1399/4/18 : چهارشنبه
کد خبر : 101555
تاریخ ارسال : 1393/09/19    

علیرضا ایزدی

ابتدا ساز ویلن را بعنوان ساز تخصصی خود انتخاب و به شاگردی نزد استادان محمود ذوالفنون در زمینة کارهای تکنیکی ویلن و استاد صبا در زمینة ردیف های موسیقی ملی، پرداخت.
علیرضا ایزدی
متولد 30 مهرماه 1316 در تهران. دوران ابتدایی را تا کلاس پنجم در مدرسة «ابن یمین» گذراند و سپس به جهت علاقه ای که به موسیقی داشت در هنرستان موسیقی ملی که در سال  1328به همت والای زنده یاد استاد روح الله خالقی تشکیل گردیده بود مشغول به تحصیل گردید، ابتدا ساز ویلن را بعنوان ساز تخصصی خود انتخاب و به شاگردی نزد استادان محمود ذوالفنون در زمینة کارهای تکنیکی ویلن و استاد صبا در زمینة ردیف های موسیقی ملی، پرداخت.

هم چنین در سایر رشته های مربوط به موسیقی از محضر استادان بنام وقت که در هنرستان بتدریس اشتغال داشتند بهره مند گردید.

بعد از سه سال آموزش ویلن بنا به نظر و پیشنهاد مسئولین هنرستان، خصوصاً زنده یاد علیمحمد خادم میثاق ساز ویلنسل را جایگزین ویلن نمود و نزد آقای داود جعفری هنرآموز این ساز به آموزش مشغول گردید و دیپلم متوسطه خود را در هنرستان موسیقی ملی با ساز تخصصی ویلنسل اخذ نمود و شاگرد اول این دوره (37-1336) گردید که جوائزی هم اخذ نمود.

فعالیتهای هنری: بعداز فارغ التحصیلی از هنرستان بعنوان هنرآموز سرود و موسیقی در تاریخ 1/7/1337 به استخدام هنرهای زیبای وقت کشور (اداره موسیقی) درآمد و بعد از یکسال کار در مدارس تهران به ارکستر سمفونیک تهران منتقل گردید و بعداز افتتاح تالار رودکی و تشکیل گروه اپرای تهران، در ارکستر اپرا نیز بعنوان نوازنده ویلنسل فعالیت داشت، همزمان در ارکسترهای موسیقی ملی وزارت فرهنگ و هنر وقت مانند ارکستر صبا – حق کردار دهلوی مشغول به کار بود و در ارکستر بزرگ سازهای ملی به سرپرستی زنده یاد مهدی مفتاح به نواختن کمانچه و قیچک باس می پرداخت و از محضر استاد، زنده یاد اصغر بهاری به جهت آموزش کمانچه استفادة فراوان برده و در رشتة ویلنسل نیز آموزش خود را نزد استاد بنام «سرژ خوتسیف» ادامه داد. و در سالهای
بعد از تشکیل ارکستر «جاز فولکلوریک» وزارت فرهنگ و هنر نوازندة ویلنسل این گروه بود.

قابل ذکر است که در سالهای آخر تحصیل بنا به صلاحدید و نظر استاد روح الله خالقی به سازمان تبلیغات و انتشارات اداره رادیو هدایت و در ارکستر گلها و ارکستر شماره 1 رادیو در کنار اساتیدی چون استادان، صبا – محجوبی – تجویدی – جهان پناه – شیرخدایی و احمد مستان و سایر اساتید بنام وقت که در اداره رادیو مشغول به کار بودند به نوازندگی مشغول گردید. در سال    40-139 که در دورة عالی هنرستان افتتاح گردید، وی نیز همراه با عده ای از هنرجویان فارغ التحصیل هنرستان در این رشته شرکت نمود. علیرضا ایزدی در سال 8/8/59 به افتخار بازنشستگی نائل گردید ولی از ادامة کار موسیقی کناره گرفت.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات