1400/7/26 : دوشنبه
کد خبر : 100372
تاریخ ارسال : 1390/07/21    ساعت ارسال :

شب گذشته در تالار وحدت/

جشن خانه با معرفی برترین های موسیقی پایان یافت

مراسم اختتامیه جشن دوازدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی، شب گذشته با معرفی برترین هایی موسیقی سال و تقدیر از بانوان پیشکسوت موسیقی در تالار وحدت برگزار شد.
جشن خانه با معرفی برترین های موسیقی پایان یافت

مراسم اختتامیه جشن دوازدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی، شب گذشته با معرفی برترین هایی موسیقی سال و تقدیر از بانوان پیشکسوت موسیقی در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش سایت خانه، جشن دوازدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران شب گذشته با معرفی برگزیدگان آلبوم و کتاب سال موسیقی و همچنین تقدیر از بانوان پیشکسوت این هنر، در میان استقبال علاقمندان و اعضا در تالار وحدت به کار خود پایان داد.

در ابتدای این مراسم حمید رضا نوربخش، دبیر جشن و مدیر عامل خانه موسیقی با خوش آمدگویی به مهمانان حاضر گفت:جشن دوازدهم خانه موسیقی را در حالی جشن می گیریم که این نهاد صنفی هم اکنون بالغ بر یازده هزار عضو در سراسر کشور دارد و فعالیت های گوناگون موسیقایی در جهت معرفی انواع موسیقی که مبتنی بر پایه های علمی این هنر است انجام داده است و در این راستا تعامل بسیاری با سایر نهادهای مرتبط با هنر موسیقی در سایه انس، همدلی، عشق و ایمان صورت گرفته است.

وی در ادامه در خصوص بخش مسابقه دوازدهمین جشن خانه موسیقی گفت:  بحث انتخاب بهترین آلبوم و کتاب سال موسیقی در این دوره بسیار مهم بود. این انتخاب از سال گذشته آغاز شد و امسال هم دومین دوره از معرفی بهترین آثار را تجربه می کند و آثاری که ارسال شده در هر دو بخش توسط داوران مورد بررسی قرار گرفت ، از همین رو از هیئت داوران که در انتخاب بهترین ها دقت نظر به خرج دادند مراتب سپاس را به جا می آورم.

مدیر عامل خانه موسیقی درباره برنامه های برگزار شده این دوره از جشن خانه موسیقی گفت: جشن خانه موسیقی به مناسبت دوازدهمین سال تاسیس در چهار شب برگزار شد که سه شب از این شبها به چند استاد درگذشته موسیقی تعلق داشت، ثمین و الوین باغچه بان، محمد نوری و عطا جنگوک هنرمندانی هستند که در عرصه موسیقی کلاسیک، پاپ کلاسیک و موسیقی سنتی تاثیر گذار بودند و آثار ارزنده ای از خود به جا گذاشتند. در این سه شب سعی کردیم رپرتوارهای ارکسترال اجرا کنیم چرا که در برخی از جوانان علاقمند به هنر موسیقی هستند که ارکسترهایی را تشکیل داده و با تمرین های مداوم و سختی هایی که همه ما به آن آگاه هستیم این ارکسترها را حفظ کرده اند؛ همه ما می دانیم که حفظ ارکسترهای مستقل که بدون هیچ حمایت دولتی ادره می شوند کار آسانی نیست از همین رو خانه موسیقی وظیفه خود می داند به عنوان یک نهاد صنفی از این ارکسترها حمایت بکند درهمین راستا در طول این سه شب ارکستر کلاسیک به رهبری محمد سریر، ارکستر ویولت به رهبری فرزاد نوشاد، ارکستر آرس نوا به سرپرستی آرمین قیطاسی و ارکستر آکادمیک تهران به رهبری امین سالمی اجرای برنامه داشتند که مورد توجه مخاطب قرار گرفت.

وی در ادامه افزود: خانه موسیقی نهادی است که هیچ وابستگی به هیچ نهاد و ارگان دولتی ندارد و بنابراین از جهت مالی توان زیادی ندارد و تنها با حق عضویت اعضا اداره می شود. بنابراین بضاعت مالی این نهاد زیاد نیست از همین رو در بخش جوایز در حد توان خود عمل می کند درنتیجه نباید این جوایز با نهادهای صنفی دیگری چون خانه سینما مقایسه شود و این مقاسه از اساس اشتباه است چراکه خانه سینما اسپانسرهای بسیاری دارد که از جشن ها و مراسم های آن حمایت می کند اما خانه موسیقی از این حمایت بخش خصوصی محروم است و اسپانسرها حاضر نیستند در عرصه هنر موسیقی حامی باشند که البته جای گله هم دارد. با این اوصاف در حد توان خود جوایز را به برگزیدگان اهدا کردیم. البته با همه این صحبت ها آنچه مهم است بعد معنوی این جوایز است .

