1399/8/7 : چهارشنبه
تاریخ ارسال : 1399/05/11    

تقی ضرابی

تقی ضرابی( زاده ۱۳۱۷ تهران) آهنگساز، رهبرارکستر، مدرس دانشگاه است.
تقی ضرابی

تقی ضرابی( زاده ۱۳۱۷ تهران) آهنگساز، رهبرارکستر، مدرس دانشگاه است.

 

تقی ضرابی پس از ورود به هنرستان موسیقی با رتبه شاگرد ممتاز موفق به اخذ دیپلم موسیقی شد. او در آزمون ورودی هنرستان عالی موسیقی نیز رتبه اول را کسب نمود و به رشته آهنگسازی و رهبری راه یافت و از محضر اساتیدی همچون آقایان: یوسف یوسف زاده، مصطفی کسروی، هوشنگ استوار، حسن راد مرد، حشمت سنجری و حسین ناصحی همچنین کادتس از کشور آلمان بهره برد. در سال ۱۳۴۳ به منظور پروژه رهبری ارکستر، اورتور اپرای نیروی سرنوشت اثر جوزپه وردی را با ارکستر سمفونیک تهران در تالار فرهنگ اجرا نمود و در این دوره نیز با رتبه اول فارغ‌التحصیل هنرستان عالی موسیقی شد.

 

وی در سال ۱۳۵۷ جهت ادامه تحصیل و گذراندن دوره‌های تکمیلی رهبری ارکستر به دانشکده موسیقی رویال مارین در انگلستان رفته و پس از دریافت مدرک Bandmaster و اجرای چند کنسرت در انگلستان، به آکادمی سلطنتی موسیقی که یکی از برجسته‌ترین مراکزِ آموزشیِ موسیقی در دنیاست راه یافت و در آنجا موفق به اخذ مدرک رهبر موسیقی گردید.

 

تقی ضرابی در سال ۱۳۸۲ موفق به دریافت نشان درجه یک (دکترا) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

 

او از سال ۱۳۵۹ مشغول تدریس در مراکز فرهنگی متعدد است. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تدریس ساز شناسی ، رهبری ارکستر موسیقی کلاسیک و نوازندگی باسون در هنرستان موسیقی پسران و دختران، تدریس ارکستراسیون، هارمونی، ساز تخصصی "باسون" و رهبری ارکستر در مرکز علمی - کاربردی موسیقی، دانشکده موسیقی دانشگاه هنر و دانشکده موسیقی سوره.

ضمناً وی در حال حاضر مدیر گروه موسیقی نظامی، معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده موسیقی کرج در دانشگاه هنر نیز می‌باشد.

از دیگر فعالیت های وی میتوان به  عضویت در خانه موسیقی و مدیر کانون آهنگ سازان و رهبران کر خانه موسیقی و در حال حاضر نیز از اعضای هیئت مدیره خانه موسیقی است.

آثار و تالیفات وی به شرح زیر می باشد:

- کتاب ساز شناسی ارکستر سمفونیک برای تمام رشته های موسیقی (نوازندگی ساز ایرانی، نوازندگی جهانی و مبانی آهنگسازی و رهبری ارکستر سمفونیک) به سفارش مرکز آموزش و توسعه فعالیت های هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی (با همکاری استاد اتابک الیاسی)

- جزوه تاریخ موسیقی نظامی جهان (ترجمه و گردآوری)

آثار ارکستری او عبارتند از:

- اورتور "زمستان ١٣٥٧" در چهارگاه برای ارکستر سمفونیک. «دوبار به وسیله مرحوم فریدون ناصری اجرا شد»

- اورتور"حکایت وصل" در همایون و چهارگاه برای ارکستر سمفونیک «به وسیله ارکستر صداو سیما اجرا و پخش شده است»

- قطعه موسیقی "صلح" برای ارکستر سمفونیک.«به وسیله ارکستر صدا و سیما اجرا و پخش شده است» تعدادی مارش جهت ارکستر سمفونیک و نظامی.

- قطعه موسیقی به فرم فوگ برای ویلن، ویولا و ویولنسل.

- قطعه موسیقی "حجله گاه آسمانی" به سفارش بنیاد شهید که از صدا و سیما پخش شده است. و کارهای تنظیمی دیگر برای ارکسترهای مختلف دیگر مانند ارکستر گلها و ....

 

تقی ضرابی هم اکنون رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی ایران و همچنین رئیس هیئت مدیره کانون آهنگسازان این نهاد است.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات