1400/11/9 : شنبه
تاریخ ارسال : 1400/10/14    

عطاالله امیدوار درگذشت

عطاالله امیدوار معمار، شهرساز، نقاش، عکاس، خواننده و نوازنده 13 دی ماه در سن 75 سالگی درگذشت.
عطاالله امیدوار درگذشت

عطاالله امیدوار معمار، شهرساز، نقاش، عکاس، خواننده و نوازنده 13 دی ماه در سن 75 سالگی درگذشت.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی، عطاالله امیدوار متولد 1325 تحصیلات ابتدایی خود را در شهر بافت و تحصیلات دوره متوسطه را در کرمان و پس از آن دردارالفنون تهران به پایان برد. او از کودکی به موسیقی و آواز گرایش داشت و به همین دلیل مقام نخست آواز در دبیرستان های کشور را بدست آورد.

 

وی به فعالیت های موسیقی نیز پرداخت و با تایید مشیر همایون شهردار، مجوز همکاری با برنامه «گل ها» را بدست آورد. وی در سال ۱۳۵۲ با سعید هرمزی آشنا شد و نزد او به فراگیری نواختن تار و سه تار پرداخت. قطعاتی با ساز سعید هرمزی و آواز امیدوار از آن دوران برجای مانده است.

 

او همچنین از آموزش های آواز سلیمان امیر قاسمی نیز بهره برد. وی به خواندنِ اذان در دستگاه های مختلف موسیقی نیز پرداخت و اذان هایی را با استناد به شیوه های آوازی در دستگاه های نوا، همایون و چهارگاه ضبط کرد که از آن میان، اذان او در دستگاه چهارگاه مورد توجه بیشتری قرار گرفت. این هنرمند تحصیلات دانشگاهی خود را در فرانسه ادامه داد و از دانشکده معماری بوزار فرانسه با درجه دکترا فارغ التحصیل شد.

 

این هنرمند نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی متعددی در ایران و خارج از کشور برگزار کرده است. ازجمله نمایشگاه‌های گروهی او در ایران می‌توان به «امرداد» و «سروده‌های روس داربست» و نمایشگاه نقاشی‌های او با نام «پیش‌درآمدی به هزاره سوم» در پاریس اشاره کرد.

 

زنده یاد امیدوار پیش از انقلاب با حضور در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی توانست از بسیاری هنرمندان پیشکسوت موسیقی آن زمان عکاسی کند که موجب ثبت یادگارها و تصاویر ارزشمندی از هرمندانی همچون بهاری، فروتن، هرمزی، صفوت و ... شد.

 

خانه موسیقی ایران درگذشت این هنرمند را به جامعه هنری و خانواده آن مرحوم تسلیت می گوید.تبلیغات