1401/11/12 : چهارشنبه
تاریخ ارسال : 1399/11/29    

وارطان ساهاکیان:

گلنوش خالقی یادگارهای خوبی از خود بجای گذاشت

وارطان ساهاکیان(آهنگساز و مدرس پیشکسوت موسیقی) گفت: گلنوش خالقی یادگارهای خوبی در حوزه آثار خود و پدرش برای ما به جای گذاشت.
گلنوش خالقی یادگارهای خوبی از خود بجای گذاشت

به گزارش سایت خانه، وارطان ساهاکیان(آهنگساز و مدرس پیشکسوت موسیقی) با ابراز تاسف از درگذشت گلنوش خالقی گفت: زنده یادان استاد روح الله خالقی و خانم گلنوش خالقی خدمات زیادی برای موسیقی این کشور انجام دادند. در حوزه موسیقی ایرانی، تلفیق و تنظیم های بسیار خوب داشتندکه به موسیقی بسیار کمک کرد. استاد روح الله خالقی کتاب سرگذشت موسیقی ایران و کتاب نظری به موسیقی ایرانی در دو جلد را نوشتند که قسمتی از آن مربوط به تئوری موسیقی ایرانی است و قسمتی هم در مورد ردیف ها و دستگاه های موسیقی ایران است.

 

وی افزود: خانم گلنوش خالقی هم نوازنده خوب پیانو در موسیقی ایرانی بودند که مویسیقی های فولکلور کشور را حمایت می کردند و سرود «آزادی» که برای کرال نوشته شده بود مورد کاربرد خیلی از هنرمندان و رهبران کر قرار گرفت. بطور مثال پارت پیانوی این اثر را خودم برای برای خانم آرپینه سیمروجیان که رهبر گروه کر آرارات بود تنظیم کرده و در اختیارشان قرار دادم.

 

ساهاکیان گفت: گلنوش خالقی چه در شخصیت هنری خود ایشان که کار های ارزنده ای دارند و چه در آثار پدرشان که بسیار روی آنها کار کردند و این آثار را رهبری کردند، بسیار یادگار های خوبی از خودشان بجای گذاشتند و از این جهت باید درگذشت این هنرمد ارزنده را به جامعه هنری تسلیت بگویم.


این آهنگساز پیشکسوت در پایان گفت: خانم گلنوش خالقی به عنوان یک رهبر می توانست کار های موسیقی ایران را که برای ساز های مختلف و ارکسترال نوشته شده را بسیار برجسته تر به جامعه موسیقی ارائه دهند اگر ایشان می توانست کار های خودش را چه در ایران چه دیگر کشور ها اجرا و رهبری کند برای موسیقی ایران و جوانان بسیار مفید بود. خانم گلنوش خالقی جزو بانوانی بودند که موسیقی ایران را تحصیل کرده بودند و می توانستند هم برای گروه کر و هم برای ارکستر آثاری را بنویسند.تبلیغات