1401/11/12 : چهارشنبه
تاریخ ارسال : 1399/12/03    

گیتی خسروی:

گلنوش خالقی بانوان هنرمندی را در زمان خود پرورش داد

گیتی خسروی(خواننده پیشکسوت آواز کلاسیک): گلنوش خالقی باعث پرورش بانوان هنرمند در زمان خود بود و هریک از آنها بعد ها توانستند شاگردانی تربیت کنند و در جامعه تاثیر بگذارند.
گلنوش خالقی بانوان هنرمندی را در زمان خود پرورش داد

گیتی خسروی(خواننده پیشکسوت آواز کلاسیک): گلنوش خالقی باعث پرورش بانوان هنرمند در زمان خود بود و هریک از آنها بعد ها توانستند شاگردانی تربیت کنند و در جامعه تاثیر بگذارند.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی، گیتی خسروی(خواننده پیشکسوت آواز کلاسیک) دربارنحوه آشنایی اش با زنده یاد گلنوش خالقی گفت: من از چهارده سالگی روی صحنه بودم  و  بعد ها مدیریت طرح و برنامه کاخ جوانان جنوب را به عهده داشتم. یکی از شب ها بزرگداشت استاد روح الله خالقی بود و من در آنجا خانم گلنوش خالقی را دیدم. همچنین از آن سال هایی که گروه کر هم آوازان تلویزیون تشکیل شد که مانند یک دانشگاه بود با ایشان همکاری داشتم. در آنجا از معلم های ایرانی و خارجی بسیاری برای آموزش استفاده می شد. اگر آن گروه کر هم آوازان که در آن وقت مانند یک سازمان بود ادامه پیدا می کرد ثمره های بسیار خوبی پیدا می کرد.

 

این خواننده آواز کلاسیک گفت: موسیقی همیشه برای من بسیار مهم بود و در این حوزه بسیار نظم داشتم. زنده یاد گلنوش خالقی در تلویزیون تمرینات بسیار جدی به ما می دادند. ایشان در گروه کر هم آوازان رهبری می کردند و صدا را هم در کنار دیگر معلم ها با ما کار می کردند. ایشان به خوانندگی، نوازندگی، آداب صحنه و ... بسیار توجه و آگاهی داشتند. گلنوش خالقی بسیار سختگیر بودند و تا جایی که یک بار تصمیم گرفتم از تلویزیون بروم. تا اینکه روزی با خانم خالقی صحبت کردم و ایشان به من گفتند چون صدای تو خاص است با تو سختگیری می کنم و ایشان به من اجازه ندادند جای دیگری بروم.

 

گیتی خسروی گفت: ایشان بسیار توانمند بودند و جایگاه والایی در کار خود داشتند. در رابطه با آواز به واسطه تحصیلاتشان و همچنین خانواده هنرمندی که از آن بر آمده بودند ایشان آگاهی و دانش بالایی داشتند. همانطور که می دانیم یک رهبر کر باید آگاه به همه چیز باشد و ایشان هم یک وجود تمام و کمال بودند. گلنوش خالقی مبحث رهبری کر را آسان نگرفته بودند و در آن بسیار جدی بودند. ایشان در برهه ای به ایران آمدند و حاضر بودند با هر شرایطی کارکنند که این کار متاسفانه انجام نشد.

 

گیتی خسروی درباره تاثیر زنده یاد گلنوش خالقی در حوزه موسیقی ایرانی و آواز بانوان گفت: ایشان بعد از انقلاب به ایران آمدند و آثار پدرشان را به نوعی احیا کردند. ایشان همچنین آثار فولکلور ایرانی - که آقای گریگوریان گردآوری کرده بودند- را با ما در گروه هم آوازان کار می کردند و در یک فرم و سطح فوق العاده ای اینها را در صحنه های بسیار مهم اجرا می کردند.

 

وی افزود: همچنین ایشان بسیار برای بانوان قدم های خوبی برداشتند زیرا در دوره ای که گمان می شد موسیقی جایگاهی ندارد کارهای جدی با گلنوش خالقی شکل گرفت. به همراه تمام بانوانی که در گروه هم آوازان و در محیطی سالم بودیم براحتی کار می کردیم و هیچ مشکلی نداشتیم. ایشان باعث پرورش بانوان هنرمند آن زمان بودند و هریک از آنها بعد ها توانستند شاگردانی تربیت کنند و در جامعه تاثیر بگذارند.

 

خسروی درباره تاثیر شادروان روح الله خالقی روی آثار و شخصیت هنری دخترش گفت: ایشان دست پرورده ی پدرشان بودند و به نظر من استاد خالقی خود را در دخترش دمیدند و ایشان در فرم دیگری رشد کردند و به نظر در دامان مادر و پدری بزرگ پرورش یافتند. گلنوش درواقع همان روح الله خالقی بود که با امکانات نسل دیگری رشد و فعالیت کرد.

 

وی در مورد آخرین تماس هایش با گلنوش خالقی گفت: فکر می کنم ایشان چون نتوانستند کارهای خود را در ایران اجرا کنند بسیار ناراحت بودند. ایشان آمده بودند با قبول شرایط در ایران بمانند و کار کنند که متاسفانه نشد. من نتوانستنم به آمریکا بروم و هر وقت با خانم خالقی تماس داشتم ایشان از من می خواستند به آنجا بروم و ایشان را ببینم که متاسفانه این مساله ممکن نشد. اثری هم بود با شعر فروغ فرخزاد که ایشان دوست داشتند من آن را بخوانم که در آخرین صحبت ها چند ماه قبل از فوت ایشان به این مساله تاکید داشتند ولی متاسفانه این اتفاق نیافتاد و ما ایشان را از دست دادیم.

 

این خواننده آواز کلاسیک گفت: از خاطرات خوبم با گلنوش خالقی ضبط اثر «آزادی» با شعری از فریدون مشیری در بحبوحه ی انقلاب است که این اثر را در رادیو تلویزیون ضبط کردیم. در آنجا آقای فریدون مشیری هم در تمرین ها حضور داشتند و شاعر و آهنگساز با هم تعامل داشتند و از خاطرات بسیار خوب من است.تبلیغات