1398/6/1 : جمعه
کد خبر : 100916
تاریخ ارسال : 1391/12/05    ساعت ارسال :

روز گذشته در برج میلاد/

اختتاميه دومين جشنواره سرود و موسيقي شمسه برگزار شد

مراسم اختتامیه دومين جشنواره سرود و موسيقي شمسه، شب گذشته 4 اسفند با معرفی گروه های برتر موسیقی در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد.
اختتاميه دومين جشنواره سرود و موسيقي شمسه برگزار شد
مراسم اختتامیه دومين جشنواره سرود و موسيقي شمسه، شب گذشته 4 اسفند با معرفی گروه های برتر موسیقی در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد.

به گزارش سایت خانه موسیقی، مراسم اختتامیه دومين جشنواره سرود و موسيقي شمسه، شب گذشته 4 اسفند با حضور دکتر سيد محمدهادي ايازي، معاون امور احتماعي فرهنگي شهرداري تهران، عبدالله رمضاني مديرکل فرهنگي شهرداري تهران، محمد ثابت ايمان، معاون خدمات فرهنگي اداره کل فرهنگي شهرداري تهران، علي مرادخاني(رئیس موزه موسیقی)، حمیدرضا نوربخش ( مدير عامل خانه موسیقی) و اساتيد صاحب‌نام موسيقي و جمع کثيري از علاقمندان و گروه‌هاي محلي سرود و موسيقي در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آياتي از قرآن کريم توسط ميرداماد يکي از قاريان برجسته کشورمان آغاز شد و در ادامه چند برنامه موسيقي شامل آوازخواني، نواختن سازدهني، تک‌نوازي ويلن و اجراي سرود شمسه با ارائه تصاويري از تهران قديم تا تهران امروز، براي حاضران به اجرا در آمد.

عباس سجادي، مجري اين مراسم، در آغاز ضمن گراميداشت ياد و خاطره استاد همايون خرم که در اختتاميه اولين جشنواره سرود و شعر خمسه نيز حضور داشت با توصيفاتي تاثيرگذار اساتيد مهمان در اين مراسم را معرفي کرد. دکتر حسن رياحي، فرهاد فخرالديني، شاهين فرهت، هوشنگ ظريف، شهرام ناظري، ناصح‌پور، رامبد صديف، داوود گنجه‌اي، لوريس چکناواريان، هوشنگ کامکار، فرهنگ شريف، حميدرضا نوربخش، قاسم رفعتي و عباس خوشدل مهمانان ويژه اين مراسم بودند.

در ادامه اين برنامه اعضاي هيات داوران آذر هاشمي، چکاوک يغمايي، بهناز ذاکري، محمدعلي لقاء، مهرداد دلنوازي، محسن محترمي، امير هوشنگ هاشمي، پويا نيک‌پور، بهروز صفاريان، پورمعين و محمدرضا شرايلي دبير هيات داوران معرفي و از سوي تماشاگران تشويق شدند.

مديران فرهنگي و هنري بايد بسترساز باشند

دکتر ايازي معاون فرهنگي هنري و سخنگوي شهرداري تهران که از بنيان‌گذاران مجموعه جشنواره‌هاي شمسه نيز بوده، به عنوان اولين سخنران اين مراسم، ضمن تشکر از اساتيد مهمان برنامه و برگزارکنندگان جشنواره سرود و موسيقي شمسه، گفت: خداوند منان اين توفيق را به ما داد که بتوانيم در 374 محله شهر تهران، در حوزه فرهنگ و هنر براي کودکان، نوجوانان، جوانان و کهنسالان برنامه‌هاي متعدد فرهنگي و هنري برگزار کنيم.

وي در ادامه افزود: «شمسه» در 12 رشته برگزار مي‌شود و ما امشب اينجا هستيم تا فقط از برگزيدگان رشته سرود و موسيقي تقدير کنيم. اين مجموعه جشنواره در رشته‌هاي عکس، فيلم، نقاشي، کاريکاتور، خوشنويسي، مجسمه‌سازي و رشته‌هاي ديگري چون قرآن، نهج‌البلاغه، شعر و ادبيات و ... برگزار مي‌شود چرا که قابليت‌ها و استعدادهاي فراواني در جامعه ما وجود دارد که بايد شناسايي و مورد استفاده قرار بگيرند.

ايازي تصريح کرد: سال گذشته در اختتاميه همين جشنواره اعلام کردم که ما موفق شديم بيشن از 600 گروه سرود و موسيقي در محلات شهر تهران شناسايي و سازماندهي کنيم. حالا با افتخار اعلام مي‌کنم که محلات ما شعر و موسيقي خاص خودشان را دارند و اين ظرفيت‌ها به کار گرفته شده‌اند.

وي ضمن تاکيد بر ايجاد ارتباط بين پيشکسوتان و افراد مجرب در حوزه موسيقي و سرود با جوان‌تر‌ها و گروه‌هاي محلي، توضيح داد: خوشبختانه از مجموعه جشنواره‌هاي شمسه  از جمله جشنوار سرود و موسيقي، استقبال قابل توجهي صورت گرفته و رقابيت زيادي بين گروه‌ها ايجاد شده است.

ايازي خبر داد: معاونت فرهنگي اجتماعي شهرداري تهران علاوه بر مجموعه جشنواره‌هاي شمسه، جشنواره‌هاي ديگري را نيز تدارک ديده که از آن جمله مي‌توان به جشنواره «شکوفا» با موضوع IT يا فناوري اطلاعات، جشنواره «تسنيم» درباره فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري بانوان، جشنواره «مشکاه» در حوزه آموزش‌هاي شهروندي، جشنواره «سلامت» در ارتباط با سلامت شهر و شهروندان و جشنواره «پويا» در زمينه فعاليت‌هاي ورزشي اشاره کرد.

وي افزود: فقط در جشنواره «شکوفا» 400 هزار نفر با هم رقابت مي‌کنند و اين نشان دهنده وجود ظرفيت فوق‌العاده در شهر تهران است. بنابراين مديران فرهنگي و هنري بايد بسترساز باشند و زمينه را براي بروز ظرفيت‌ها و استعدادهاي موجود در جامعه فراهم کنند.

ايازي تاکيد کرد: مردم ما به خوبي مي‌توانند برنامه‌هاي فرهنگي و هنري داشته باشند و مديران فرهنگي، اجتماعي و هنري فقط بايد زمينه را براي آنها فراهم کنند. خوشبختانه با رويکرد شهردار محترم شهر تهران جناب آقاي قالبياف توانسته زمينه حضور و مشارکت مردم را ايجاد کند.

وي در پايان اظهار اميدواري کرد که شهرداري تهران بتواند فعاليتش در اين باره را گسترش دهد و فرصت بيشتري براي مشارکت شهروندان ايجاد کند.

ستاره‌ها در تهران خواهند درخشيد

علي مرادخاني دبير بخش موسيقي جشنواره سرود و موسيقي شمسه به عنوان دومين سخنران اين مراسم، ضمن تاکيد بر وجود مشکلات بسيار در برگزاري هر جشنواره‌اي، درباره برگزاري جشنواره سرود و موسيقي شمسه گفت: ادعا نمي‌کنم که جشنواره به همه اهداف خود دست پيدا کرده، اما تصور مي‌کنم در مسير رسيدن به اهداف جشنواره قرار گرفته‌ايم و در آينده جشنواره‌اي به معناي واقعي آن خواهيم داشت.

وي افزود: ما در اين جشنواره موفق شده‌ايم چند کار مهم انجام بدهيم، اول اينکه توانستيم از دغدغه‌هاي هنرمندان براي شرکت در جشنواره بکاهيم و همه گروه‌ها بدون گزينش اوليه توانستند در اين جشنواره شرکت کنند. همچنين امسال، دومين دوره جشنواره به لحاظ کيفيت از رونق بيشتري برخوردار بوده و گروه‌هاي بيشتري براي حضور در جشنواره اقدام کردند.

مرادخاني با گراميداشت ياد و خاطره استاد همايون خرم، او را پدر بچه‌هاي شمسه ناميد و گفت: اين استاد در سخنانش به نکات قابل توجهي اشاره کردند که بد نيست دوباره آنها را با تامل بيشتر بشنويم.

در اين بخش تصاويري از سخنراني همايون خرم در اولين دوره جشنواره سرود و موسيقي شمسه به نمايش گذاشته شد.
استاد خرم در اين سخنراني، برگزاري يک جشنواره‌ براي شناسايي استعدادهاي ناشناخته در محلات شهر تهران و ارائه خدمات به آنها را اقدامي بسيار ارزشمند دانسته بود و آن را بهترين روش براي تربيت هنرمند برشمرده بود.

مرادخاني در ادامه آماري از ميزان مشارکت گروه‌ها ارائه کرد و گفت: امسال 681 گروه براي شرکت در جشنواره اعلام آمادگي کردند. اين گروه‌ها دو نفره يا بيش از 30 نفر بوده‌اند که ميانگين نفرات شرکت کننده در جشنواره  به 7 هزار نفر شهروند تهراني مي‌رسد.

وي افزود: از ميان اين گروه‌ها 228 گروه به مرحله نهايي راه پيدا کردند که در 22 منطقه شهر تهران فعاليت داشتند. بنابراين ما از هيات داوران خواستيم که فعاليت آنها را با توجه به محلاتشان ارزيابي کنند. به عبارتي هر منطقه به طور مستقل صاحب يک جشنواره موسيقي در دل اين جشنواره بود. البته برخي از مناطق به دليل ظرفيت‌هاي محدود در هم ادغام شدند.

مرادخاني تصريح کرد: در نهايت 53 گروه توانستند مقام‌هاي مختلف را از آن خود کردند که امشب آنها را معرفي خواهيم کرد اما به اعتقاد من همه گروه‌هاي شرکت کننده در اين جشنواره قابل تقدير هستند.

مرادخاني ضمن اشاره به بنيانگذاري اين جشنواره توسط شهرداري تهران تاکيد کرد: قرار نيست شهرداري هميشه برگزارکننده اين جشنواره باشد بلکه به عنوان قوام‌دهنده کارش را انجام داده و ما اگر بتوانيم به کمک نهادهايي که شهرداري ايجاد کرده مانند شوراياري‌ها، خانه‌هاي فرهنگ و سراهاي فرهنگ آن را ادامه بدهيم، در واقع اين اقدام شهرداري را به يک رويداد مردمي بدل خواهيم کرد که توسط خود شهروندان برگزار مي‌شود.

دبير بخش موسيقي جشنواره شمسه افزود: ما براي هر محله يک دبير منصوب کرديم و هر دبير آرام آرام دارد به يک مدير فرهنگي بدل مي‌شود. مي‌خواهم بگويم که ما در کنار هم مي‌توانيم کارهاي بزرگي را به انجام برسانيم. جالب است که ما مناطق کوچکتر با شرکت‌کنندگان محدودتر را با هم ادغام کرديم و تعامل آنها با يکديگر را هم آزموديم. اين رويدادها شروعي است براي مشارکت همه جانبه شهروندان در عرصه‌هاي فرهنگي و هنري.

مرادخاني تصريح کرد: اگر شمسه پايدار بماند اتفاقات مهمي رخ خواهد داد. اميدوارم شمسه بتواند ستاره‌هاي شهرمان را روشن کند تا شهر تهران ستاره‌ باران شود و هنرمنداني که نمي‌توانستند به صحنه‌هاي حرفه‌اي راه پيدا کنند، به صحنه بيايند و بروز و ظهور پيدا کنند. جشنواره ما يک جشنواره حرفه‌اي نيست اما همه شاهديم که شهروندان با چه شور و شوقي در آن مشارکت داشته‌اند.   

دبير بخش موسيقي جشنواره اظهار اميدواري کرد که جشنواره شمسه تداوم پيدا کند و از همه برگزارکنندگان جشنواره و بخصوص مجتبي يزداني شهردار منطقه يک تهران به خاطر حمايت‌هايش از شرکت‌کنندگان تقدير کرد.

وي در پايان به دليل نواقص احتمالي از شرکت کنندگان پوزش خواست و گفت: مطمئن باشيد ستاره‌ها در تهران خواهند درخشيد.

هنر نياز به فضا دارد

فرهاد فخرالدين آهنگساز نام‌آشناي کشورمان در اين مراسم خطاب به حاضران گفت: دلم هميشه با شماست.
وي با تاکيد بر اينکه صحنه و پشت صحنه براي خود دنيايي است، خاطره‌اي تعريف کرد و گفت: پدرم اهل هنر بود، اما مغازه‌اي داشت که هميشه در آن به راديو گوش مي‌کرد. من کودک بودم و آهنگ‌هاي زيادي از اين راديو گوش مي‌کردم و مجذوب آنها مي‌شدم. به خاطر دارم که هميشه تصورم اين بود که نوازندگان و خواننده‌ها در اين دستگاه راديو جاي گرفته‌اند به همين دليل بارها و بارها سعي کرده بودم از پشت راديو آنها را ببينم اما جز چند لامپ چيز ديگري نمي‌ديدم؛ گاهي آرام و غافلگيرانه به سراغ راديو مي‌رفتم تا اگر نوازنده‌ها را قبل از پنهان شدن پشت لامپ‌ها ببينم اما موفق نمي‌شدم. تا اينکه روزي پدرم ظرفي پر از آلبالوي بدون هسته به برادرانم داد و از آنها خواست که بروند نزد مادرم تا مادر از آن آلبالوها مربا بپزد. من در عالم کودکي از اين اتفاق دل‌گير شدم چرا که دوست داشتم با برادرانم مي‌بودم و با آنها در خوردن آلبالوها شريک مي‌شدم اما پدر مرا به جايي برد که براي من که 5 سال بيشتر نداشتم به خاطره‌اي بزرگ و تاثيرگذار بدل شد. پدر مرا به سالني بود که شبيه به سالن‌هاي اتريش ساخته شده بود و حيف که ديگر نيست. پدر فقط يک بليط داشت و مرا روي زانوي خودش نشاند. وقتي برنامه شروع شد من براي اولين بار با صحنه آشنا شدم و نوازندگان را ديدم که روي صحنه موسيقي اجرا مي‌کردند و خواننده را مي‌ديدم.

براي من بسيار دل‌چسب بود و مي‌انديشيدم چقدر خوب است که کارم روي صحنه باشد و فهميدم آن روزها که به دنبال نوازندگان در راديو مي‌گشتم اشتباه مي‌کردم و نوازندگان جايي نبودند جز روي صحنه.

فخرالديني تصريح کرد: صحنه از آن روز براي من جايي مقدس شد که براي احراز آن بايد زحمت مي‌کشيدم. آمدن روي صحنه ساده نيست؛ نياز به کار و زحمت دارد و البته به عشق. بايد اين راه عاشقانه طي شود. کلاس‌هاي سرود دبستان که به همت استادان روان‌شاد علينقي وزيري و زنده ياد روح‌الله خالقي در مدارس برگزار مي‌شد هم بر من تاثير بسيار داشت. بسياري از رفاقت‌ها در همين کلاس‌هاي سرود و موسيقي ايجاد مي‌شد و همه با هم صميمي مي‌شديم.

اين استاد برجسته تاکيد کرد: من به ياد آن روزها، از مسئولان محترم مدارس درخواست دارم که به مدارس رسيدگي کنند، بين مدارس و شهرداري تعامل برقرار کنند. از مدارس بخواهيد که به هنر توجه داشته باشند. ممکن است دانش‌آموزان در اجراي يک نمايش با هم هکاري داشته باشند يا در انجام يک کار هنري اما در هر صورت مسلم است وقتي هنر با علم بياميزد نتيجه بهتري خواهد داشت.

فخرالديني افزود: هنرمندي که روي صحنه حاضر مي‌شود و در هر رشته‌اي تحصيل کند در کارش بسيار موفق خواهد بود. اين افراد بايد در سمينارها و همايش‌هاي مختلف شرکت کنند، پس بايد آداب صحنه را بشناسند. چه جايي بهتر از مدرسه براي آموزش آداب حضور روي صحنه؟

وي ادامه داد: هنر از جمله موسيقي جلوي خشونت، انحراف، ناهنجاري‌ها و بسياري مسائل را مي‌گيرد، سبب مي‌شود جامعه سالم بماند و با نشاط شود. بايد به مسائل فرهنگي بيشتر برسيم بايد به هنر توجه بيشتري داشته باشيم.
فخرالديني خطاب به مديران حاضر در جلسه پرسيد: آيا تعداد سالن‌هاي سينما، تئاتر و موسيقي در شهر تهران جوابگوي جمعيت 18 ميليوني اين شهر هست؟ هنر ما نياز به فضا دارد چه بهتر که به اين مسائل رسيدگي کنيم و حتما نتيجه‌اش را خواهيم ديد.

وي در پايان سخنانش از دوست و همکار قديمي‌اش استاد همايون خرم ياد کرد و گفت: ايشان حرف‌هاي خوبي در اولين دوره جشنواره زدند، من آن حرف‌ها را تکرار نمي‌کنم، فقط مي‌گويم که وقتي از من خواسته شد در اين اختتاميه شرکت کنم در حالي که مدتهاست در چينين برنامه‌هايي حضور نداشته‌ام، تنها به شوق ديدار شما عزيزان به اينجا آمدم و به سهم خودم سپاسگزار شما هستم. اميدوارم مسئولين هم بيشتر هواي هنر را داشته باشند.

در اين مراسم ضمن نمايش تصاويري از اجراي گروه‌هاي شرکت‌کننده در مرحله داوري، هنرمندان و گروه‌هاي مختلف از جمله آواز بيات تهران توسط عابدي، گروه کنسرتات به سرپرستي رضا حسن‌زاد، گروه سرود دبستان شهيد موسوي به سرپرستي حسين وزيري، گروه سنتي خموش هيوا به سرپرستي محبوبه سنگلجي و ... قطعاتي را براي شرکت‌کنندگان در اختتاميه جشنواره سرود و موسيقي فجر اجرا کردند.همچنين پس از اعلام اسامي برگزيدگان، مراسم اختتاميه با دوئت ويلون و پيانو توسط دو نوجوان پايان يافت.

برگزيدگان دومين جشنواره سرود و موسيقي شمسه:


بخش سنتي:

مقام اول: گروه «آواي نهان» از منطقه 2 به سرپرستي نازيلا لقاء
مقام دوم: گروه «ژوله» از منطقه 1 به سرپرستي نيما گوران
مقام سوم: گروه «سماء» از منطقه 10

 بخش کودکان:
مقام اول: گروه «تماشاگه راز» از منطقه يک به سرپرستي الهام فرشچيان
مقام دوم: گروه «ارغنون» از منطقه 20 به سرپرستي احمد اسدي

بخش سرود بزرگسال و جوان:
مقام اول: گروه «آفتاب» از منطقه 22 به سرپرستي مرتضي مجذوب قديري
مقام دوم: گروه «تيام» از منطقه 10 به سرپرستي جواد مبيني

بخش سرود نوجوان:
مقام اول: گروه «آفاق 1» از منطقه 3 به سرپرستي مهدي ميناخاني
مقام دوم: گروه «ترنم» از منطقه 1 به سرپرستي حسين ذوالفقاري
مقام سوم: گروه «ريحانه» از منطقه 4 به سرپرستي باهره مسگر طهراني

بخش سرود کودک:
مقام اول: گروه «شهيد موسوي» از منطقه 17 به سرپرستي حسين نصيري
مقام دوم: گروه «آفاق 2» از منطقه 3 به سرپرستي مهدي ميناخاني
مقام سوم: گروه «شکوفه‌هاي بيدار» از منطقه 10 به سرپرستي فريبا ميرزاخاني

تنها برگزيده دونوازي ژانر کلاسيک- کودک: گروه «دوئت کلاسيک» از منطقه 3 به سرپرستي سارا عرب
تنها برگزيده دونوازي ژانر کلاسيک- بزرگسال: گروه «درنا» از منطقه 10 به سرپرستي يعقوب مطلوبي
تنها برگزيده ژانر ايراني- جوان: گروه «گل‌هاي نوين» از منطقه 1 به سرپرستي فرهاد لطيفي
تنها برگزيده ژانر فولک ملل-فولک ايرلندي- نوجوان: گروه «پرواز» از منطقه 10 به سرپرستي فراز عشقي
تنها برگزيده ژانر پاپ تلفيقي - جوان: گروه «چشمه» از منطقه 22  به سرپرستي علي پسنديده کار
تنها برگزيده ژانر کوبه‌اي- مختلط: گروه «خورشيد» از منطقه 10 به سرپرستي سپيده بيگلري
تنها برگزيده ژانر کانتري- جوان: گروه «ليو» از منطقه 5 به سرپرستي مهرشاد وفايي
تنها برگزيده ژانر مدرن- نوجوان: گروه «مدرن» از منطقه 14 به سرپرستي اشکان خمسه‌پور
تنها برگزيده سه نوازي ژانر کلاسيک- جوان: گروه «تريو فلوت» از منطقه 2 به سرپرستي زهرا باقري
تنها برگزيده گروه نوازي ژانر کلاسيک- کودک: گروه «کويينتت» از منطقه 2 به سرپرستي زهرا باقري
تنها برگزيده ژانر جزبلوز- جوان: گروه «آرمين مرشد» از منطقه 8 به سرپرستي آرمين مرشد

گروه‌هاي ويژه قابل تقدير شامل حرفه‌اي‌ها، معلولان و دارندگان اثري براي شهر تهران:
گروه سرود «ناشنوايان اعظم» از منطقه 1 به سرپرستي نسرين گبرلو
گروه سرود «دست‌هاي مهربان» از منطقه 1 به سرپرستي محمدعلي اقدم
گروه سرود «سرافرازي» از منطقه 6 به سرپرستي فاطمه خواجوي
گروه سنتي «سنتور نوازان» از منطقه 9 به سرپرستي روژين اردلان
گروه پاپ «پاپ 2» از منطقه 10 به سرپرستي عليرضا آرام‌جان
گروه کلاسيک «لاويتا» از منطقه 10 به سرپرستي فرشاد خولادوند
گروه سنتي «خموش هيوا» از منطقه 13 به سرپرستي محبوبه سنگلجي
گروه کوبه‌اي «نايريکا» از منطقه13 به سرپرستي مهرسيما سعادت
گروه سرود «کانون نوجوانان» از منطقه 14 به سرپرستي محسن ميرسليمي
گروه پاپ «پندار» از منطقه 14 به سرپرستي امير اصغرزاده
گروه موسيقي ايراني «نوا» از منطقه 14 به سرپرستي رويا حيرت‌پور
گروه ويژه «آواي دستان» از منطقه 17 به سرپرستي شمس‌السادات مهرجو
گروه نظامي «نيروي انتظامي» از منطقه 22 به سرپرستي سرهنگ اکبر شکريان
گروه موسيقي ايراني «اميرکبير» از سازمان تاکسي‌راني به سرپرستي محمود محرم‌خاني
گروه موسيقي ايراني «عنقا» از منطقه 22 به سرپرستي منصور رازي
گروه پاپ «ارغوان» از منطقه 9 به سرپرستي ارغوان حمسي
گروه پاپ «وگاس» از منطقه 2 به سرپرستي سپهر ارشاد
گروه کلاسيک «کنسرتانت» از منطقه 4 به سرپرستي رضا حسن‌زاد
گروه پاپ «آترا» از منطقه 4 به سرپرستي ساسان موسوي

تقدير از برگزارکنندگان (مديران فرهنگي و دبيران هادي مناطق):
اهداي لوح تقدير به فرامرز عظيمي از شهرداري منطقه 10، عليرضا يارقلي مدير فرهنگي شهرداري منطقه 10، محمد روحاني مدير فرهنگي شهرداري منطقه 5، سعيد کارگردان مدير فرهنگي شهرداري منطقه 1، از مجموعه شهرداري تهران و ستاد اجرايي شمسه به خاطر فعاليت‌هاي بسيار براي برگزاري اين جشنواره.

حميدرضا لساني دبير هادي منطقه 14، الهه سالار دبير هادي منطقه 1، منيره‌سادات موسوي دبير هادي منطقه 10، مونا محمدنژاد دبير هادي منطقه 5، زهرا ملاعلامه دبير هادي منطقه 3،  ميترا ملارضي دبير هادي منطقه 15، سمير تقي‌نژاد دبير هادي منطقه 18، سپيده دربندي دبير هادي منطقه 17.
از کانون موسيقي فرهنگسراي عطار و آموزشگاه‌ گل‌هاي هنر به پاس شرکت فعال و معرفي گروه‌هاي متعدد به جشنواره تقدير شد.  قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات