1401/9/10 : پنجشنبه
کد خبر : 100525
تاریخ ارسال : 1390/12/24    ساعت ارسال :

ماریو تقدسی:

دنیای خوانندگی بی نهایت است و همواره باید آموزش دید

ماریو تقدسی: در دنیای خوانندگی همیشه محصل هستیم و باید همواره یاد بگیریم و به جلو حرکت کنیم زیرا با توجه به خوانندگان دوران های گذشته، هنوز بسیاری از جنبه های آواز در حال پیشرفت است.
دنیای خوانندگی بی نهایت است و همواره باید آموزش دید

ماریو تقدسی: در دنیای خوانندگی همیشه محصل هستیم و باید همواره یاد بگیریم و به جلو حرکت کنیم زیرا با توجه به خوانندگان دوران های گذشته، هنوز بسیاری از جنبه های آواز در حال پیشرفت است.

به گزارش سایت خانه، مستر کلاس آواز کلاسیک ماریو تقدسی روز های 19، 23 و 26 فروردین ماه 1391 در خانه موسیقی برگزار می شود. ماریو تقدسی در خصوص مسائلی که قرار است در این مستر کلاس ها مورد بررسی قرار گیرد گفت: این کلاس ها می تواند برای مدرسان آواز کلاسیک هم مفید باشد زیرا مقوله تدریس در دانشگاه ها و کنسرواتوارهای کشور های خارجی موضوعی خاص است و باید در اینجا هم مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: از دیگر اهداف این مستر کلاس آموزش استفاده درست از سیستم های  تنفسی برای هنرجویان است. در چهاردوره مستر کلاس هایی که در تهران برگزار کردم به این مساله پی بردم که هنرجویان مشکلاتی از نظر تنفس دارند. برخی کسانی که در اینجا تدریس می کنند برخی مسائل و تکنیک های تنفسی را طوری جا انداختند که صدای هنرجویان خراب شده و این از پایه غلط بوده است. برخی مسائل تکنیکی فقط در یک جا می تواند استفاده شود ولی در تمام مدت نباید بکار گرفتاه شود و این باعث فشار نامناسب به تارهای صوتی می شود.

تقدسی همچنین گفت: یکی دیگر از مسائل مهمی که در این مستر کلاس ها به آن پرداخته می شود، جای صدای خواننده و مسائل تکنیکی آوازی است. در مستر کلاس های گذشته شاگردانی داشتم که موسیقی اصیل ایرانی کار می کردند ولی جای صدای آنها درست نبوده و از این کلاس ها استفاده کردند. بنابراین کسانی که آواز ایرانی می خوانند می توانند قدرت تنفسی خود را بالا ببرند.

این خواننده اپرا گفت:وقتی از تمام این مسائل بگذریم به مرحله اجرای صحنه می رسیم و من فکر می کنم در کشور ما به این مساله پرداخته نشده است.  باید قطعاتی را با هنرجویان کار کنیم تا در دوره های بعد که از کشور آلمان باز می گردم بتوانیم حتی در خصوص اجرای صحنه ای به آنها آموزش دهم.

او همچنین درباره استقبال هنرجویان از این مستر کلاس ها در دوره های قبل گفت: بیش از 70 درصد کسانی که در مستر کلاس های گذشته شرکت داشته اند بطور پیوسته آنها را دنبال می کنند و علاوه بر این، تعدادی از مدرسان هم در این کلاس ها حضور می یافتند.

تقدسی با اشاره به لزوم آموزش پیوسته در آواز کلاسیک گفت: من وقتی در آلمان سکونت دارم برای استفاده از دانش استادم به ایتالیا سفر می کنم و در گذشته هم از محضر لوچیانو پاواروتی استفاده می کردم و هنوز پیش کسی می روم تا اشکالاتم را به من گوشزد کند. زیرا وقتی به یک چیز بد در خواندن عادت می کنیم خودمان متوجه نمی شویم و بر همین اساس باید دائما تحت کنترل باشیم. در دنیای خوانندگی همیشه محصل هستیم و باید همواره یاد بگیریم و به جلو حرکت کنیم زیرا با توجه به خوانندگان دوران های گذشته هنوز بسیاری از جنبه های آواز در حال پیشرفت است. استعدادها هم بالا می رود و چیز های جدید کشف می کنند.

وی با اشاره به نبود سطح مطلوب آموزش آواز کلاسیک در کشور گفت: برخی هنرجویان برای آموزش بسیار هزینه می کنند ولی وقتی به این کلاس ها می آیند اصلا راضی کننده نیستند. برای بهبود این اوضاع باید دست به دست هم دهیم تا به آنها کمک کنیم.

تقدسی گفت: در این کلاس ها ما به صورت ابتدایی کار نمی کنیم بلکه باید افراد به سطحی رسیده باشند که قطعاتی را بخوانند و از آنها می خواهیم قطعاتشان را به زبان های مختلف با خود بیاورند. کسانی که به خواندن موسیقی پاپ کلاسیک علاقه دارند هم می توانند در این کلاس ها شرکت کنند. زیرا اگر افراد تکنیک های موسیقی کلاسیک را یاد بگیرند به راحتی می توانند آن را موسیقی های دیگر هم استفاده کنند.

او در انتها با اشاره به نبود محدودیت  برای شرکت خانم ها و آقایان در این مستر کلاس ها گفت: در این مستر کلاس ها همه می توانند شرکت کنند. زیرا ممکن است تکنیک آوازی خانم ها و آقایان کمی تفاوت داشته باشد ولی آنچنان محسوس نیست و آموزش این تکنیک ها برای همه ضروری است.

لازم به ذکر است، این مستر کلاس ها در تاریخ های 19، 23 و 26 فروردین ماه 1391 از ساعت 14 الی 17 در سالن اجتماعات خانه موسیقی برگزار می شود. علاقمندان برای شرکت در این مستر کلاس ها می توانند با خانه موسیقی(ساختمان شماره1) تماس گرفته و از نحوه ثبت نام کلاس ها اطلاع حاصل نمایند.

تلفن خانه موسیقی، ساختمان فاطمی: 66917711تبلیغات