1399/5/26 : یکشنبه
تاریخ ارسال : 1399/05/07    

معصومه مهرعلی

معصومه مهر علی ، متولد 1334 خواننده و مدرس آواز ایرانی است.
معصومه مهرعلی

معصومه مهرعلی 27 بهمن سال 1334 در محله قدیمی تهران چهارراه مختاریِ شاهپور دیده بر جهان گشود. دورۀ خاطره انگیز ابتدائی با شور و شوقِ قرائت قرآن و خواندن سرود صبحگاهی در ایوانِ بلندِ دبستانِ کیوان که امروزِوی را رقم زد در میان دیگر حکایاتِ روزگار، سپری شد.

پس از اخذ دیپلم، طیِ اعلام در رسانه هایِ خبری مبنی بر انتخاب و تربیتِ دَه خواننده از طریقِ آزمون، جذب وزارت فرهنگ و هنر شد و افتخار شاگردیِ استاد محمودِ کریمی را یافت. تلمذ ایشان را می نمود که به استخدام وزارتخانه یاد شده در آمد و عهده دار نظامت نیمروز هنرستان موسیقی گشت. اما پس از مدتی به علتی نامعلوم کلاس و آموزش تا اطلاعِ دیگر متوقف گردید. در پیِ انتظارِ چند ماهه برای شروعِ مجد، و عدم تشکیلِ آن، در مرکز حفظ و اشاعه با استاد نورالدینِ رضویِ سروستانی آشنا شد و انتقال مکتب اصفهان به شیوۀ استاد محمد حسینِ طاهرزاده رااز ایشان آموخت.سال 1357 به همراه هنرجویان هنرستان، کنسرتی در حضور بزرگان هنر، ارائه گشت که همان سبب آشنائی با استاد محمدرضا شجریان را فراهم آورد و توفیق شاگردی و کسب روشِ استاد طاهرزاده را در ادامه آموزش جناب رضوی میسر نمود و ضمن فراگیریِ گفتنی ها و شنیدنی های موسیقی  به پیشنهاد استاد به امر آموزش مبادرت نمود. 27 مرداد 1360 با آقای محمد حسین سیفی زاده از شاگردان استادانِ مهرتاش، کریمی و شجریان زندگی مشترک را آغاز نمود.

همکاری با مراکز آموزشی چاوش، عارف، ساعد، بیدل، کنسرواتوار تهران، آموزشگاه آبنوس شیراز و تعلیم به هنرمندان و فرزندانِ دیگر شهرهایِ ایران،از فعالیتهای ایشان بوده است.

هم اکنون ضمن تدریس در دانشگاه موسیقی که از سال 78 به دعوت آن مرکز در مقطع فوق دیپلم جواب آواز و در مقطع لیسانس شناخت تصانیف قدیمی و آموزش ردیف به بانوان دانشجو فعالیت داشته ودر آموزشگاه قمر با مسئولیت خود به اتفاق همسر و فرزندان به تدریس مشغول می باشد. از شاگردان وی که در امر اجرا یا تدریس فعال می باشند می توان از خانمها هوروش خلیلی، ماری بیابانگرد، فروغ مقدم، سارنگ و هاله سیفی زاده، بهرخ شورورزی، بیتا همدانی و آقایان حمید خزاعی، سعید کریمی، مسعود موسوی، سیاوش عظیمی و مسعود آذین را نام برد.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات