1401/11/12 : چهارشنبه
تاریخ ارسال : 1399/11/05    

حسین عمومی

حسین عمومی، نوازنده نی 6 بهمن در سال1322 در اصفهان متولد شد.
حسین عمومی

حسین عمومی، نوازنده نی 6 بهمن  در سال1322 در اصفهان متولد شد. ابتدا از پدرش درس‌هایی از ردیف موسیقی سنتی را آموخت و سپس مسحور نوازندگی استاد حسن کسائی شد و در سن چهارده سالگی شروع به نواختن نی کرد. سپس در سال ۱۳۴۷ به محضر این استاد بزرگ شتافت. همزمان نیز نزد استاد محمود کریمی به آموختن ردیف آوازی مشغول شد. با کسب مهارت بالا در نواختن ساز نی و همچنین آواز به اجرا و ضبط برنامه‌هایی برای رادیو و تلویزیون ایران پرداخت. وی در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی، هنرستان موسیقی و دانشکده هنرهای زیبا به آموزش مشغول شد. در سال ۱۳۶۳ وطن را ترک کرد و فعالیت‌های هنری‌اش را در سراسر اروپا و ایالات متحده آمریکا پی گرفت. در فرانسه و به دعوت مرکز مطالعات موسیقی شرقی انستیتوی موسیقی‌شناسی پاریس، سوربن به تدریس موسیقی ایرانی در آن مرکز مشغول شد. وی همچنین در دانشگاه یو سی ال ای و نیز دانشگاه واشینگتن در سیاتل به تدریس موسیقی ایرانی پرداخت.

 

حسین عمومی دانش‌آموخته معماری از دانشگاه شهید بهشتی و دارای دکترای معماری از دانشگاه فلورانس  است. وی در دانشکدهٔ موسیقی دانشگاه کالیفرنیا، ارواین به تدریس موسیقی ایرانی می‌پردازد.

 

از آثار وی می توان به آلبوم های تکنوازی نی، صدای نی جلد اول تکنوازی همراه با مجید خلج و جلد دوم به همراه آواز سیما بینا، مجید درخشانی و مجید خلج،  DE BEAUX LENDEMAINSشرح عشق (اصفهان) به همراه آواز پریسا و تمبک و دف پژمان حدادی، شرح عشق (نوا) به همراه آواز پریسا و تمبک و دف پژمان حدادی، سرمست به‌همراه مجید خلج، چهارگاه ـ بیات ترک، به‌همراه حسین علیزاده و محمد قوی‌حلم، هزار آوای عشق، به‌همراه مجید خلج، آتش عشق، به‌همراه کیا طبسیان و ضیا طبسیان و  آثاری از استاد ابوالحسن صبا اشاره کرد.تبلیغات