نوربخش در پایان با اشاره به برگزاری نمایشگاه ساز، موسیقی و آثار شنیداری گفت: سه سال پیش یک نمایشگاه موسیقی به شکل وسیع در عرصه موسیقی برگزار شد اما متاسفانه برگزاری این جشن در سالهای آینده از حرکت افتاد اما امسال تصمیم گرفتیم این جشنواره را بار دیگر راه اندازی کنیم. به همین دلیل امسال این نمایشگاه بدون هیچ حمایتی و به شکل کاملا خصوصی و البته با حضور گرم ناشران و تولید کننده های محصولات شنیداری برگزار شد و امیدواریم این حرکت گسترده تر انجام شود.

 در ادامه مراسم نماهنگی از محمد نوری پخش شد که در آن محمد سریر از محمد نوری و تاثیراتی که برحوزه موسیقی گذاشته است صحبت کرد. دربخش دیگری از این فیلم صحبت هایی محمد نوری درباره موسیقی نمایش در آمد و دیدار محمد نوری و نادرابراهیمی و صحبت های دوستانه آنها از دیگر بخش های این فیلم بود.

پس از قرائت بیانیه، از نه نفر بانوان پیشکسوت عرصه موسیقی با اهدای لوح تقدیر و تندیس خانه موسیقی تجلیل شد. اسامی بانوان تقدیر شده به ترتییب حروف الفبا به شرح این است: هنگامه اخوان، ارفع اطرائی، افلیا پرتو، پری زنگنه، سودابه شمس، پروین صالح، شهلا میلانی، نسرین ناصحی و فاطمه واعظی(پریسا)

در این مراسم خانم ها پروین صالح به دلیل فوت برادرشان و پریسا به دلیل مسافرت حضور نداشتند که آقای هوشنگ ظریف لوح تقدیر و تندیس همسرش (پروین صالح) را دریافت کرد.

در ادامه سید عباس سجادی، مجری مراسم از داریوش پیرنیاکان، دبیر و سخنگویی خانه موسیقی دعوت کرد تا بیانیه خانه موسیقی را قرائت کند. لغو کنسرت ها از سوی نهادهای غیرمرتبط، رعایت قانون کپی رایت و رعایت حقوق مولف و مصنف ، اصلاح بیمه بازنشستگان هنرمندان از بیمه کارگری به بیمه هنرمندان شد و  حمایت از ارکسترهای جوان از نکاتی بودند که در این بیانیه به آن اشاره شد. متن بیانیه به زودی بر روی سایت خانه موسیقی قرار خواهد گرفت.

در ادامه جهانگیر نصری اشرفی، به روی صحنه رفت و با یادی از هنرمندان درگذشته نواحی گفت: سال گذشته هنرمندانی چون غلام علی نی نواز که یکی از شاخص ترین بادی نوازان معاصر ایران، ماشاالله بامری، منصور صبوری، علی خان آبشوری قشمه نواز و تنی چند از دیگر موسیقیدانان نواحی را از دست دادیم. آنچه دراین اجرا می بینید حضور نماینده هایی از موسیقی نواحی ایران است که نوعی از موسیقی اقوام را به نمایش می گذارند.

درانتهای بخش اول مراسم، گروه سازینه، که ترکییبی از موسیقی محلی اقوام مختلف ایران بود، به سرپرستی پیمان بزرگ نیا به روی صحنه رفت و به اجرای برنامه پرداخت.

گروه سازینه در این برنامه قطعاتی از موسیقی لری، خراسانی، قشقایی، بختیاری، کردی، لرستان، مازندرانی، سمنانی، گیلانی، عاشیقی و بوشهری را اجرا کرد که با استقبال تماشاگران مواجه شد.

بخش دوم مراسم پس از 20 دقیقه تنفس آغاز شد و به معرفی برگزیدگان برترین آلبوم و کتاب سال موسیقی اختصاص داشت. در ابتدای این بخش برگزیدگان آلبوم موسیقی سال در دو بخش سنتی و کلاسیک ارکسترال تقدیر شد.

داوران بخش آلبوم موسیقی سنتی به ترتیب حروف الفبا داریوش پیرنیاکان، هوشنگ ظریف، حسین علیزاده، داود گنجه ای و نصرالله ناصح پور بودند.

در بخش آلبوم موسیقی سنتی رتبه اول آلبوم "باده نوشين" (نشر سروش)، رتبه دوم آلبوم "هواي آفتاب" (نشر آواي باربد)، رتبه سوم "خانه غريب" (نشر ني داود) بود که هر یک موفق به دریافت لوح تقدیر شدند.

در بخش آهنگساز آلبوم سنتی هیئت داوران هیچ کدام از آثار را به عنوان آهنگساز برای رتبه اول انتخاب نکردند و نويد دهقان لوح تقدیر برای رتبه دوم آهنگسازی برای آلبوم "هواي آفتاب" را دریافت کرد. هوشنگ فراهاني برای آهنگسازی آلبوم "باده نوشين" و پويان بيگلر برای آهنگسازی "آلبوم خانه غريب" دو نفری بودند که حائز رتبه سوم شدند که هر یک لوح تقدیر دریافت کردند.

در بخش خواننده آلبوم سنتی، رتبه اول وحيد تاج برای آواز در آلبوم "خانه غريب" به عنوان رتبه اول معرفی شد و تندیس جشن خانه موسیقی و لوح تقدیر دریافت کرد. رتبه دوم این بخش نیز سالار عقيلي برای آواز در آلبوم های "باده نوشين" و "هواي آفتاب" بود که موفق به دریافت لوح تقدیر شد.

داوران بخش بهترین آلبوم موسیقی کلاسیک ارکسترال تقی ضرابی ، ارسلان کامکار و  هوشنگ کامکار بودند.

هیئت داوران در بخش بهترين آلبوم و بهترين خواننده در حوزه موسیقی کلاسیک گزينه اي را انتخاب نكردند . در بخش آهنگساز آلبوم موسيقي کلاسیک و ارکسترال،  فردين خلعتبري برای آهنگسازی آلبوم "به خاطر سنگفرشي كه مرا به تو مي رساند" به عنوان رتبه اول موفق به دریافت تندیس خانه موسیقی و لوح تقدیر شد. كارن همايونفر برای آهنگسازی آلبوم "سرانجام"به عنوان رتبه دوم و علي قمصري برای آهنگسازی "آلبوم بدرود با بدرود"به عنوان رتبه سوم هریک لوح تقدیر دریافت کردند.

در ادامه محمدرضا صادقی که از شاگردان محمدنوری بود به همراه حامد پورساعی نوازنده گیتار به روی صحنه رفتند و قطعه ای با عنوان "همان بودی که می گفتی" با شعری از افشین یداللهی را اجرا کردند.

پس از اجرای موسیقی برگزیدگان کتاب موسیقی سال در سه بخش آموزشی، علمی پژوهشی و ترجمه معرفی شدند. داوران بخش کتاب هومان اسعدی، مصطفی کمال پورتراب و محمد رضا فیاض بودند.

در بخش کتاب های آموزشی رتبه اول این بخش علیرضا مشایخی نویسنده کتاب "فرهنگ آهنگسازي" از انتشارات سروه مهر موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس جشن خانه موسیقی شد. رتبه دوم  نبي احمدي نویسنده کتاب ر"ديف ميرزا حسينقلي به روايت علي اكبر خانه شهنازي" از نشر سرود و رتبه سوم احمد نعمت اله زاده  نویسنده "آواز اصيل ايراني" از نشر هنر و فرهنگ هریک لوح تقدیر دریافت کردند.

در بخش علمی پژوهشی دكتر حسين ميثمي نویسنده "موسیقی عصر صفوی" از نشر فرهنگستان هنر حائز رتبه اول شد که لوح تقدیر و تندیس خانه موسیقی دریافت کرد. رتبه دوم بهمن كاظمي برای مجموعه آثار در زمينه شناخت موسيقي و فرهنگ اقوام ايراني از نشر فرهنگستان هنر و رتبه سوم، بابك خضرائي  برای بازخوانی و ویرایش "كليات يوسفي منسوب به ضياءالدين يوسفي" از  نشر فرهنگستان هنر هریک لوح تقدیر دریافت کردند. 

در بخش کتاب های ترجمه دو نفر شایسته دریافت مقام اول شدند؛ دكتر توفيق سبحاني برای ترجمه کتاب "پژوهش در زندگي و آثار عبدالقادر مراغي" تأليف مراد بارداغچي از نشر فرهنگستان هنر و سيروس جمالي برای ترجمه کتاب"عبدالقادر مراغي بخش دوم از كتاب اساتيذ الحان تأليف رئوف يكتا از نشر ماهور هریک موفق به دریافت لوح و تندیس خانه موسیقی شدند.

مقام دوم مسعود ابراهيمي برای ترجمه کتاب "فرم موسيقي" تأليف اي.و.اسپاسبين از نشر هم آواز بود که لوح تقدیر دریافت کرد. هیئت داوران در این بخش مقام سوم را انتخاب نکردند.

پایان بخش جشن دوازدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران، همنوازی بود که توسط بهداد بابایی(سه تار) ، اردشیر کامکار(کمانچه)، کامبیز گنجه ای(تنبک) و وحید اسدالهی (نقاره) اجرا شد.تبلیغات