1399/4/19 : پنجشنبه
تاریخ ارسال : 1398/11/03    

یادی از فرود گرگین پور و روجا آزادیان در نشست خانه موسیقی

نشست ماهیانه خانه موسیقی ایران با یادی از فرود گرگین پور (استاد فقید موسیقی قشقایی) و روجا آزادیان(هنرمند آواز کلاسیک جانباخته در سانحه هواپیمای اوکراینی) در سالن استادجلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
یادی از فرود گرگین پور و روجا آزادیان در نشست خانه موسیقی

نشست ماهیانه خانه موسیقی ایران با یادی از فرود گرگین پور (استاد فقید موسیقی قشقایی) و روجا آزادیان(هنرمند آواز کلاسیک جانباخته در سانحه هواپیمای اوکراینی) در سالن استادجلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

 

به گزارش سایت خانه، نشست ماهیانه خانه موسیقی عصر دوم بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقمندان برگزار شد و در آن از مقام هنری هنرمند تازه درگذشته فرود گرگین پور(استاد موسیقی قشقایی) تجلیل و یاد روجا آزادیان(هنرمند آواز کلاسیک) و دیگر جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی گرامی داشته شد.

 

در ابتدای این نشست حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی ایران) گفت: این مراسم ادای احترامی به یکی از شخصیت های طراز اول موسیقی است و یادی از کسانی که پاره های تن ایران بودند و در حادثه سقوط هواپیما جان عزیز خود را از دست دادند، چه دیماه دهشتناک و غمناک و چه روزهای بدی را پشت سر گذاشتیم و داریم  با آن سر می کنیم حادثه پشت حادثه و هنوز فکر می کنیم مردم ایران از تلخی این حادثه وحشتناک نتوانسته اند فاصله بگیرند؛ این وظیفه ماست که یادشان را گرامی بداریم خصوصا که در این پرواز بانوی هنرمندی بود که الان در میان ما نیست خانم روجا آزادیان عضو گروه کر شهر تهران بودند و جا دارد این ضایعه را به خانواده این هنرمند و جامعه موسیقی تسلیت بگوییم. و آرزو کنیم هرگز شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.

 

مدیرعامل خانه موسیقی با بیان اینکه فرود گرگین پور شخصیت طراز اول و استوانه موسیقی نواحی ایران بود، اظهار کرد: فرود گرگین  پور از خانواده ای اصیل و هنر پرور و خواهرزاده بهمن بیگی بزرگمرد افتخار آفرین برای فرهنگ و هنر ایران بود. شایسته است که برای فرود گرگین پور جلسه ای مفصل تر و جامع تر داشته باشیم امیدوارم این برنامه مختصر را خانواده گرگین پور و ایل سرافراز قشقایی بپذیرند چون این هنرمند تازه درگذشته است و می خواستیم ادای دینی به او در جلسه ماهیانه خانه موسیقی کرده باشیم. فرود گرگین پور آن قدر بزرگ هست که جلسه بزرگ موسیقیایی برایش گرفته شود و بزرگانی که با او زیسته اند و همکاری کرده اند بیایند درباره او و آثار و هنرش حرف بزنند.

*فرود گرگین پور عصاره موسیقی بود

 

نوربخش در ادامه گفت: آثار فرود گرگین پور باید بارها و بارها شنیده شود در واقع این هنرمند شناسنامه موسیقی قشقایی محسوب می شود، فرود گرگین پور نه تنها به موسیقی قشقایی بلکه به موسیقی سنتی و ایرانی اشراف داشت و در محضر بزگان موسیقی مثل نورعلی خان برومند و علی تجویدی آموزش دیده بود و تحصیل کرده موسیقی از دانشگاه هنرهای زیبای تهران بود، این هنرمند نوازنده توانمندی در ویولن و کمانچه بود و می شود گفت فرود عصاره موسیقی بود، برای همین ما مباحث موسیقیایی درباره این هنرمند را می گذاریم برای جلسه ای که خیلی دور نخواهد بود و آنجا درباره کارهای هنری او سخن خواهیم گفت.

 

 

در ادامه برنامه احسان عبدی پور (سرنا)، داود رضایی(کمانچه)و بابک پیمانی(تنبک) اعضای گروه «سرنای» به صحنه آمدند و قطعاتی را در سوگ فرود گرگین پور اجرا کردند.

 

سپس با حضور هوشنگ کامکار(عضو شورای عالی خانه موسیقی)، تقی ضرابی(رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی) میلاد کیایی(نوازنده پیشکسوت سنتور) و حمیدرضا نوربخش(مدیر عامل خانه موسیقی) از مقام هنری فرود گرگین پور تجلیل شد و لوح تقدیر خانه موسیقی به خانواده این هنرمند اهدا گردید.

 

در ادامه افسانه جهانگیری(همسر فرود گرگین پور)، نازلی جهانگیری، پیمان بزرگ نیا(نی) و طاها مهدوی(سه تار) به روی صحنه آمدند و به اجرای موسیقی قشقایی به یاد استاد فرود گرگین پور پرداختند.

 

این برنامه با پخش کلیپی به یاد جانباختگان سانحه هواپیمای اوکراینی و همچنین روجا آزادیان (خواننده گروه کر شهر تهران) ادامه یافت. سپس یکی از اعضای گروه کر شهر تهران به نمایندگی از این گروه متنی را به یاد زنده یاد روجا آزادیان قرائت کرد.

 

 

گروه کر شهر تهران نیز به رهبری مهدی قاسمی به یاد عضو از دست رفته اش روجا آزادیان قطعه ای را اجرا کرد.

 

بخش پایانی این نشست اهدای یادمان خانه موسیقی به خانواده روجا آیادیان بود که هوشنگ کامکار(عضو شورای عالی خانه موسیقی)، تقی ضرابی(رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی) و میلاد کیایی(نوازنده پیشکسوت سنتور) به روی صحنه آمدند و یادمان خانه و دسته گل هایی را به  پدر، مادر، همسر و خواهران روجا آزادیان اهدا نمودند.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات