1399/3/9 : جمعه
تاریخ ارسال : 1398/08/18    

هوشنگ کامکار:

انتخابی بجا و ارزشمند برای شهر سنندج

هوشنگ کامکار(آهنگساز و عضو شورای عالی خانه موسیقی) درباره انتخاب شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی از سوی یونسکو گفت: این کاری که یونسکو انجام داده بسیار برای شهر سنندج ارزشمند است و این انتخاب کاملا بجا و بحق بوده است.
انتخابی بجا و ارزشمند برای شهر سنندج

هوشنگ کامکار(آهنگساز و عضو شورای عالی خانه موسیقی) درباره انتخاب شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی از سوی یونسکو گفت: این کاری که یونسکو انجام  داده بسیار برای شهر سنندج ارزشمند است و این انتخاب کاملا بجا و بحق بوده است.


به گزارش سایت خانه موسیقی، هفته گذشته توسط شهردار سنندج اعلام شد که شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی در فهرست یونسکو ثبت جهانی شده است.

حشمت اله صیدی (شهردار سنندج) گفت: یکی از برنامه‌های شهرداری و شورای شهر پیگیری ثبت جهانی سنندج بعنوان شهر خلاق موسیقی بود که با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و استفاده از پتانسیل و نظر هنرمندان و صنعتگران پروپوزال این طرح آماده و به دفتر یونسکو در فرانسه ارسال شد.مقرر شد در ماه نوامبر، یونسکو شهرهایی که پتانسیل لازم جهت ملحق شدن به شبکه شهرهای خلاق جهانی دارند را اعلام کند. یونسکو اسامی شهرهایی که به شبکه خلاق ملحق شدند را اعلام کرد که سنندج نیز به‌ عنوان شهر خلاق موسیقی ثبت جهانی شده است. انتخاب سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی یکی از مهمترین رویداهای مهم فرهنگی است که در توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و جذب گردشگر در آینده تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

سایت خانه موسیقی ضمن تبریک به جامعه موسیقی و هنرمندان سنندج برای این انتخاب، نظر چند تن از هنرمندان را در این خصوص جویا شده است.

هوشنگ کامکار(عضو شورای عالی خانه موسیقی، آهنگساز و سرپرست گروه کامکارها) در خصوص برگزیده شدن شهر سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی توسط سازمان یونسکو گفت:این کاری که یونسکو انجام  داده بسیار برای شهر سنندج ارزشمند است. این انتخاب کاملا بجا و بحق بوده است. حدود 80 سال پیش در سنندج موسیقی جدی تدریس می شد و پدرم (حسن کامکار) در کلاس های خود ردیف و تکنیک استاد صبا را تدریس می کردند و شاگردان بسیاری را تربیت کرده اند که همه در تهران و حتی در خارج کشور به فعالیت مشغولند و از موزیسین های ارزشمند شهر سنندج محسوب می شوند.

 

وی افزود: گروه کامکارها هم در موسیقی شناخته شده است و فعالیت هایی را در سطح موسیقی ایران، موسیقی فولکلور و موسیقی ارکسترال و سمفونیک انجام داده است. همچنین در حال حاضر کتاب های زیادی در حوزه دانشگاهی و درسی موسیقی متعلق به گروه کامکارها است. اینها همه از شهر سنندج برخاسته اند.

 

کامکار گفت: مطلب مهم دیگری هم وجود دارد اینکه هنوز دانشجویان و هنرجویان آنجا دارند کارهای خلاقانه ای انجام می دهند. چند سال پیش من ارکستر سمفونیک سنندج را دیدم که اتفاقی بسیار مهم است و من را تحت تاثیر قرار داد.

 

عضو شورای عالی خانه موسیقی در پایان گفت: هنرمندان بزرگ دیگری هم در سنندج مانند سید علی اصغر کردستانی حضور داشته اند و خانواده هایی مانند یوسف زمانی ها و عندلیبی ها و بسیاری از عزیزان هم از این شهر برخاسته اند.اینطور فعالیت ها را در هیچ کدام از شهرهای ایران ندیده ام و این انتخاب کاملا بجاست و آن را به همشهریان خود تبریک می گویم.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات