1401/11/12 : چهارشنبه
تاریخ ارسال : 1400/01/08    

برگزاری برنامه «نوای نواحی در نوروز ۱۴۰۰»

نشست خبری برنامه «نوای نواحی» در نوروز ۱۴۰۰ با حضور محی‌الدین فاضلیان مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و محسن شریفیان (دبیر جشنواره) در خانه تاریخی مینایی برگزار شد.
برگزاری برنامه «نوای نواحی در نوروز ۱۴۰۰»

 نشست خبری برنامه «نوای نواحی» در نوروز ۱۴۰۰ با حضور محی‌الدین فاضلیان مدیر کل فرهنگی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران و محسن شریفیان (دبیر جشنواره) در خانه تاریخی مینایی برگزار شد.

به گزارش سایت خانه موسیقی به نقل از هنر آنلاین، فاضلیان در این نشست گفت: نوروز یک فرصت برای تغییر و نو شدن است. هم طبیعت نو می‌شود و هم ما به سمت تغییر حرکت می‌کنیم. نوروز برای ما فرصتی بود که برنامه نوای نواحی را برنامه‌ریزی کنیم و تغییری را در نوروز ۱۴۰۰ ایجاد کنیم. نگاه ما در تهران ۱۴۰۰ با این شعار که جان تو جان شهر است پیوند خورد و در همین راستا می‌خواهیم که همه اقوام مختلف ایران حس کنند که جان آنها جان شهر است.

وی افزود: علاوه بر این موارد تمام تلاش خود را برای تغییر فضای غم به شادی انجام دادیم و از ۲۰ اسفند برنامه‌هایی را در این راستا انجام دادیم. در این راستا برنامه تحویل سال متفاوتی را در محوطه برج آزادی داشتیم.

فاضلیان ادامه داد: موسیقی اقوام در ما ریشه دارد و ما با آن هم شادی می‌کنیم و هم غمگین می‌شویم. از آنجا که تهران محل رسیدن اقوام به یکدیگر است سعی کردیم این تنوع اقوام را در تهران داشته باشیم و این فضای غم‌زده و کرونایی را تغییر دهیم.برنامه‌های نوروز ۱۴۰۰ در طول سال پیش رو نیز ادامه پیدا می‌کند.

وی افزود: یکی از محورهای ما در این برنامه خیابان ولیعصر بود که شهرداری تهران تلاش برای ثبت جهانی آن دارد.

محسن شریفیان نیز در این جلسه گفت: من مسئول این جشنواره نیستم. چراکه مسئولیت کار سختی است. من دبیر این جشنواره هستم و مسئول آن شما هستید.

فاضلیان در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی حذف حاجی فیروز توضیح داد: بحث حاجی‌فیروز طی یک دغدغه به این صورت پیش رفت و آقای یگانه از اختیارات شخصی خود درباره آن استفاده کرد. اصل این است که این موضوع به گفتگوی اهالی علم و فرهنگ واگذار شود. تهران گفتگو کم دارد و این فرصت مغتنمی است که درباره این موضوع گفتگو شود.

وی ادامه داد: نگاه ما بحث سانسور نیست و قصد سانسور نداریم. شهرداری تهران در نهایت تابع نتیجه گفتگویی است که بین جامعه‌شناسان و هنرمندان شکل گیرد.

فاضلیان همچنین درباره شلیک توپ در لحظه تحویل سال بیان کرد: شهرداری تهران دغدغه حفظ میراث را نیز دارد و از طریق نهاد متولی این اتفاق که ارتش جمهوری اسلامی است این کار را انجام داده است. توپ‌ها مشقی بوده و تنها تولید صوت کرده است.شهرداری تهران نیز دغدغه حفظ ابنیه تاریخی را دارد و این موضوع در الویت قرار دارد.

وی در ادامه درباره برنامه‌های ۱۴۰۰ شهرداری تهران اظهار داشت: ما با این پرسش که تهران تو چه شکلی است؟ کار را آغاز کردیم و قرار نیست که ما تهران را به سلیقه خود بسازیم. قرار است تهران با نگاه تمام اقوام ساخته شود و همه در آن نقش داشته باشند.

شریفیان نیز درباره برنامه «نوای نواحی» توضیح داد: ما سعی کردیم از اکثر گروه‌های اقوام در این برنامه دعوت کنیم. به هیچ وجه به این موضوع که موسیقی اقوام در منطقه خودشان محصور شوند قائل نیستم و گروه ما و گروه‌های موسیقی نواحی دیگر در نقاط مختلف جهان اجرا می‌کنند.این اتفاقی است که برای بیشتر شناخته شدن این موسیقی باید رخ دهد.

وی افزود: «نوای نواحی» اتفاق خوبی است و فضای شادی را در تهران ایجاد کرده است. کمک هزینه‌ای نیز برای گروه‌های حاضر در این برنامه در نظر گرفته شده است.  

شریفیان در پایان گفت: از اعتماد شهرداری تهران ممنونم. همینطور از گروه‌هایی که در این شرایط آمدند تا تهران را شاد کنند تشکر می‌کنم. حضور ۳ هزار نفر مردم در برنامه برج میلاد که روز گذشته برگزار شد نشان می‌دهد که ما مردم به موسیقی نواحی احتیاج دارند. موسیقی نواحی بخشی از هویت ماست و امیدوارم به آن توجه بیشتری شود.

برنامه «نوای نواحی» از پنجشنبه ۵ فروردین در باغ فردوس، فضای باز برج میلاد، خانه مینایی، خانه ساعی، تئاتر شهر و راه آهن کار خود را آغاز کرده و تا هفت روز میزبان علاقمندان موسیقی نواحی ایران است.تبلیغات