1401/9/10 : پنجشنبه
تاریخ ارسال : 1399/08/04    

داریوش سالاری، ساز ساز پیشکسوت درگذشت

داریوش سالاری، سازنده پیشکسوت ساز سنتور شب گذشته در سن 70 سالگی دارفانی را وداع گفت.
داریوش سالاری، ساز ساز پیشکسوت درگذشت

داریوش سالاری، سازنده پیشکسوت ساز سنتور شب گذشته در سن 70 سالگی دارفانی را وداع گفت.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی، داریوش سالاری، سازنده پیشکسوت ساز سنتور به بیماری دیابت مبتلا بود و در اثر ابتلا به بیماری کرونا شامگاه 3 آبان ماه دارفانی را وداع گفت.

 

داریوش سالاری ۶ اردیبهشت سال ۱۳۲۹ در آبادان متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه در آبادان به منظور ادامهٔ تحصیل به هندوستان رفت و در رشتهٔ علوم سیاسی مشغول به تحصیل شد. او به دلیل علاقه به موسیقی فراگیری ساز «سی‌تار» را آغاز کرد و ۶ سال نزد «آناندا شارما» شیوهٔ نوازندگی «راوی شانکار» را آموخت.  وی در دانشگاه اسلامی هندوستان تحصیل کرده‌است و در نواختن سنتور به مهارت رسید.

 

وی در سال ۱۳۵۹ به ایران برگشت و از سال ۱۳۶۵ ساختِ ساز «سنتور» را آغاز نمود. او به مُرور تغییراتی در ساختمان و روش ساخت ساز سنتور ایجاد کرد.تغییر ابعاد سنتور و ضخامت صفحات، تغییر روش در پُل گذاری، استفاده از سیم‌های فولادی به جای سیم‌های برنجی، ساختن سنتور دوطرف سیم فولادی سُل کوک، ساخت سنتور کروماتیکِ ۹ خَرَک و ۱۱ خرک و ۱۵ خرک و سنتور باس از جمله فعالیت‌های سالاری در زمینهٔ ساخت و بهبود ساز سنتور بود.

 

در شهریور ۱۳۹۳ کتاب «هزار و یک پرسش دربارهٔ سنتور» نوشتهٔ داریوش سالاری با تنظیم و ویراستاری شهاب مِنا توسط انتشارات سرود منتشر شد. در مرداد ۱۳۹۴ داریوش سالاری به همراه ۴ نوازندهٔ پیشکسوت سنتور از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مورد تقدیر قرار گرفت.

 

خانه موسیقی ایران درگذشت این ساز ساز پیشکسوت را به جامعه موسیقی و خانواده و همکاران ایشان تسلیت می گوید. تبلیغات