1401/11/12 : چهارشنبه
تاریخ ارسال : 1399/11/06    

هوشنگ استوار

هوشنگ استوار، متولد 9 بهمن 1306در تهران، از کودکی در خانواده ای اهل موسیقی رشد یافت.
هوشنگ استوار

هوشنگ استوار، متولد 9 بهمن 1306در تهران، از کودکی در خانواده ای اهل موسیقی رشد یافت. خانواده مادری او از تحصیلکردگان موسیقی کلاسیک غربی در ایران بودند و در خانواده پدری اش نیز موسیقی جریان داشت. وی در کودکی نخست از مادرش و سپس از پدرش، حسین استوار، که از پیانیست های حرفه ای آن دوره بود نواختن پیانو را می آموزد.

 

استوار در سال های پس از جنگ جهانی برای تحصیل موسیقی کلاسیک به اروپا رفت. وی در سال 1336، پس از کسب رتبه اول رشته هارمونى کنسرواتوار بروکسلِ در کشور بلژیک، و فارغ التحصیلی با درجه ممتاز از کنسرواتوار ژنو کشور سویس، در رشته های کمپوزیسیون و پیانو و کلارینت به ایران بازگشت و  به تدریس موسیقی و آهنگسازی پرداخت.

 

این آهنگساز بیشتر از 20 سال، در سمت مدرس عالی هارمونى و سایر رشته هاى مربوط به آهنگسازى در هنرستان عالى موسیقى و در دانشکده هنرهاى زیبای تهران تدریس کرده است و شاگردان زیادی پرورش داد.

 

برخی آثار وی عبارتند از:  فانتزی، سبزه بهار، بهار جاودان، سوئیت ایرانی، طرح سمفونیک ایرانی (برای ارکستر سمفونیک)، شب خیام بر مبنای سیزده رباعی از خیام(برای ارکستر زهی و پیانو)، تأثرات(برای ارکستر زهی)، آهنگ بی کلام (برای آواز دسته جمعی، کر)، مرثیه برای سوپرانو(برای ارکستر زهی)

 

استوار در اواخر عمر از سرطان لوزالمعده رنج می برد و برای معالجه در بیمارستان بستری بود و در نهایت 17 دیماه سال 1394در شهر "بریو" کشور فرانسه درگذشت و در گورستان همان شهر به خاک سپرده شده است.تبلیغات