1399/4/26 : پنجشنبه
کد خبر : 100821
تاریخ ارسال : 1391/08/27    ساعت ارسال :

پری برکشلی

پری برکشلی در آذر 1324 شمسی در تهران به دنیا آمد. پدرش، "دکترمهدی برکشلی"، موسیقی دان و فیزیک دان، از نام آورترین اساتید آکوستیک و رئیس دانشکده ی فیزیک دانشگاه تهران، نخستین معلم او بود که وی را با دنیای موسیقی آشنا کرد.
پری برکشلی

پری برکشلی در آذر 1324 شمسی در تهران به دنیا آمد. پدرش، "دکترمهدی برکشلی"، موسیقی دان و فیزیک دان، از نام آورترین اساتید آکوستیک و رئیس دانشکده ی فیزیک دانشگاه تهران، نخستین معلم او بود که وی را با دنیای  موسیقی آشنا کرد.

پری که در آرزوی فراگیری موسیقی بود، پیانو را برای نواختن انتخاب کرد و بعد از  آموزش های مقدماتی نواختن این ساز نزد "کیتی خسروی" (پیانیست روس و فارغ التحصیل کنسرواتوار مسکو) ، وارد هنرستان عالی موسیقی شد. این دختر نوجوان در 12 سالگی توانست کنسرتی را با موفقیت در "تالار فرهنگ" (همان تالاری که بزرگانی چون علینقی وزیری در آن به اجرای برنامه پرداخته بودند) برگزار کند. سپس با راهنمایی پدر، پس از پایان دوره ی اول دبیرستان، شهر پاریس، میزبان او برای اجرای کنسرتی بود که موفقیت در آن درهای تحصیل در فرانسه را به رویش گشود.

"آکادمی مارگرت لونگ"، "کنسرواتوار امی ین" و "کنسرواتوار عالی موسیقی پاریس"، به ترتیب مراکزی بودند که این هنرمند ظرف مدت ده سال در آن ها به تحصیل پرداخت و با درجه ی ممتاز و دریافت جایزه ی اول، فارغ التحصیل شد. او در این مدت از محضر اساتیدی چون "ایوون لوریو" (همسر اولیویه مسیان)، "ایوون لوفه بور" و "ژرمن مونیه" که هریک از پیانیست های معروف بودند، بهره برد و در همین سال ها جایزه ی "بهترین اجرا کننده ی باخ" را نیز به دست آورد.

وی هنگام تحصیل در کنسرواتوار ملی پاریس، آثار الیویه مسیان را با خود آهنگساز، کار کرد و برای گذراندن "کنکور بین المللی الیویه مسیان" آماده شد.

در پایان تحصیلات  و پس از بازگشت به کشور، طرح برنامه ای با عنوان «شناخت موسیقی کلاسیک» را به تلویزیون ملی ایران ارائه کرد که با استقبال زیادی مواجه شد. در این سلسله برنامه، پس از معرفی آهنگسازان غربی، آثاری از آنها مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گرفت. همین دوران بود که، نخست با سمت استادیار و سپس دانشیار به استخدام دانشگاه تهران درآمد. آخرین سال های اقامت او در ایران مصادف بود با احراز پست مدیریت دانشکده هنرهای زیبا که تا قبل از وی هیچ زن دیگری به این سمت منصوب نشده بود. 

در مدت 12سالی که این هنرمند در ایران مقیم بود، کنسرت های زیادی با موفقیت اجرا کرد که می توان به همکاری با ارکستر سمفونیک تهران در غالب "کنسرتو شماره ی پنجم بتهوون" به رهبری فرهاد مشکات، "کنسرتو برای دست چپ" راول به رهبری جان گاروی و "کنسرتو دو مینور موتسارت" به رهبری آدرین سان شاین و نیز اجراهای بسیاری همراه ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون ملی ایران با کنسرتوهایی از باخ، موتسارت و بریتن و اجرای رسیتال هایی در سراسر ایران اشاره کرد.
وی پس از بازگشت به پاریس ، سمت استادی در کنسرواتوارهای "مونتارژی" و "سنت نوم لابروتش" را داشت. همچنین استاد آکادمی تابستانی "پارتونی"، مدیر دوره های کارآموزی تابستانی دربورگونی در زمینه ی نوازندگی پیانو و ارکستر مجلسی نیز بود. او هم اکنون پروفسور پیانو، رئیس کنسرواتوار موسیقی شهر "لوسه" و استاد آموزش هنری است.

پری برکشلی در سال های اخیر کنسرت های فراوانی در فرانسه، اتریش و آمریکا برگزار کرده است. او در کنسرتی با عنوان موسیقی قرن بیستم، که درژانویه ی 1993 در "کنسرواتوار مونتارژی" برگزار گردید، ضمن اجرای آثاری از آهنگسازان معروف جهانی نظیر اولیویه مسیان و بلابارتوک، بخشی از برنامه را به اجرای آثاری از علیرضا مشایخی ، آهنگساز و موسیقی دان معاصر ایرانی اختصاص داد.

او علاوه بر تدریس و اجرای کنسرت های متعدد، تالیف و ترجمه هایی نیز درموسیقی دارد. از جمله: ترجمه ی کتاب تئوری کامل موسیقی اثر "ر. شایی" و "ه. شالان" که توسط انتشارات دانشگاه تهران در سال 1356 شمسی منتشر شد و نیز تالیف مقالاتی به زبان فرانسه  پیرامون "الکساندر پیرفانسوابولی" و مقاله ای در باب آموزش موسیقی، کتاب دوجلدی "پیانو لود" که متدی نوین برای آموزش پیانو به حساب می آید، آثاری در مجموعه ی "الفاستیل" و همچنین مقالات موزیکولوژیک متعددی به زبان های فرانسه و فارسی که برای مجامع بین المللی مختلف ارائه شده اند.

و اما معرفی ای که این بانو ازخود می کند تنها در همین چند جمله خلاصه می شود:
"شهروند فرانسوی ام، پيانيستم و کنسرتيست، استاد پيانو و رئيس يک کنسرواتوار درفرانسه. اصل و نسبم ايرانيست."قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات