1398/12/4 : یکشنبه
تاریخ ارسال : 1398/07/14    

حمید رضا نوربخش:

لایحه‌ای در راستای کمک به اقتصاد هنر

مدیرعامل خانه موسیقی: بی‌تردید با تصویب لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری شاهد تحولی عظیم در اقتصاد هنر موسیقی هستیم.
لایحه‌ای در راستای کمک به اقتصاد هنر

مدیرعامل خانه موسیقی: بی‌تردید با تصویب لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری شاهد تحولی عظیم در اقتصاد هنر موسیقی هستیم.

به گزارش سایت خانه، مطلبی به قلم حمیدرضا نوربخش(مدیرعامل خانه موسیقی) روز گذشته در روزنامه ایران در باره تصویب لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری منتشر شد. این مطلب به شرح زیر است:

در یادداشتی که در حمایت از تولید آثار موسیقی و چگونگی بهره‌بردن آن از سوی مصرف‌کنندگان از دیرباز مطالبه اهالی موسیقی بوده و هست و طی این سال‌ها خواستار پیگری این موضوع از سوی خانه موسیقی بوده‌اند.

ایران عضو هیچ‌یک از کنوانسیون‌های بین‌المللی مربوط به حمایت از مالکیت آثار ادبی و هنری نظیر «کنوانسیون برن» نیست اما سرانجام درجلسه چند روز گذشته کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، ۱۴ ماده ازلایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی، هنری وحقوق مرتبط با آن‌که شاملِ آثار هنری، شنیداری و عکاسی است به تصویب رساند.

بر اساس ماده ۶۳ این قانون «چنانچه حامل شنیداری که برای مقاصد تجاری منتشر شده، یا نسخه تکثیر چنین حاملی به‌طورمستقیم در پخش رادیو تلویزیونی یا سایر روش‌های ارسال عمومی به کار رود یا برای عموم به اجرا درآید، استفاده‌‌کننده باید اجرت عادلانه‌ای به تولید‌کننده حامل شنیداری بپردازد».
 
لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری لایحه‌ای بسیار جامع و ارزشمند است. البته قابل ذکر است حمایت ازمؤلفان و آثار ادبی و هنری از ابتدا مورد توجه مسئولان بوده و نخستین بار سال 1348 قانونی با عنوان حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری در کشور ما به تصویب رسید. اما به‌دلیل کامل نبودن، نیازمند اصلاحات اساسی بود.

بنابراین مجدداً اواسط دهه 80 با افزوده‌ شدن تعدادی تبصره و مطرح شدن دوباره آن در مجلس شورای اسلامی این قانون شکل کامل‌تری به خود گرفت اما به هرحال باز هم نواقصی وجود داشت. مهم‌تر اینکه چندان ضمانت اجرایی در آن دیده نمی‌شد. شاید به این دلیل که مردم و مسئولان اجرایی اشراف کاملی نسبت به آن نداشتند و همین باعث شده بود اراده چندانی هم در اجرایی شدن آن وجود نداشته باشد.

مگر در مواردی که با مراجعه به دستگاه‌های قضایی و استناد به این قانون پیگیری‌های لازم صورت می‌گرفت و شاهد اتفاقات خوبی هم درزمینه اعاده حق و رعایت حقوق تهیه‌کنندگان آثارنیز بودیم.اما لایحه ای که به تازگی به تصویب رسیده و قراراست درصحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شود، لایحه ای بسیارجامع است، به این دلیل که عصرحاضر، بسترتکنولوژی‌های جدید است که هر روز گسترده‌تر و متنوع‌تر می‌شود و بسترهای مختلفی را برای ارائه آثار به وجود آورده که بسیاری ازآنها درقانون وجود ندارد بخصوص بحث فضاهای مجازی، بنابراین طرح این لایحه می‌تواند کمک به شفاف‌سازی نسبت به این موارد باشد.


لایحه قانون حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری مدتی در کمیسیون قضایی و کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مطرح شده و خوشبختانه کارگروه‌هایی برای تدوین این لایحه تشکیل شد و صنوف هنری چون خانه سینما، خانه موسیقی، خانه تئاتر، جامعه نویسندگان و... دخیل بودند و مشاوره‌هایی داشتند که این خود می‌تواند نکته مهم و مثبتی تلقی گردد و بی‌تردید با تصویب این لایحه شاهد تحولی عظیم در اقتصاد هنر موسیقی هستیم. نکته دیگر که در دنیا وجود دارد و متأسفانه به دلایلی در کشور ما تعریف نشده ایجاد مؤسساتی است که به نمایندگی از صاحبان آثار بخش‌های مختلف فرهنگ و هنر را رصد می‌کنند و هر کجا که از اثری استفاده شده باشد به‌دنبال استیفای حقوق آن هستند و این می‌تواند در اعاده حق و حقوق مؤلفین و مصنفین بسیارمهم باشد من فکر می‌کنم اتفاق بسیار مهم و مثبتی است.

منبع روزنامه ایرانقسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات