1401/11/14 : جمعه
تاریخ ارسال : 1399/11/06    

بهداد بابایی

بهداد بابایی نوازنده و مدرس سه‌تار ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۲ متولد شد.
بهداد بابایی

بهداد بابایی نوازنده و مدرس سه‌تار ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۲ متولد شد.

 

آموزش سه‌تار را از 7 سالگی نزد دایی‌خود، زنده ‌یاد پرویز مشکاتیان آغاز کرد، چهره‌ای کم نظیر در موسیقی که بابایی بیشترین بهره‌ را از او و آموزه‌هایش چه در شناخت موسیقی، ردیف، ادبیات و شعر کهن و نو و دقایق و ظرایف موسیقی سنتی فرا گرفت و تا پایان فعالیت های گروه عارف جزو چهره های اصلی گروه بود و در کنار دائی اش ماند و حتی کنسرت‌هایی را هم به صورت ‌آلبوم و سی‌دی در خارج از ایران با او به صورت دو نوازی به صحنه برد.  بعدها از آموزش‌های محمد فیروزی و زید‌الله طلوعی نیز بهره برد.

 

بابایی بعد از فراگیری ردیف‌میرزا عبدالله، ردیف‌آقاحسینقلی را نیز نزد داریوش پیرنیاکان آموخت. بابایی همچنین به مدت دو سال در کلاس‌های دوره عالی محمدرضا شجریان در حوزه جواب آواز نکته‌ها و ظرایف ودقایق این کار را از شجریان آموخت و هنگام درس‌گفتن شجریان به شاگردان دوره عالی با سه‌تار به جواب آوازها می‌پرداخت که همین امر سهمی جدی در آشنایی عمیق او با جواب‌ آواز در ساختار موسیقی آوازی ایران ایفا‌ کرد.

 

او از سال 1373 و در 21 سالگی به عنوان تکنواز به عضویت گروه عارف در‌آمد و همزمان در حوزه هنری کنسرت‌هایی را با مونس‌شریف‌اف(نوازنده برجسته کمانچه از آذربایجان شوروی) در نقاط مختلف اجرا کرد. بابایی بعد از آن به پای ثابت گروه عارف تبدیل شد و شاید بتوان گفت تنها نوازنده‌سه‌تاری بود که در کنار سازهای پرحجم گروه عارف توانست تشخصی ویژه به ظرفیت‌های این ساز، با ریزهای پر و آبشاروار بدهد.

 

بابایی از چند سال قبل به پژوهشی تطبیقی در ردیف‌های موسیقی سنتی ایران دست‌یازید. نتیجه این پژوهش‌های به آنجا انجامید که او به سراغ تصحیح ‌انتقادی ردیف‌های میرزا‌عبدالله، موسی‌خان معروفی، میرزاحسینقلی و علی‌اکبرخان شهنازی دست یازد. او همچنین توانست ردیف به جا مانده از مخبرالسلطنه هدایت، که به ردیف منتظم‌الحکما معروف است را، مورد پژوهش و کاوش جدی قرار دهد.

بابایی با خوانندگانی چون شجریان(در آلبوم درخیال)، شهرام ناظری (در کنسرت گروه عارف در تالار وزارت کشور)، ایرج بسطامی (عمده کارهای گروه عارف و اجراهای مستقل با او از جمله سی دی بداهه خوانی و بداهه نوازی در شور و اصفهان) ،سید عبدالحسین مختاباد (در آلبوم شکوه)، حمیدرضا نوربخش (در کنسرت‌ها) و علی جهاندار به عنوان تکنواز سه‌تار و جواب آواز همراهی داشت. او همچنین در سال 87 به عنوان یکی از سه ‌نوازنده اجرای ارکسترال ترکمن با حسین علیزاده و مسعود شعاری با ارکستر اوکراینی در تالار وزارت کشور به صحنه رفت. در کنار آن بابایی اجراهایی با اردشیر کامکار در جشن خانه موسیقی داشت و نیز در شهر های متعدد به بصورت تکنوازی و گروه نوازی به اجرای برنامه پرداخت.

 

از جمله فعالیت های این هنرمند می توان به همکاری با گروه شهنازی به سرپرستی داریوش پیرنیاکان و خوانندگی حمیدرضا نوربخش در تالار وحدت اشاره کرد. بابایی همچنین به اتفاق هنگامه اخوان و سیامک جهانگیری در سال 98 در کشور انگلستان به اجرای چند کنسرت پرداخت.

 

«جوی نقره مهتاب» آلبومی است که در آن بهداد بابایی با تکنوازی سه‌تار،گوشه‌هایی از توانایی‌های تکنیکی و احساسی خود در بهره‌گیری از این ساز و ظرفیت‌های آن را با همراهی تنبک نوید افقه در سال 1387 به نمایش گذاشته است.


بهداد بابایی از سال 1395 به عنوان عضو هیئت مدیره خانه موسیقی و عضوی هیئت مدیره کانون نوازندگان سنتی خانه موسیقی مشغول فعالیت است.تبلیغات