1401/7/7 : پنجشنبه
کد خبر : 101509
تاریخ ارسال : 1393/08/01    

مستر کلاس آهنگسازی در خانه موسیقی برگزار شد

مستر کلاس آهنگسازی با حضور اولریش فون وروخم (نوازنده ویولا از کشور آلمان) عصر چهارشنبه در خانه موسیقی برگزار شد.
مستر کلاس آهنگسازی در خانه موسیقی برگزار شد

مستر کلاس آهنگسازی با حضور اولریش فون وروخم (نوازنده ویولا از کشور آلمان) عصر چهارشنبه در خانه موسیقی برگزار شد.

به گزارش سایت خانه موسیقی، مستر کلاس آهنگسازی با حضور اولریش فون وروخم (نوازنده ویولا از کشور آلمان) و امرمهیار تفرشی پور(آهنگساز) عصر چهارشنبه در ساختمان شماره1 برگزار شد.

در ابتدای این مستر کلاس که تقی ضرابی(عضو هیئت مدیره خانه و رئیس کانون آهنگسازان خانه موسیقی) نیز در آن حضور داشت، امیر مهیار تفرشی پور توضیحاتی درباره فعالیت های کانون آهنگسازان ارائه کرد و گفت: کانون آهنگسازان طبق برنامه ریزی خود در هر فصل یک برنامه در خانه موسیقی برگزار می کند. از دیگر فعالیت های این کانون برگزاری دومین دوره مسابقه آهنگسازی است که در این دوره بیش از 30 اثر به دبیرخانه جشنواره رسیده که تعداد قابل توجهی است و نشان از استقبال خوب آهنگسازان جوان دارد.

وی همچنین گفت: در کانون آهنگسازان و برنامه هایی که برگزار می شود از همه سلیقه ها استفاده می گردد. حضور آقای وروخم از کشور آلمان نیز باعث شد مستر کلاس آهنگسازی برای دانشجویان در خانه موسیقی برگزار شود.

پس از این سخنان مستر کلاس آهنگسازی با سخنرانی اولریش فون وروخم با زبان انگلیسی برگزار شد که با توجه به تسلط حضار به این زبان نیازی به مترجم نبود.

در ادامه حدود 10 آهنگساز جوان پارتیتور آثار خود را به وروخم نشان دادند که این هنرمند آلمانی از منظر یک نوازنده ویولا به این آثار انتقاداتی کرد و نکاتی را به دانشجویان و آهنگسازان جوان یاد آور شد و تجربه های خود را در اختیان آنان گذاشت.

یکی از آثار ارائه شده در مایه راست پنجگاه ساخته شده بود که تقی ضرابی درباره این دستگاه موسیقی ایرانی به وروخم توضیحاتی ارائه کرد و در ادامه  هنرمند آلمانی این قطعه را با ویولا برای حضار نواخت.

همچنین در این قسمت درباره حفظ شخصیت یک ساز در آهنگسازی و بخصوص آهنگسازی مدرن با دانشجویان بحث و تبادل نظر شد و وروخم نکاتی را به آهنگسازان یاد آوری کرد.

پس از استراحتی کوتاه و در قسمت دوم برنامه وروخم با ساز ویولا قطعاتی را از یوهان سباستین باخ، آنتونیو رولا، علی گرجی و نیکلا سانی به اجرا در آورد که مورد توجه حضار قرار گرفت.

در پایان از سوی خانه موسیقی ایران و کانون آهنگسازان یک هدیه صنایع دستی ایران به همراه مجموعه آثاری از تکنوازی های اساتید موسیقی ایرانی به رسم یادبود به وروخم اهدا شد.

لازم به توضیح است، گزارش تصویری این برنامه در بخش عکس قابل مشاهده است.تبلیغات