1401/5/27 : پنجشنبه
تاریخ ارسال : 1401/02/24    

فرهاد فخرالدینی:

قدم های خوبی برای رفاه و بیمه هنرمندان در خانه موسیقی برداشته شده

ریاست شورای عالی خانه موسیقی گفت: یکی از وظایف خانه موسیقی این است که به فکر بیمه هنرمندان باشد و به این فکر کند که چه کارهایی برای رفاه بیشتر هنرمندان می‌تواند انجام بدهد، تا حدودی که امکانات ایجاب می‌کند باید قدم برداشت.
قدم های خوبی برای رفاه و بیمه هنرمندان در خانه موسیقی برداشته شده

ریاست شورای عالی خانه موسیقی گفت: یکی از وظایف خانه موسیقی این است که به فکر بیمه هنرمندان باشد و به این فکر کند که چه کارهایی برای رفاه بیشتر هنرمندان می‌تواند انجام بدهد، تا حدودی که امکانات ایجاب می‌کند باید قدم برداشت.

 

فرهاد فخرالدینی(رئیس شورای عالی خانه موسیقی ایران) در خصوص جلسه اخیر این شورا و مسائل مطرح شده در آن گفت: در ابتدا باید از پیگیری‌هایی که در خانه موسیقی برای هنرمندان عزیز ما صورت می‌گیرد قدردانی کنم، خصوصاً در امر بیمه هنرمندان امروز متوجه شدم که چقدر کارهای اساسی صورت گرفته و چه قدم‌های خوبی برداشته شده است. توضیحاتی که آقای حمیدرضا نوربخش در این زمینه دادند بسیار خوشحال‌کننده و امیدوارکننده بود. زیرا می‌دانید ما در زمانی زندگی می‌کنیم که موسیقی ما از جهات مختلف مورد ضربه است و همین که درباره معیشت هنرمندان عزیزمان فکری بشود و بتوانیم کاری انجام بدهیم دلمان را به این خوش کرده‌ایم.

 

فخرالدینی گفت: دو سال اخیر سال‌های بسیار ناگوار برای عموم مردم دنیا بود، خصوصاً برای اهالی موسیقی که از قبل مشکلاتی داشتند و مشکل دیگری هم بر آن‌ها افزوده شد و طبیعی است که در چنین شرایطی یکی از وظایف خانه موسیقی این است که به فکر بیمه هنرمندان باشد و به این فکر کند که چه کارهایی برای رفاه بیشتر هنرمندان می‌تواند انجام بدهد تا حدودی که امکانات ایجاب می‌کند باید قدم برداشت.

 

*هرچه مشارکت در خانه موسیقی بیشتر باشد مشکلات راحت تر حل می شود

رئیس شورای عالی خانه موسیقی گفت: در این جلسه پیرامون کارهای انجام شده، توضیحاتی دادند جای تقدیر و تشکر دارد. همچنین ما شاهد انتخاباتی بودیم که در فضای باز برگزار شد و مشارکت خوبی از این نظر داشتیم که علاقه‌مندان به موسیقی و کسانی که در موسیقی فعالیت می‌کنند به سرنوشت خودشان توجه کردند و علاقه‌ نشان دادند. این‌جا از تمام عزیزانی که خودشان را از این جمع کنار نگاه می‌دارند خواهش می‌کنم که به جمع بپیوندند و مطمئن باشند که وقتی این مشارکت بیشتر باشد و بیشتر بتوانند در کنار هم قرار بگیرند، راحت‌تر می‌توانند مشکلات خودشان را حل کنند و به دل‌خواه خودشان هم کسی را که بالاخره فکر می‌کنند شایستگی بیشتری دارد انتخاب می‌کنند که شاید قدم‌های مثبت‌تر و بهتری نسبت به عزیزان دیگر بردارند.

 

وی افزود: به هر حال بحث‌ها بر سر این بوده که چه کار می‌توان کرد که مشکلات‌مان کمتر شود و بتوانیم کاری برای هنرمندان عزیزمان انجام بدهیم که با رفاه بیشتر و خیال آسوده‌تری بتوانند به کار خودشان ادامه بدهند. ما هیچ نفعی در این کار نداریم و علت حضورمان در خانه موسیقی فقط به این دلیل است که موسیقی‌ و موسیقی‌دانان ما وضعیت بهتری داشته باشند و مردم ما از موسیقی بهتر استفاده کنند و موسیقی خوبی تولید شود. نیت دیگری غیر از این برای اعضای محترمی که در این‌جا حضور دارند نیست و هدف همین است که به این مشکلات به نوعی غلبه کرده و بتوانند راه را برای آیندگان باز کنند.

 

 

*ارکستر های متعددی برای کل کشور نیاز است اما امکانات ناچیز است

این رهبر پیشکسوت ارکستر در خصوص وضعیت ارکسترها در ایران گفت: مملکتی مانند ایران و پایتختی مانند تهران که 16، 17 میلیون جمعیت دارد طبیعتاً احتیاج به این است که ارکسترهای متعددی علاوه بر ارکستر سمفونیک و ارکستر موسیقی ملی را داشته باشد و هر محله و بخشی چه در شمال چه در غرب چه در شرق و چه در جنوب باید دارای چنین ارکسترهایی باشند تا مردم این راه دراز را طی نکنند برای این‌که می‌خواهند یک برنامه کنسرت را ببینند.

 

وی افزود: امکانات ما بسیار ناچیز است و ما هنوز چند سالن مناسب کنسرت در این شهر بزرگ و در شهرستان‌های دیگر  نداریم.  موسیقی صمیمیت می‌آورد و بیان عشق و علاقه است و هرچه بیشتر این هنر را در میان مردم رواج بدهیم به آرامش و آسایش مردم کمک کرده‌ایم. فکرهای ناآرام با موسیقی آرام می‌شوند و می‌توانند لحظات بسیار خوشی را داشته باشند.

 

*آرزو دارم ارکسترها آثار آهنگسازان ایرانی را بنوازند

فرهاد فخرالدینی گفت: به اعتقاد من خانه موسیقی باید مشارکت بیشتری از این نظرها در کل ایران داشته باشد و راهنمایی‌های درستی انجام بدهد و کمکشان کند برای رسیدن به اهداف عالی‌ای که در این زمینه دارند. در هر یک از زمینه‌های آهنگسازی، نوازندگی، تدریس موسیقی، تشکیل ارکسترهایی که حتی امروز خبر خوبی راجع به آن‌ها شنیدیم که آقای نوربخش و دوستان عزیز گفتند به فکر این هستند که ارکستر مجلسی هم در خانه موسیقی تأسیس کرده و تشکیل دهند.

 

این آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایران گفت: یکی از آرزوهای ما این است که این ارکسترها خصوصاً ارکستر سمفونیکِ ما آثار آهنگسازان ایرانی را بنوازد. زیرا آثار موسیقی کلاسیک را در همه‌جای دنیا زدند و مردم می‌شناسند و ضمناً اگر علاقه‌مندی وجود دارد آنقدر امکانات هست که از نظر موسیقی تصویری و غیرتصویری در اختیار داشته باشند و اجراهای متعددی را از یک سمفونی یک آهنگساز خارجی را ببینند و متوجه شوند چه تفاوت‌هایی با هم دارند و کدام‌شان بهتر هستند. به نظرم صرف وقت زیاد در این زمینه درست نیست، البته نه این‌که اجرا نشود بلکه در کنار آن‌ها آثار آهنگسازان موسیقی ایرانی هم حتماً باید اجرا شود زیرا آهنگساز جوان می‌خواهد ببیند اثری که برای ارکستر سمفونیک نوشته چگونه صدا می‌دهد و آن‌جاست که راهکار را پیدا می‌کند و می‌فهمد که آیا درست نوشته یا می‌تواند بهتر از آن بنویسد. شنیدن و دیدن خیلی کمک می‌کند، این‌که آدم اثر خودش را ببیند که چگونه می‌نوازند و ببیند این نوع صدایی که در فکر خودش بوده با آن‌که این‌ها می‌زنند آیا منطبق هست یا خیر. ریزه‌کاری‌های عمیقی در این کار هست. اگر خانه موسیقی بتواند در این زمینه‌ها کمک بیشتری به کسانی که دست‌اندرکار اداره ‌ارکسترها هستند بکند به نظرم از این منظر هم می‌تواند خدمت دیگری انجام بدهد.

 تبلیغات