1399/6/30 : یکشنبه
تاریخ ارسال : 1399/06/15    

حمیدرضا نوربخش:

خانه هنرمندان ایران در آستانه تعطیلی است

مدیرعامل خانه موسیقی و عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران از شرایط دشوار هنرمندان عرصه موسیقی در پی تعطیلی كلاس‌های آموزش موسیقی می‌گوید و خطر تعطیلی خانه هنرمندان ایران را جدی می‌داند.
خانه هنرمندان ایران در آستانه تعطیلی است

مدیرعامل خانه موسیقی و عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران از شرایط دشوار هنرمندان عرصه موسیقی در پی تعطیلی كلاس‌های آموزش موسیقی می‌گوید و خطر تعطیلی خانه هنرمندان ایران را جدی می‌داند.

 

به گزارش سایت خانه موسیقی، یادداشت حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی و عضو شورای عالی خانه هنرمندان ایران) که 13 شهریور ماه در روزنامه اعتماد منتشر شد به شرح زیر است:

 

از اوایل اسفند ماه كه كرونا تمام جهان را تحت ‌تاثیر قرار داد و همه فعالیت‌ها را فلج كرد، جامعه موسیقی نیز از این شرایط متاثر شد. در این مدت دغدغه خانه موسیقی به عنوان نهاد صنفی تخصصی اهالی موسیقی این بوده كه مسائل معیشتی و دیگر مشكلات صنف را پیگیری كند و بتواند به نوعی كمك‌هایی را جذب كند تا از این بحران عبور كنیم. كلیه مسائل صنفی و رفاهی هنرمندان از مسیر صندوق اعتباری هنر می‌گذرد، ما هم در صندوق برنامه‌ای را اعلام كردیم كه بنا بر آن قرار شد حق بیمه تامین اجتماعی هنرمندان از طریق صندوق پرداخت شود.  حق بیمه هرچند بار كوچكی بود اما تلاش كردیم آن را از دوش جامعه موسیقی‌ برداریم. انجام این كار فراز و نشیب‌هایی داشت اما خوشبختانه حق بیمه سه ماه فصل بهار را موفق شدیم كه از طریق صندوق اعتباری هنر پرداخت كنیم. همچنین بحث وام‌های كارآفرینی را پیگیری كردیم و در همین زمینه جلساتی با دكتر نوبخت داشتیم و ایشان هم قول دادند كه كمك كنند و فكر می‌كنم در حال انجام است. عددی تعیین شد كه به عنوان وام با بهره پایین به اهالی هنر و از جمله به هنرمندان عرصه موسیقی پرداخت شود.  به هر حال مشغول پیگیری هستیم كه بخشی از مشكلات را حل كنیم، گرچه مشكلات بیشتر از اینهاست؛ جامعه موسیقی در طول این پنج ماه آسیب‌های بسیار جدی دیده است؛ اغلب فعالان عرصه موسیقی در حوزه آموزش موسیقی فعالیت می‌كنند و كنسرت‌ها و اجراها بخش فراگیر فعالیت‌ها نبود، هر چند كه این بخش نیز به‌طور كلی تعطیل شده است. خانه موسیقی حدود پانزده هزار عضو دارد. موسیقیدانان نواحی در نقاط مختلف كشور بسیار متضرر شدند. برنامه‌های مختلفی كه در نقاط مختلف مرسوم بودند تعطیل شدند. این اواخر در مورد كنسرت‌ها مثل سینماها گفتند با رعایت فاصله‌گذاری فیزیكی امكان برگزاری وجود دارد، اما در عمل استقبالی صورت نگرفت.  به هر حال در مورد كرونا نگرانی وجود دارد و این نگرانی‌ها بحق است. به همین دلیل فكر می‌كنم موسیقی بیشتر از سایر بخش‌ها آسیب دیده است. به هر حال ما تلاش‌های‌مان را انجام داده‌ایم تا كمك‌هایی را از دولت دریافت كنیم و امیدواریم در آینده نزدیك وام‌ها پرداخت شود تا در این شرایط شاید كمك كوچكی صورت بگیرد.

 

خانه هنرمندان ایران به عنوان مجمع همه صنوف هنری، نهاد مهمی به حساب می‌آید. من شهادت می‌دهم كه متاسفانه آنچنان كه باید به خانه هنرمندان ایران توجهی نشده و این مجموعه الان در حال تعطیل شدن است. اینجا نهاد بسیار مهمی هم در سطح ملی و هم در سطح بین‌المللی است و در طول این سال‌ها توانسته اعتبار خوبی كسب كند و انتظار می‌رود كه بیش از اینها به خانه هنرمندان ایران كمك شود.

 

خانه هنرمندان ایران همه روزه صدها بازدیدكننده داشت، اما در چند ماه اخیر به دلیل شرایط ناشی از كرونا مراجعه‌ای به آن صورت نمی‌گیرد. متاسفانه از اسفند همه برنامه‌های خانه از نمایشگاه‌ها و تئاتر و كنسرت تا پخش فیلم و دیگر رویدادهای هنری و نشست‌ها تعطیل شده است. حتی یكی، دو ماه پیش كه مجوز برخی فعالیت‌ها با رعایت پروتكل‌های بهداشتی صادر شد، باز هم شرایط خانه هنرمندان ایران به دوران پیش از كرونا بازنگشت و شرایط هنوز هم به همان منوال است.  با توجه به هزینه‌هایی كه این مجموعه دارد، مشكلات آن فراتر از حد تصور است. ما انتظار داریم كه به این مركز توجه بیشتری صورت بگیرد، هم از طرف دولت و وزارت ارشاد و هم از سوی شهرداری. خانه هنرمندان ایران الان واقعا در خطر تعطیلی قرار دارد و امیدوارم مسوولان دولتی توجه جدی‌تری به این مجموعه داشته باشند. در مورد ردیف بودجه قول‌هایی داده شده اما متاسفانه محقق نشده است. وزارت ارشاد واقعا هیچ كمكی به خانه هنرمندان ایران نكرده است، نه الان و نه سال گذشته.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات