1401/11/14 : جمعه
تاریخ ارسال : 1401/05/26    

حضور ساز ایران در موزه جهانی

صدای نی انبان از موزه گلاسکو شنیده می شود

گروه موسیقی «لیان» ساز نی انبان را به موزه گلاسکو اهدا کرد.
صدای نی انبان از موزه گلاسکو شنیده می شود

 

گروه موسیقی «لیان» بوشهر همزمان با آغاز فستیوال جهانی نی‌انبان در کشور اسکاتلند ضمن اهدای ساز خود به موزه گلاسکو، به اجرای چند برنامه موسیقایی در حوزه موسیقی محرم پرداخت.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی ایران و بر اساس صحبت های محسن شریفیان، نوازنده نی انبان و پژوهشگر، در رویداد جهانی موسیقی اسکاتلند که به نوعی خانه و مرکز نی‌انبان های دنیا است، این گروه به معرفی موسیقی جنوب ایران و سازهای مطرح آن از جمله نی انبان، نی جفتی، دمام و سنج پرداخته است.

 

این نوازنده و پژوهشگر موسیقی نواحی بوشهر ادامه داد: تمام تلاشم را انجام دادم تا به‌عنوان هنرمند ایرانی از این فرصت بین‌المللی به نفع اشاعه فرهنگ ایرانی استفاده کنم. بنابراین با توجه به همزمانی این رویداد با ایام محرم برنامه‌ریزی‌هایی را انجام دادیم تا درباره آئین‌های موسیقایی این ایام سخنرانی‌هایی را داشته باشیم و بتوانیم در این قالب به اجرای برنامه نیز بپردازیم. به هر حال در چنین موقعیت‌هایی لازم است بتوانیم با زبان موسیقی این موضوعات را یادآوری کرده و تلاشی داشته باشیم تا موسیقی آئینی ماه در یک موقعیت بین‌المللی به مخاطبان غیرایرانی نیز معرفی شود.

 

لازم به ذکر است فستیوال بین‌المللی ساز نی انبان گلاسکو در آگوست سال جاری با میزبانی از نوازندگان، گروه‌های موسیقی و موسیقیدانانی از سراسر جهان با اجراهای فوق‌العاده و پخش زنده همزمان در اسکاتلند با اهدای جوایز و تقدیر از برگزیدگان این جشنواره به کار خود خاتمه داد. در جریان این رویداد جهانی که با حضور پیشکسوتان و اساتید این ساز جهانی و بیش از ۳۰ گروه مطرح موسیقی و همچنین بزرگترین و پرجمعیت‌ترین گروه نوازندگان نی انبان برپا شد، محسن شریفیان ضمن اجرای چند برنامه، ساز نی انبان خود را به موزه نی انبان گلاسکو در اسکاتلند اهدا کرد.

 

محسن شریفیان، اجرا در دهمین فستیوال ایرانیان ادینبروی اسکاتلند در سال ۱۳۹۷، فستیوال بین‌المللی «کلتیک کانکشن» و هم‌نوازی با سه نوازنده اسکاتلندی دیوید شِدِن، گراهام مکنزی و پابلو لافونته در سال ۱۳۹۶ را نیز در کارنامه هنری خود دارد.تبلیغات