1399/9/12 : چهارشنبه
تاریخ ارسال : 1399/08/25    

نگاهی به وضعیت انتخابات خانه موسیقی

برگزاری انتخابات خانه موسیقی ایران با وجود دوبار اعلام رسمی به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد و در این مطلب نگاهی به وضیعت انتخابات این نهاد صنفی می اندازیم.
نگاهی به وضعیت انتخابات خانه موسیقی

برگزاری انتخابات خانه موسیقی ایران با وجود دوبار اعلام رسمی به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد و در این مطلب نگاهی به وضیعت انتخابات این نهاد صنفی می اندازیم.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی، انتخابات کانون های ده گانه خانه موسیقی ایران هر چهارسال یکبار با حضور اعضای کانون ها برگزار می شود. کانون های آهنگسازان، مدرسان، نوازندگان سنتی، نوازندگان کلاسیک، خوانندگان سنتی، خوانندگان کلاسیک، پژوهشگران، سازندگان ساز، صدابرداران و ناشران کانون های خانه موسیقی را تشکیل می دهند که انتخابات هریک بصورت جداگانه برگزار می شود.

 

مجمع عمومی هر یک از کانون ها در نوبت اول با نصف بعلاوه یک نفر از اعضا رسمیت می یابد و در صورت نرسیدن به نصاب لازم 15 تا 20 روز بعد در نوبت دوم با هر تعداد از اعضا که حضور داشته باشند رسمیت یافته و انتخابات برگزار می شود. در انتخابات کانون ها 5 نفر به عنوان اعضای هیئت مدیره و یک نفر به عنوان بازرس انتخاب می شوند.

 

پس از اتمام انتخابات کانون های ده گانه، مجمع عمومی خانه موسیقی با حضور اعضای هیئت مدیره هر کانون (به عنوان نماینده کانون ها) که 50 نفر هستند تشکیل می شود و اعضای هیئت مدیره مرکزی خانه موسیقی را که شامل 7 عضو و یک بازرس است را انتخاب می کنند.

 

آخرین انتخابات خانه موسیقی در سال 1395 برگزار شد و با سپری شدن 4 سال، زمان مسئولیت هیئت مدیره کانون ها به پایان می رسد. از اسفند ماه سال 1398 تمامی ساز و کارهای برگزاری انتخابات طبق روال دوره های گذشته  شامل هماهنگی و رزرو سالن ها و جدول انتخابات کانون ها برای دو نوبت به نحوی آماده شد که انتخابات در خرداد 99 آغاز و تا پایان آن ماه هیئت مدیره کانون های ده گانه مشخص شده باشند.

 

اولین آگهی روزنامه رسمی انتخابات 16 تیر 1399

 

اما شیوع ویروس کرونا و تعطیلی تمامی فعالیت های فرهنگی هنری در کشور سبب آن شد با تاخیری چند ماهه جدول انتخابات از ابتدای مردادماه 99 آماده شود و آگهی برگزاری آن نیز در روزنامه رسمی ابرار به مورخ 16 تیرماه بچاپ رسید. چند روز مانده به برگزاری انتخابات با شیوع موج جدید کرونا انتخابات به تعویق افتاد و مقرر شد در فرصتی مناسب و بدون محدودیت ها برگزار شود.

 

پایبندی به اساسنامه و ملاحظات قانونی، خانه موسیقی را بر آن داشت تا بار دیگر انتخابات را به هر نحوی ممکن برگزار کند و این بار فضای باز تالار وحدت برای انتخابات انتخاب شد. بر اساس انتشار آگهی در روزنامه رسمی ابرار برای نوبت اول مجامع عمومی کانون های خانه موسیقی در مورخ 2 مهرماه قرار بود انتخابات از 19 مهرماه99 در فضای باز تالار وحدت برگزار شود. یک هفته مانده به برگزاری انتخابات محدودیت های جدید کرونایی اعمال شد و دقیقا در شب برگزاری انتخابات همزمان با درگذشت استاد محمدرضا شجریان(ریاست سابق شورای عالی خانه موسیقی) از سوی ستار مبارزه با کرونا محدودیت ها تمدید شد و انتخابات بار دیگر به تعویق افتاد.

 

همچنین همزمان با انتشار آگهی انتخابات در روزنامه رسمی در سایت و شبکه های اجتماعی خانه موسیقی در فضای مجازی بطور گسترده اخبار انتخابات منتشر شد.

 

دومین آگهی روزنامه رسمی انتخابات  2 مهر 1399

 

شیوع کرونا ساز و کارهای قدیمی را در همه امور به چالش جدی کشید و انتخابات حضوری خانه موسیقی هم دچار همین سردرگمی شد. برای نخستین بار در سی و هفتمین شماره فصلنامه خانه موسیقی حمیدرضا عاطفی(رئیس هیئت مدیره کانون پژوهشگران) در یادداشتی به لزوم فراهم شدن زیر ساخت های لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیک اشاره کرد. پس از انتشار این شماره از فصلنامه برخی منتقدین خانه موسیقی متوجه این خلأ شدند و سعی کردند خانه موسیقی را مقصر عدم برگزاری انتخابات الکترونیک جلوه دهند. حال آنکه فراهم نبودن ساز و کار دقیق برای سیستم رای گیری، لزوم صیانت از آرا و راستی آزمایی رای دهندگان از مباحثی است که همگی به آن اذعان دارند.

 

انتخابات خانه موسیقی خواه نا خواه باید به سمت الکترونیک و آنلاین پیش برود و اما نخستین قدم آن تصویب مجمع عمومی بصورت قانونی و تغییر اساسنامه است. دومین قدم که مهمترین بخش انتخابات است، طراحی زیر ساخت دقیق و بدون نقص رای گیری از اعضا است. بطور مثال رای گیری همزمان 5 هزار نفر در یک کانون با توجه به پراکندگی اعضا در سراسر کشور با امکانات مختلف، عدم آشنایی برخی از اعضا با سیستم های آنلاین، عدم وجود اینترنت پر سرعت در بسیاری از نواحی ایران و افت گاه و بی گاه سرعت اینترنت در همه کشور از چالش های جدی انتخابات الکترونیک است.

 

با وجود همه موارد ذکر شده، خانه موسیقی از ابتدای امسال با شروع کرونا به فکر ایجاد زیر ساخت انتخابات الکترونیک افتاده و در حال رایزنی با طراحان و متخصصان آی تی است اما برآیند تمام جلسات و بررسی ها مشخص می کند ساز و کارهای مورد تایید خانه در آینده ای نزدیک فراهم نمی شود و به هر شکل باید انتخابات در زمانی مناسب و وضعیت سفید بصورت حضوری برگزار شود که بزودی خبرهایی در باره زمان انتخابات این نهاد مدنی منتشر می گردد.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات