم این فضا را با کمک شما عوض کنیم و نگذاریم چراغ موسیقی اصیل ایرانی خاموش شود.

 

نوربخش در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: ما استعدادهای زیادی در خوانندگی، نوازندگی و آهنگسازی داریم، اما متاسفانه بسیاری از این استعدادها در فضای موسیقی کشور نیستند و در عرصه‌ای که آموزش دیدند، نتوانستند مشغول به فعالیت شوند.

 

به گفته نوربخش: آیا ظرفیت موسیقی ما تنها چهار و یا پنج خواننده است؟ افراد بسیار شایسته‌ای در کشور هستند که موسیقی کار می‌کنند، هر گوشه‌ای از کشور پر از استعداد است، ولی اینها چگونه باید کار کنند، رسانه ملی هیچ گونه کاری در این حوزه نمی‌کند.

 

مدیرعامل خانه موسیقی اظهار کرد: زمانی رسانه غالب رادیو بود و بسیاری از خوانندگان مطرح از بستر رادیو معرفی شدند؛ امروز همه هنرمندان باید بجنگند تا بتوانند با مخاطب ارتباط برقرار کنند، مدیریت فرهنگی ما هم کاری نکردند، بخش حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکنون کاری نکرده است، همه گروه‌های شاخص بخشی از کارشان با شانس همراه بوده است، برخی برای تیتراژ فیلم خواندند و در یک سیر طبیعی این اتفاق نیفتاد و جای نگرانی دارد، رسانه‌ها باید بیش از همه در این زمینه کمک کند.


حمیدرضا نوربخش گفت: در خانه موسیقی در این ایام تلاش‌هایی هرچند کوچک در حد بضاعت‌مان انجام دادیم، ما بضاعت مالی چندانی نداریم اما تلاشمان این بود در حد ممکن امکاناتی را از نهادهای مختلف دریافت کنیم تا بستر کار گروه‌های موسیقی جوان فراهم شود. ما با خانه هنرمندان ایران همیشه همکاری داریم، خانه هنرمندان ایران در تمام دوران خود همیشه در حد توان به ما کمک کرده‌اند.

 

مدیرعامل خانه موسیقی افزود: فراخوانی با همکاری خانه هنرمندان ایران برای کنسرت‌های پژوهشی اعلام کردیم که بیش از 50 گروه برای اجرای برنامه ها اعلام آمادگی کردند و این مجموعه کنسرت ها تنها مختص به این گروه‌ها نمی‌شود و سال بعد نیز ادامه خواهد داشت. این برنامه‌ها با اجرای هفت برنامه از 23 آبان تا 20 دی در خانه هنرمندان ایران ادامه خواهد شد. بلیت فروشی کنسرت‌های پژوهشی از 14 آبان در سایت تیوال آغاز می‌شود.

 

حمیدرضا نوربخش با اشاره به مشکلات پیش روی موسیقی سنتی اظهار کرد: بچه‌های موسیقی را تحسین می‌کنم، بچه‌هایی که با عشق می‌آیند و آواز سنتی می‌خوانند و نوازندگی می‌کنند، امیدوارم برگزاری این کنسرت‌های پژوهشی یک سرآغاز دوباره باشد.

 

نوربخش با بیان اینکه گوش مردم خراب شده است، یادآور شد: مردم ما اینگونه نبودند که کار نازل، ناهنجار و بی‌محتوا گوش بدهند و آن را بپذیرند، واقعا این جای تاسف دارد گوش شنیداری مردم خراب شده است، من از موسیقی پاپ دفاع می‌کنم، اما از موسیقی که به اسم موسیقی پاپ و راک به خورد مردم داده می‌شوند نه. ما موسیقی راک، جاز و پاپ خوب داریم و با آنها هم مخالف نیستیم، ما نمی‌توانیم یک نسخه واحد را برای مردم بپیچیم، انسان‌ها در شرایط مختلف موسیقی مختلف گوش می‌دهند، اما در حال حاضر ما یک موسیقی و صدای ناهنجار می‌شنویم، مسئولان فرهنگی هم باید به این مهم توجه کنند.

 

وی افزود: من به رئیس دفتر موسیقی هم گفته ام همانطور که وزارت بهداشت مسئول سلامت مردم است و بر رستوران‌ها نظارت دارد وقتی دفتر موسیقی و ارشاد پروانه و مجوز به کسی می‌دهد یعنی این موسیقی استاندارد است. کار به نوع موسیقی ندارم مگر در موسیقی سنتی هم موسیقی بد نداریم؟ قطعا داریم. باید به جامعه یک هشدار و شوک بدهیم که گوششان دارد خراب می‌شود، موسیقی این نیست، اولویت ما موسیقی سنتی است، موسیقی ما دارد از بین می‌رود مردم چرا تحمل موسیقی را ندارند،‌ جلوه موسیقی ایران بروزش در ساز و آواز است و این گوهر ارزشمند کمرنگ شده است باید به دادش رسید. باید یک جریان فرهنگی درست موسیقی حضور داشته باشد، ذائقه شنیداری قابل تربیت است این جریان موسیقی را باید حفظ کرد.

 

پس از صحبت‌های حمیدرضا نوربخش تعدادی از هنرمندان به نمایندگی از شرکت‌کنندگان در پروژه کنسرت‌های پژوهشی، درباره برنامه‌ها و اجراهای زنده خود در قالب این رویداد، توضیحاتی را ارائه کردند.

 

سپهر سراجی نماینده گروه «بوم» در این برنامه گفت: گروه ما تمام تحصیل‌کرده هستند اما امکان فعالیت مستمر وجود ندارد. موسیقی‌ای که کار می‌کنیم موسیقی ایرانی است.

 

پویا محمدی از گروه موسیقی «شوق» هم در این نشست رسانه‌ای توضیح داد: در دوره‌ای جریانی به وجود آمد بین هنرمندان و خانه موسیقی و من جزو منتقدان بودم اما منتقد نباید یک گوشه بنشیند، باید صحبت کنیم تا نظام موسیقی درست شود. هرجا بالاخره نقطه ضعفی دارد و نقطه قوتی. به دوستان‌مان باید فضایی داده می‌شد که کارشان را انجام بدهند و این اتفاق افتاده که باعث خوشحالی است.

 

مجید خلیق به نمانیدگی از گروه موسیقی «کاشان» نیز در این برنامه با ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد گفت: از سال ۸۹ کنسرت‌هایی در کاشان داشتیم اما حق استفاده از نوازنده خانم نداشتیم. حتی اصرار می‌شد خانم‌ها و آقایان جدا شوند. جالب است، خانم‌ها می‌توانند بازیگر تئاتر باشند اما نمی‌توانند با حجاب کامل روی صحنه بنوازند. به هر حال تاکنون همه اجراهای ما با ضرر اما پایدار بوده و امیدواریم در این مورد توانمندتر شویم. موسیقی‌ای که مردم می‌شناسند موسیقی سطح پایین است. حتی ممکن است نسلی فدا شوند اما زحمات باید زیاد شود. یعنی هم ما و هم نهادها بتوانیم تلاش‌ها را افزایش دهیم.

 

مهدی قاسمی به نمایندگی از گروه «سرشک» از شهرستان قم نیز در این نشست بیان کرد: من از شهری آمده‌ام که اجازه برگزاری کنسرت درآن نداریم. ما همان گروهی هستیم که چندی پیش در شهرستان قم کنسرتی را برگزار کرد اما متاسفانه شرایطی به وجود آمد که منجر به بروز مشکلاتی شد. با این وجود من در اینجا آمده‌ام که از برگزارکنندگان رویداد کنسرت‌های پژوهشی تشکر کنم.

 

لازم به توضیح است، طبق دعوتنامه ارسال شده از سوی روابط عمومی خانه هنرمندان ایران قرار بود مجید رجبی معمار(مدیر عامل خانه هنرمندان) در این نشست حضور داشته باشد که به طبق اظهارات مدیر روابط عمومی این مجموعه به پیش آمدن دلیل یک جلسه اضطراری در این نشست خبری حاضر نشد.

 

لیست اجراهای پژوهشی به شرح زیر است:

چهارشنبه ۲۳ آبان ماه - گروه "نواگردان" به سرپرستی پویا محمدی

چهارشنبه ۳۰ آبان ماه - گروه "پرنیا" به سرپرستی حسین پرنیا

یکشنبه ۲۵ آذر ماه - گروه "شوق" به سرپرستی و خوانندگی مهدی قاسمی

چهارشنبه ۲۸ آذر- کنسرت ساز و آواز قاسم رحیم زاده و هادی حسینی 

پنجشنبه ۲۹ آذر –گروه "دیر" به سرپرستی حمید خبازی

یکشنبه ۱۶ دی - گروه موسیقی "کاشان" به سرپرستی مجید خلیق

پنجشنبه ۲۰ دی - گروه "بوم" به سرپرستی سپهر سراجی

بلیت فروشی این کنسرت ها از هفته آینده و از طریق سایت تیوال آعاز خواهد شد.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات