1399/4/18 : چهارشنبه
کد خبر : 101212
تاریخ ارسال : 1392/09/12    

مسعود حبیبی

(كرمانشاه - 1340) وی از دوران كودكی‏ با موسیقی انس گرفت و 12 ساله بود كه فراگیری پیانو را آغاز کرد.
مسعود حبیبی
 (كرمانشاه - 1340)

وی از دوران كودكی‏ با موسیقی انس گرفت و 12 ساله بود كه فراگیری  پیانو را آغاز کرد. در سال 1357 به رادیو كرمانشاه دعوت شد و در اركستر موسیقی  رادیو به نواختن پیانو پرداخت. در سال 1367 به همكاری صدا و سیمای تهران دعوت  شد و در كنار نوازندگی پیانو ضمن آشنایی با دیگر سازها، به دف نوازی روی  آورد. وی با اساتید بزرگی چون فرامرز پایور، جلال ذوالفنون، پرویز مشکاتیان، فرهاد فخرالدینی و ... در اركستر سمفونیك تهران، اركستر سمفونیك صدا و سیما، گروه‌های صبا، نوا، عارف، بیدل و گروه شیدا همكاری داشته و كنسرت‌های متعددی در اروپا، آسیا، كانادا و امریکا اجرا كرده است.

مسعود حبیبی در سال 72 گروه دالاهو را تاسیس نمود.این گروه که ارکستر بزرگی از سازهای ریتمیک است اجراهای فراوانی را در تهران و شهرستان ها به روی صحنه برده است.وی به موازات دیگر فعالیت های هنری، در ارکستراسیون ریتمیک به دیدگاه های نوینی دست یافته که نمونه ی بارز آن در آلبوم حماسه ی ایران زمین توسط گروه دالاهو متجلی گشته است.

وی با  تلاش فراوان و با تلفیق اصول علمی و هنری در نواختن ساز دف، شیوه‌ی نوینی را  برای دف نوازی ارایه كرده است که تا کنون در سه مجلد به چاپ رسیده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است و مجموعه های دیگری نیز در دست چاپ می باشد. شیوه‌ی نت نویسی این مجموعه ها برای این ساز  شیوه‌ای كاملاً جدید است که از تمامی ظرفیت های بالقوه ی ساز و نوازنده بهره برده و دیدگاه های گسترده ای را برای نوازنگان، چه در همراهی ارکستر و چه در تکنوازی ها فراهم می آورد.او بر اساس همین شیوه به پرورش شاگردان زیادی همت گمارده که هم اکنون عده ی زیادی از آنها در سراسر ایران و برخی نقاط دنیا به آموزش دف نوازی مشغولند.

مسعود حبیبی علاوه بر این نوآوری‌ها، ساختمان ساز دف را تكامل بخشید و مدل جدیدی از دف را طراحی کرد که دارای پوستی از جنس پوسته‌ی سازهای «ساید درام» می‌باشد. این نوع دف كه برای نوازندگان اركستر بسیار مناسب است، فاقد مشكل تغییر طنین بر اثر تغییر رطوبت و دمای هوای محیط است و بر اساس كوك‌های مختلف تهیه و استفاده می‌گردد.روند تکامل ساز دف طی تحقیقات و با انجام آزمایشات گسترده ادامه یافت و اخیرا منجر به تولید طرح جدیدی از دف شد که می توان از آن به عنوان نسل تکامل یافته ی دف های حبیبی یاد نمود. دف جدید حبیبی که نسبت به سازهای دیگر سبک تر است با طرح پوست طبیعی، از توانایی های بیشتری نسبت به دف‎های قبلی برخوردار است.طوری که سطح پوست آن دارای برجستگی‎های منحصر به فردی است كه امكان صدا سازی را برای نوازنده افزایش می‎دهد .

از دیگر فعالیت های هنری وی می توان به نوازندگی در بیش از سی موسیقی فیلم، صد و پنجاه آلبوم موسیقیایی و هزار و پانصد اثر از تولیدات صدا و سیما اشاره کرد.همچنین وی با همراهی جمعی از نوازنگان برجسته ی موسیقی ایرانی همچون هادی منتظری و شهریار فریوسفی گروه موسیقی دالاهوی ملودیک را بنیان نهاد که این گروه تا کنون حضور موفقی در بسیاری از فستیوال های موسیقی جهانی داشته که این حضور در بسیاری از سایت ها و مطبوعات هنری داخلی و خارجی منعکس گشته است.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات