1400/7/2 : جمعه
تاریخ ارسال : 1400/06/07    

درگذشت سه تن از هنرمندان موسیقی نواحی

برات مقیمی، غلامرضا کردیانی و داریوش علیزاده، سه تن از هنرمندان و فعالان موسیقی نواحی ایران دارفانی را وداع گفتند.
درگذشت سه تن از هنرمندان موسیقی نواحی

به گزارش سایت خانه موسیقی، برات مقیمی (هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی شمال خراسان)، غلامرضا آستی معروف به کردیانی خواننده منطقه خراسان، داریوش علیزاده(نوازنده سنتور و موسیقیدان اهل گیلان) دار فانی را وداع گفتند.


غلامرضا آستی معروف به کردیانی خواننده دیار جام، هم ظهر 4 شهریورماه به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت.
پیکر این هنرمند پیشکسوت که طی سال های فعالیت  خود آثار ارزشمندی از موسیقی منطقه خراسان را اجرا کرده بو روز پنجشنبه در روستای کردیان به خاک سپرده شد.

 

برات مقیمی هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی شمال 5 شهریور درگذشت. این هنرمند چندی پیش به کرونا مبتلا شده و به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در ای سی یو بستری شده بود.

برات مقیمی متولد ۱۳۳۳ روستای داشلی قلعه بجنورد بود، پدرش از کردهای پالکانلو و مادرش از تات های گیفان است. برات دوتار را در ۱۰ سالگی نزد پدر و برادرش محمد نیز فرا می‌گیرد. اما کمی بعد در شیروان نزد همراه بخشی و علی بخشی و حسن یزدانی به تکمیل هنرش می پردازد و در جوانی دوتار نوازی را به عنوان شغل انتخاب کرد.

 

اسماعیل پورعلیزاده مشهور به نام داریوش علیزاده از نوازندگان شناخته شده و پیشکسوت عرصه سنتورنوازی اهل استان گیلان 4 شهریور ماه دارفانی را وداع گفت.
این هنرمند که پیکرش در قطعه هنرمندان منطقه تازه آباد رشت به خاک سپرده شده سال‌ها عضو شورای موسیقی صدا و سیمای مرکز گیلان بوده و در آلبوم‌های خوانندگان مطرح گیلان از جمله فریدون پوررضا و دیگر هنرمندان پیشکسوت موسیقی نوازندگی کرده است. علیزاده در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در محله پیرسرای شهر رشت متولد شد. این هنرمند فقید درطول فعالیت هنری خود، افزون بر ۵۰ آهنگ ساخته که از آن جمله می‌توان به قطعات آب، آب، سپیدرود، قسم، تره قربان، قطار، پائیزدل، نامه، پنبه رسه، بازگشت، مریم، آتش دل، پروانه، فریده، سفرکرده، لیلا، جام بلا، گوشه نگیر، تی توبه، تنگامه، پورگمه کم ایشتاو، بسوخته سینه، تی عاشقم، گول آبجی، گول پری، خورشیدا چی بیگیفته، ده زمستان بوشو، من بمیرم نواشون، انتظار، زخم زبونات اشاره کرد.

 


خانه موسیقی ایران درگذشت این هنرمندان موسیقی نواحی ایران را به جامعه موسیقی و خانواده ایشان تسلیت می گوید.
تبلیغات