1401/11/12 : چهارشنبه
تاریخ ارسال : 1401/07/11    

درخواست فردین خلعتبری برای پیگیری یک حق طبیعی

زمان آن رسیده که آوازخوانی زنان را مطالبه کنیم

نشست ماهانه خانه موسیقی ایران روز چهارشنبه 30 شهریورماه با حضور اعضا شورای عالی خانه موسیقی، اعضا هیت مدیره و جمعی از هنرمندان برگزار شد و فردین خلعتبری در این مراسم از بزرگان خانه موسیقی خواست آواز خوانی رسمی زنان را به جد مطالبه کنند.
زمان آن رسیده که آوازخوانی زنان را مطالبه کنیم

 

 

نشست ماهانه خانه موسیقی ایران روز چهارشنبه 30 شهریورماه با حضور اعضا شورای عالی خانه موسیقی، اعضا هیت مدیره و جمعی از هنرمندان برگزار شد و فردین خلعتبری در این مراسم از بزرگان خانه موسیقی خواست آواز خوانی رسمی زنان را به جد مطالبه کنند.

 

به گزارش خانه موسیقی ایران، نشست ماهانه خانه موسیقی ایران تحت تاثیر تحولات روز جامعه و در میان حزن و اندوه هنرمندان برای جان باختن دختر معصوم کردستان،"مهسا امینی" برپا شد و اعضا  هیت مدیره خانه موسیقی و هنرمندان نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

 

در ابتدای این مراسم حمیدرضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی ضمن خوشامد گویی به اعضا خانه موسیقی گفت:

تسلست می گویم برای درگذشت بانوی ارجمند "مهسا امینی" که دل همه ما برای این فاجعه دردناک به درد آمد و ملتی داغدار شد و سوتدبیرها فاجعه آفرید. امیدواریم با پیگیری ها نتیجه قانع کننده ای برای مردم وجود داشته باشد تا این دردها کمی التیام یابد هرچند قطعا برای خانواده این دختر این التیام به زودی ها اتفاق نمی افتد.

نوربخش در ادامه با اشاره به حضور اعضا شورای عالی خانه موسیقی گفت: امروز همراه هنرمندان عزیزی هستیم که پشتوانه موسیقی ما هستند و از خداوند آرزو دارم عمرشان به درازای آفتاب بلند باشد و موسیقی ایران از سایه مهرانگیز این عزیزان برخوردار باشد.

امیدوارم بیش از پیش در کنار هم باشیم و شاهد روزهای خوب برای خودمان و موسیقی ایران باشیم که حال خوشی ندارد.

 

در ادامه این مراسم جمشید عزیزخانی ، هنرمند کرد زبان و فرنود الهامی به یاد دختر کردستان، به اجرای برنامه پرداختند.

فردین خلعتبری، آهنگساز ازجمله مهمانان این نشست ضمن عرض تسلیت به خانواده مهسا امینی گفت:

مهسا امینی نمونه ای کوچک بود که تبدیل به بحرانی بزرگ برای جامعه و دولتمردان شد اما معتقدم خانه موسیقی با مردم و تحولات اجتماعی سرزمین ما رشد نکرده است.

تحولات اجتماعی ما ارتباط تنگاتنگی با موسیقی ندارد. البته مقوله شعر و ادبیات از این دسته بندی جداست ولی سالهاست تحول ساختاری در موسیقی نداشته ایم.

به عنوان مثال بعد از انقلاب اکتبر روسیه تغییرات در موسیقی محدود می شود. اما در سالهای بعد گرایش شدیدی به موسیقی مدرن پدیدار می شود.

خلعتبری در ادامه گفت: بحث من این است که تحول اجتماعی در سرزمین ما وقتی اتفاق می افتد عموما ما به ادبیات پناه می بریم در صورتی که ساختار موسیقی می تواند متفاوت عمل کند و می تواند بدون شعار با اجتماع همراه شود.

مثلا در موسیقی سازی حسین علیزاده اثری به نام "نینوا" خلق می کند که در مورد نسبت آن با سرزمین نینوا همیشه بحث بوده اما فارغ از این بحث، ساخت این اثرمحصول یک دوره تاریخی است که بر آهنگساز اثر گذاشته است. در نتیجه خانه موسیقی می تواند در این زمینه پیش قدم باشد، گفت و گو کند و به نتیجه برسد که تحولات تاریخی چه تاثیری بر موسیقی دارند.

این آهنگساز ادامه داد: این روزها زنان در مسئله حجاب واکنش جدی نشان داده اند و اهل هنر و اهل فلسفه عموما از تحولات اجتماعی عقب هستند و این همیشه بوده و هست. اما آنچه به ما اهالی موسیقی مربوط می شود و برای ما است کدام است؟ پاسخ این است: صدای زن

وظیفه خانه موسیقی در این ایام مطالبه جدی صدای زنان در عرصه موسیقی است.

 خانم ها آواز می خوانند و عموما بهتر از مردان هم می خوانند پس باید با تمهید درستی خواستار حضور جدی زنان در عرصه موسیقی بود و این به عقیده من وطیفه خانه موسیقی است.

در حال حاضر فضای مجازی بازتاب دهنده نظرات شخصی هریک از ماست و این درخواست از این طریق می تواند جدی بیان شود و به گوش مسئولین برسد.

داریوش پیرنیاکان سخنگوی خانه موسیقی ایران در ادامه و در واکنش به صحبت های فردین خلغتبری گفت: تمام حرف های فردین خلعتبیری درست و به حق است اما خانه موسیقی در این سالها منفعل نبوده است.

ما در هر اتفاقی با تامل واکنش نشان داده ایم و کسی مثل من سالهاست پای عقیده اش ایستاده و بارها و بارها مورد بازخواست اهالی ارشاد و.. قرار گرفته است.اما ما هم مانند فردین خلعتبری خواستار مطالبه حق رسمی بانوان در عرصه موسیقی هستیم.

 

در انتهای این مراسم تعدادی از جوانان و اعضا هنرستان موسیقی آثاری از"موتزارت" و "ویوالدی" را برای مخاطبان اجرا کردند.

اعضا گروه هنرستان موسیقی عبارتند از:

علی علیزاده، مهبد عرفانی، میلاد طاهر خانی و ارشیا دژان کار نوازندگان ویولن، مبین خندان نوازنده ویولن آلتو، محمد حسن صادق فرد نوازنده ویولن آلتو، هستی شاهپوری نوازنده ویولن سل و ایلیا وهاب زاده نوازنده کرباس.

 

 

 تبلیغات