1398/9/16 : شنبه
تاریخ ارسال : 1398/04/25    

طاهر یارویسی، نوازنده پیشکسوت تنبور درگذشت

طاهر یارویسی، نوازنده تنبور و هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی دار فانی را وداع گفت.
 طاهر یارویسی، نوازنده پیشکسوت تنبور درگذشت

 طاهر یارویسی، نوازنده تنبور و هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی دار فانی را وداع گفت. 

به گزارش سایت خانه موسیقی، طاهر یارویسی، هنرمند پیشکسوت عرصه موسیقی مقامی یکی از مهم‌ترین مراجع حال حاضر موسیقی مقامی تنبور به حساب می‌آمد. وی نواختن تنبور را از 10 سالگی آغاز کرد و از همان زمان مشغول فراگیری آواهای مقامی این ساز نزد استاد چنگیز فرمانی شد. اولین و تأثیرگذارترین استادِ طاهر یارویسی، سید ولی حسینی است که از نوادر نوازندگان عصر خود به حساب می‌آید. استاد بیرخان (لالوبیرخان) نیز از اساتید بنام منطقه زرده دالاهو از جمله استادان این هنرمند پیشکسوت بوده‌است. طاهر یارویسی هنر ساختن تنبور را نیز در محضر استاد چنگیز فرمانی فراگرفته و شاگردان بسیاری را در تهران، کرمانشاهان و منطقه گوران تربیت کرده است.

طاهر یارویسی که او را به عنوان یکی از راویان صادق موسیقی مقامی کرمانشاه و منطقه گوران می‌دانند، هنرمندی متعهد و دلسوز و مردمی بود که با همراهی دیگر هنرمندان منطقه و اساتید این حوزه توانست طی مدت فعالیت خود بیش از 70 مقام اصیل کردی را که در 700 سال گذشته سینه‌به‌سینه منتقل‌شده را حفظ و از نابودی آن جلوگیری کند.

این هنرمند مدتها با بیماری‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کرد و طی روزهای گذشته نیز در بخش مراقبت‌های ویژه  بیمارستان «بیستون» کرمانشاه بستری بود. او امروز سه‌شنبه 25 تیر 1398 درگذشت.

خانه موسیقی ایران این ضایعه را به جامعه هنری و خانواده زنده یاد یارویسی تسلین می گوید.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات