1401/9/10 : پنجشنبه
تاریخ ارسال : 1401/05/30    

در نشست ماهانه خانه موسیقی ایران مطرح شد

خانه موسیقی آماده شنیدن نقدهای سازنده است

نشست ماهیانه خانه موسیقی ایران با حضور هنرمندان و اعضا خانه موسیقی برگزار شد.
خانه موسیقی آماده شنیدن نقدهای سازنده است

 

نشست ماهیانه اعضا خانه موسیقی ایران عصر روز یکشنبه 30 مرداد ماه در سالن اجتماعات خانه موسیقی ایران و با حضور اعضا خانه موسیقی، مدیر عامل خانه موسیقی و تعدادی از اعضا هیت مدیره برپا شد.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی ایران، در این برنامه دکتر حمیدرضا اردلان از اعضا هیت مدیره خانه موسیقی گفت: نکته مهم نشست های ماهیانه این است که اگر کسی نقدی دارد یا حرفی دارد می تواند در این جلسات مطرح کند و با ما در میان بگذارد. تحول به همین معناست. ما کنار هم هستیم تا به هم کمک کنیم. خانه موسیقی آمادگی شنیدن حرف ها و نقدهایی را دارد که منجر به تحول و پیشرفت شود.

در ادامه دکتر حجت اسدیان، واژه شناس و استاد فلسفه هنر که به عنوان سخنران در این مراسم حضور داشتند در مورد واژه موسیقی و آنالیز این واژه صحبت کردند.

دکتر اسدیان در این برنامه گفت: در حال حاضر ما در شرایط جهانی هستیم که باید به اصل خود بازگردیم و ریشه های خود را شناسایی کنیم. واژه موسیقی حدود سه هزار سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. در یونان این واژه به نام "موزا"(mousa) نامیده می شود که ریشه کلمه موزیک و موسیقی است.

  در جهان امروز ما در آخرین مرحله ای هستیم که کلیه صور هنر و تفکر به انتها رسیده است. نشانه آن هم این است که در هر حوزه ای با واژه پست مواجه می شوی مثل پست مدرن و...

آنچه مشخص است این است که تفکری از حدود سه یا چهار هزار سال پیش شروع شد و امروز این تفکر در تمام صور خویش گسترش پیدا کرد و حالا این تفکر به پایان خود رسیده است و این یعنی کامل شده.

انسان وقتی به تمامیت می رسد کامل می شود و به مرگ می رسد.

ما امروزه در آخرین مرحله این فرهنگ ها هستیم

مثلا فرهنگ یونان از دوره ای شروع شد و به انتها رسید. فرهنگ قرون وسطی شروع شد و به رنسانس رسید و بعد به پابان رسید

فرهنگ قرون وسطی دیگر پاسخگوی جهان جدید نیست

مثلا  نقاشی در دنیا جدید  به آبستره می رسد و بعد در دهه 60و 70 به بوم سفید می رسد یعنی هر آنچه باید انجام می شده اتفاق افتاده و نتیجه به بوم سفید ختم شده است.

ما در روزگاری زیست می کنیم  و در جهانی هستیم که باید به اصل باز گردیم. و اگز این اصل ریشه منطقی دارد باید با آن منطقی برخورد کرد

در جهان امروز ما می گوییم موسیقی این کلمه 3000 سال پیش در ایلیاد استفاده شده و ریشه آن کلمه "موزا" است.

اما سوال اینجاست که "موزا" چه معنایی را حمل می کند؟

موزا وقتی وارد زبان عربی شد به شکل موسیقی استخراج شد و ما 3000 سال است می گوییم موسیقی..

مثلا ما در زبان فارسی می گوییم دختر اما این کلمه با " doughter " هم ریشه است.

در مورد کلمات بنیادی هم این مشکل است مثلا کلمه"art" چه ارتباطی با هنر دارد؟

این تفکر ، تفکر مفهومی نام دارد و آخرین مرحله تفکر بشر است. دایره ای است که دور خودش می چرخد و برای هر واژه مترادفی پیدا می کند.البته تفکر دردر جهان امروز به سمت بی معنایی و پوچ گرایی تمایل پیدا کرده است که در میان نسل امروز بسیار دیده می شود.

اسناد تاریخی می گوید "موزا" سه هزار سال پیش ساخته شده ولی بار معنایی آن برای ما روشن نیست.

کلمه " موزا" در زبان یونانی معنایی که حمل می کند به مفهوم ذکر یا تذکر است. یعنی الهه ای که به ما تذکر می دهد.

اما چه چیزی مورد تذکر است؟

این تذکر به بشر آن دوره است که شما نباید در فلاکت برده داری زندگی کنید. حال این تذکر چه طور باید موثر باشد؟ راهش این است که آن سخن قلبی باشد چون سخن قلبی در ساخت علم حضوری تحقق پیدا می کند

این کلمه "موزا" در حقیقت بحث عقلی نیست و بحث قلبی است و تذکر به حیات انسانی بشر است و این بار معنایی این کلمه است.

موسیقی دان اصیل هم کسی است که مردم را به سمت زندگی اصیل راهنمایی کند.

پس ریشه واژه موسیقی تذکر برای زندگی اصیل است. تذکر یک فرد هنرمند برای سایر افراد که زندگی اصیلی داشته باشند. و این وظیفه یک موسیقی دان است.

 موسیقی دانی که به قول حافظ باید عالمی تازه را از نوبسازد.

 

 در بخش دیگری از این برنامه از درگذشتگان موسیقی همچون زنده یاد ابراهیم قنبری مهر، دکتر امیر اشرف آریان پور، منوچهر انصاری و بابک برزویه هنرمند عکاس یاد شد و برای استاد امین الله رشیدی که در بستر بیماری است آرزوی صحت و سلامت شد.

همچنین از جمله برنامه های دیگر این نشست می توان به اجرای مهدی بهبودی و امیر طاهری از جمله متخصصان و پژوهشگران صدا اشاره کرد که قطعه ی به نام "موسیقی به نام طبل بزرگ موج سینوسی و آونگ ها" را اجرا کردند.

رضا دیوسالار و محسن محمدزاده هم اجرای موسیقی محلی در این برنامه داشتند.

در پایان این نشست فیلم مستند "اربعین" به کارگردانی ناصر تقوایی و با صدای جهانبخش کردی زاده معروف به بخشو برای حاضرین نمایش داده شد.تبلیغات