1399/3/9 : جمعه
تاریخ ارسال : 1398/07/23    

وداع با استاد موسیقی ایران/

حسین دهلوی درگذشت

حسین دهلوی، استاد پیشکسوت موسیقی ایران صبح 23 مهرماه 1398 در سن 92 سالگی و پس از سالها تحمل رنج بیماری دارفانی را وداع گفت.
حسین دهلوی درگذشت

حسین دهلوی، استاد پیشکسوت موسیقی ایران صبح 23 مهرماه 1398 در سن 92 سالگی و پس از سالها تحمل رنج بیماری دارفانی را وداع گفت.

به گزارش سایت خانه موسیقی، حسین دهلوی 7 مهر سال ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. او آموزش موسیقی را از پنج سالگی نزد پدرش، معزالدین دهلوی که از شاگردان علی اکبر شهنازی بود، آغاز کرد و در ۹ سالگی با تشویق مادرش به ساز ویولن علاقه‌مند شد.


 ویلن را نزد ابوالحسن صبا فرا گرفت. او همچنین در هنرستان عالی موسیقی نزد حسین ناصحی و هایمو تویبر آهنگسازی را فرا گرفت. او به شکل خصوصی در این زمینه از آموزش‌های توماس کریستین داوید نیز بهره‌مند شد.

دهلوی در سال ۱۳۳۹ از هنرستان عالی موسیقی در رشته آهنگسازی فارغ التحصیل شد. پس از درگذشت استاد صبا در سال ۱۳۳۶ رهبری ارکستر شماره یک اداره هنرهای زیبا که بعداً «ارکستر صبا» نامیده شد به دهلوی واگذار گردید.

او در سال ۱۳۴۱ به ریاست هنرستان موسیقی ملی برگزیده شد و تا فروردین ۱۳۵۰ این سمت را عهده‌دار بود. او خود در دوره دوم هنرستان رشته‌های تئوری موسیقی ایران، تلفیق شعر و موسیقی، فرم موسیقی ایران، هارمونی و ارکستر را شخصاً آموزش می‌داد.

نخستین اثر ارکستری دهلوی به نام «سبک بال» در سال ۱۳۳۲ و در دستگاه شور ساخته شد. کنسرتینو برای سنتور و ارکستر، یکی از بخش‌های این آلبوم، نتیجه همکاری مشترک دهلوی با فرامرز پایور است. «گفتگوی دل در شور»  و «فروغ عشق» در «به یاد صبا» (۱۳۳۷)، ، شوشتری (۱۳۳۸)، چهارمضراب برای ویولن و ارکستر، نغمه ترک  و کتاب « پیوند شعر و موسیقی آوازی« از جمله آثار شاخص وی هستند. دهلوی از سال ۱۳۵۶ تصنیف اپرای مانا و مانی را به مناسبت سال جهانی کودک آغاز کرد. ساخت این اثر دو سال به طول انجامید که هنوز به اجرا در نیامده است.


دهلوی سال 1372 ارکستر مضرابی را  در زمینه کارهای جمعی موسیقی ملی پایه‌گذاری کرد.


او همچنین به عنوان «چهره ماندگار» برگزیده شد و در جشن خانه موسیقی نیز از تلاش های وی تقدیر بعمل آمد. سال 1392 نیز به پاس سالها تلاش این استاد برجسته موسیقی ایران مراسم نکوداشتی به همت خانه موسیقی در خانه هنرمندن برگزار شد.

خانه موسیقی ایران این ضایعه را به خانواده استاد دهلوی و جامعه هنری ایران تسلیت می گوید.

زمان و مکان مراسم تشییع پیکر و یادبود متعاقبا اعلام می گردد.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات