1399/8/2 : جمعه
تاریخ ارسال : 1399/07/19    

شجریان در خاک توس آرام گرفت

شجریان بر تارک تاریخ می درخشد

آیین تشییع و خاکسپاری زنده‌یاد محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی امروز نوزدهم مهرماه در مشهد برگزار و این هنرمند در جوار آرامگاه فردوسی در «توس» آرام گرفت.
شجریان بر تارک تاریخ می درخشد

به گزارش سایت خانه موسیقی؛ آیین تشییع و خاکسپاری زنده‌یاد محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی امروز نوزدهم مهرماه در مشهد برگزار و این هنرمند در جوار آرامگاه فردوسی در «توس» آرام گرفت.

طبق زمان بندی از پیش تعیین شده قرار بود بعد از برگزاری مراسم غسل و نماز میت در بهشت زهرا پیکر مرحوم شجریان بلافاصله به مشهد انتقال پیدا کرده و در همان روز مراسم خاکسپاری در آرامگاه توس برگزار شود. اما چند دقیقه مانده به پرواز گروه اول هنرمندان از تهران به سمت مشهد اعلام شد مراسم از روز جمعه به شنبه موکول شده است.

بعد از تغییر روز تشییع درباره زمان قطعی خاکسپاری، صبح امروز شنبه و تنها ساعتی مانده به آغاز مراسم، محل خاکسپاری نیز تغییر کرد.

با وجود آنکه تا دیروز و بنابر هماهنگی با خانواده شجریان قرار بر تدفین این هنرمند در جوار مقبره اخوان ثالث بود، صبح امروز مکان متفاوتی برای محل برگزاری مراسم و تدفین در محوطه توس در نظر گرفته شده که نشان از تغییر مکان خاکسپاری دارد.

هم‌خوانی گاه به گاه قطعات به یاد ماندی از زنده‌یاد شجریان از ساعتی پیش از آغاز مراسم در میان جمعیت صورت می‌گرفت اما پس از خاکسپاری و زمانی با زمزمه «مرغ سحر» در حضور همایون شجریان، این هم‌خوانی جمعی به اوج رسید.
در لحظه خاکسپاری محمدرضا شجریان آوای «ربنا» از بلندگوهای مستقر در محوطه توس پخش شد.

 

تولد استاد شجریان روز موسیقی شود
بعد از مراسم تدفین حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی به ایراد سخنرانی پرداخت و پیشنهاد داد که روز اول مهر سالروز تولد استاد شجریان به عنوان روز موسیقی اعلام شود.


داریوش پیرنیاکان دبیر و سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی، به خاطره گویی و تعریف از صفات اخلاقی شجریان پرداخت. او همچنین دو پیشنهاد مطرح کرد یکی ساختن تندیس استاد شجریان و از سوی خانه موسیقی بود تا در اتفاقات فرهنگی و هنری تقدیم هنرمندان شود. و پیشنهاد دوم این بود که روز موسیقی روز تولد استاد شجریان باشد.

او گلایه کرد که برای درگذشت استاد شجریان باید عزای عمومی اعلام می کردند.

همایون شجریان نیز در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از حاضران، بابت نبود امکان حضور همه علاقمندان به استاد شجریان در این مراسم عذرخواهی کرد.
بغض اجازه صحبت به همایون شجریان نمی داد گفت: هزاردستان موسیقی ایران اینجا خفته و من حرفی برای گفتن ندارم.
علی اکبر شکارچی با بغض فراوان یک قطعه لری را در سوگ استاد شجریان خواند.

تعدادی از هنرمندان و پیشکسوتان عرصه موسیقی از جمله حمیدرضا نوربخش، سالار عقیلی، نیما جوان، پوریا اخواص، وحید تاج، زکریا یوسفی، نیلوفر محبی، علی ثابت‌نیا، علی عابدی، حسین علیشاپور، حسین پرنیا، کیوان ساکت و… طی روز گذشته و امروز با حضور در مشهد در مراسم تشییع حضور دارند. حامد بهداد از بازیگران سینما نیز در این مراسم حضور داشت.
همچنین محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد و محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی نیز از روز گذشته در مشهد حضور داشتد.

مراسم تشییع و تدفین محمدرضا شجریان در ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه به پایان رسید.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات