1398/6/1 : جمعه
کد خبر : 101965
تاریخ ارسال : 1394/11/09    

طی مراسمی در خانه هنرمندان انجام شد/

تقدير از شش پیشکسوت آواز کلاسیک

مراسم بزرگداشت شش بانوی پیشکسوت آواز کلاسیک روز گذشته(٨بهمن) در سالن "استاد جلیل شهناز" خانه هنرمندان برگزار شد.
تقدير از شش پیشکسوت آواز کلاسیک
مراسم بزرگداشت شش بانوی پیشکسوت آواز کلاسیک به همت كانون خوانندگان كلاسيك خانه موسيقي روز گذشته(8بهمن)  در سالن "استاد جلیل شهناز" خانه هنرمندان برگزار شد.

به گزارش سایت خانه موسیقی، در ابتدای این مراسم نسرین ناصحی(رئیس هیئت مدیره کانون خوانندگان کلاسیک) منتی را از سوی این کانون قرائت کرد. ناصحی در بخش های از سخنانش گفت: درخشان ترین اوج کلام این است که کلام و موسیقی با یک دیگر ادغام شوند. همان طور که می دانیم صدا موثرتر از نوشته ها است. تاریخ چندهزاره نشان می دهد که زنان از موسیقی دور نبودند و هم ردیف مردان به این هنر می پرداختند. هیچ دوره ای نیست که بانوان از اجرای موسیقی دور باشند. این را از لالایی های مادران متوجه می شویم زیرا کودکان با لالایی های مادرانشان آرام می گیرند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت نقش بانوان پیشکسوت آواز کلاسیک گفت: در سرزمینی که شمار بسیاری از مرمان آن علاقمند به موسیقی سنتی و بومی کشورشان هستند به راستي می توان بانوان پیشکسوت آواز کلاسیک پرچمدار هنری دانست که هر چند خاستگاهش از مرز و بوم نیست ولی ایشان در مسیر اشاعه و شناسایی هر چه بیشتر این هنر علمی و فاخر بسیار کوشیده اند.

در ادامه این مراسم دکتر محمد سریر(رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی) گفت:من از کانون خوانندگان آواز کلاسیک بسیار تشکر و قدردانی می کنم زیرا هر سال کار جدید و مهمی را انجام می دهند. موسیقی کلاسیک در حوزه آوازی زیاد شناخته شده نیست.موسیقی کلاسیک بخصوص در حوزه آواز آنگونه که باید و شاید در ایران شناخته نشده زیرا بخوبی معرفی نشده است. همچنین شکل آواز این موسیقی در با آواز سنتی ایران فرق دارد. 

وی افزود: موسیقی کلاسیک پیچیدگی ها و گستردگی ها و تنوعی در خود دارد  و همزمان باید به چند موضوع اشراف داشت و این در آواز کلاسیک هم دیده می شود. به همین دلیل رشد فکری هم در خود دارد.

خوانندگان کلاسیک در این حوزه حضوری عالمانه و عاشقانه دارند

سریر گفت: در آواز کلاسیک خواننده باید به حوزه تاریخ موسیقی هم اشرافی داشته باشد و خواننده یک مجموعه پولیفونیک و چند صدایی را به نمایش می گذارد. خواننده در این حوزه حضوری عالمانه و عاشقانه دارد.


وی افزود: علاوه بر ویژگی های علمی خواننده در این حوزه باید خلاقیت بسیاری داشته باشد و در چارچوب مدهایی که به اجرا در می آورد یک نوع یگانگی را به نمایش بگذارد.

دکتر سریر در پایان از کانون خوانندگان کلاسیک تشکر کرد و گفت: شاید در جامعه ما اقبال عمومی نسبت به این نوع آواز وجود نداشته باشد اما این دوستان با علاقه به کار خود ادامه می دهند. باید با حفظ هویت آواز ملی مان با نگاهی عمیق تر به آواز کلاسیک نگاه کنیم.

در ادامه این مراسم محمدرضا قراتپه(خواننده تنور)، مهدی نوروز بهاری(خواننده تنور) و امیر بیات(نوازنده پیانو) به اجرای قطعاتی از آواز کلاسیک پرداختند. 

سپس کلیپی در باره زندگی هنری سه بانوی پیشکسوت آواز کلاسیک، شاکه ماکاریان، پری زنگنه و آریازند پخش شد و در ادامه امیر اشرف آریان پور، لیلی سرکیسیان، محمد سعید شریفیان و محمد سریر روی صحنه حاضر شدند و با اهدای لوح و هدایایی از این بانوان تجلیل بعمل آمد.

در ادامه پری زنگنه گفت: به نظر من ما پیشکسوت نیستیم بلکه اساتیدی که در گذشته حضور داشتند پیشکسوت هستند و باید از آن ها تجلیل می شد زیرا ما هر چه که داریم از آن ها داریم. ما اصلا شاکی نیستیم که چرا مردم زیاد به موسیقی کلاسیک علاقه ندارند زیرا موسیقی ما نیست ولی رسانه ها وظیفه دارند که مردم را بیشتر با این موسیقی آشنا کنند. به عنوان مثال رادیو می تواند موسیقی کلاسیک را بهتر معرفی کند. 

هر نوع موسیقی در دنیا جایگاه ویژه خود را دارد

وی افزود: من با همان صدای پرورش یافته اپرا توانستم شیوه جدید از موسیقی فولکلور ایران بوجود آوردم که بین المللی باشد. من هیچ وقت موسیقی اپرا را به موسیقی ایرانی ترجیح نمی دهم و می دانم آوازهای موسیقی ایرانی بسیار مشکل هستند و یادگیری آن بسیار مشکل است. اما موسیقی اپرا نت و راه و روش یادگیری دارد. این را می دانم که هر موسیقی در دنیا جایگاه خودش را دارد.

در ادامه دکتر امیراشرف آریان پور پشت تریبون قرار گرفت و گفت: به نظر من خداوند چیزی را زیباتر از موسیقی نساخته است. من سالها پيش وقتی به هنرستان موسیقی رفتم. در آن گروه همه دختر بودند و من فقط پسر بودم. در آن دوران از حضور اساتید زیادی بهره مند شدیم که امروزه هر چه داریم از آن ها است. یک روز با خودم گفتم من هیچ وقت خواننده اپرا نمی شوم زیرا کم رو بودم البته با تمام این کم رویی ها به فعالیت خودم ادامه دادم.


وی افزود: با این همه از اپرا دور نشدم و  همسرم پری ثمر یک خواننده جهانی شد و دختر من در فرانکفورت خواننده اپرا است. 

آریان پور در خاتمه سخنانش به آخرین پژوهش خود رد حوزه موسیقی اشاره کرد و گفت: سال گذشته کتاب "موسیقی از انقلاب مشروطیت تا انقلاب اسلامی" را منتشر کردم که تمام نقاط قوت و ضعف آن دوران در این کتاب آمده است. 

در ادامه چند قطعه موسیقی توسط مراسم محمدرضا قراتپه(خواننده تنور)، مهدی نوروز بهاری(خواننده تنور) و امیر بیات(نوازنده پیانو) اجرا شد و سپس کلیپی از زندگی و آثار بانوان هنرمند آواز کلاسیک شهلا میلانی، شاکه آقامال و نسرین ناصحی پخش شد. 
سپس مسعود کیمیایی، هنگامه اخوان، محمد سریر و  حمیدرضا نوربخش به صحنه رفتند و لوح های تقدیر و هدایای این بانوان پیشکسوت را اهدا کردند. 


در ادامه مراسم ماریو تقدسی به صحنه رفت و بیان کرد: ما در ایران جوانان با استعدادی داریم که به آن ها باید توجه شود. یکی از قویترین سازهای دنیا صدا است. جوانان نباید امیدشان را از دست بدهند بلکه باید با تمام قوا تلاش کنند. به نظر من موسیقی عشق، روح و روان است. هرکسی که با موسیقی آشنایی دارد می تواند انسان مثبت اندیشی باشد. باید برای جوانان این مملکت کار کنیم و آنها را آموزش دهیم. 

در پایان این مراسم ماریو تقدسی  یک قطعه آکاپلا را برای مخاطبان اجرا کرد.

 گزارش تصویری این مراسم در بخش عکس قابل مشاهده است.


قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات