1399/4/19 : پنجشنبه
تاریخ ارسال : 1398/04/17    

تردید در فحوای فتوای رهبری در خصوص کلیپ صوتی/

تشویق به فساد با انتشار ربنا

محمدجواد حق شناس(رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران) به دلیل انتشار دعای ربنا با صدای یک خانم به دادسرا احضار و جرم وی «تشویق به فساد» اعلام شد.
تشویق به فساد با انتشار ربنا

محمدجواد حق شناس(رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران) به دلیل انتشار دعای ربنا با صدای یک خانم به دادسرا احضار و جرم وی «تشویق به فساد» اعلام شد.

به گزارش سایت خانه موسیقی، چند روزی است که خبر احضار و بازداشت محمدجواد حق شناس(رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران) منتشر شده است. حق شناس پس از تماس و احضارش به دادسرا موضوع را در نامه ای به محسن هاشمی رفسنجانی(رئیس شورای اسلامی شهر تهران ) و دیگر اعضای شورا اطلاع می دهد. متن این نامه که در رسانه ها منتشر شده به شرح زیر است:

«جناب آقای مهندس محسن هاشمی رفسنجانی
همکاران گرامی
باسلام
احتراما ، نظر به اهمیت و ارتباط موضوع واحتمال اينكه این مساله از حيطه يك پرونده شخصى و خصوصى فراتر رفته و ابعادى اجتماعى و عمومى در پى داشته باشد مراتب ذیل را به اختصار به استحضار می رسانم .
1. حدود 20 روز قبل در تماسی تلفنی با شماره ویژه ، به اینجانب ابلاغ شد که لازم است روز بعد برای پاسخگویی به برخی سوالات و توضیح پاره ای از مسائل  به پلیس اخلاقی در خيابان وزرا مراجعه کنم .
2. اینجانب به لحاظ رعایت شآن ، منزلت و حقوق نمایندگی مردم و احترام به حق شهروندی اعلام کردم ، با این رویه مخالفم و احضار تلفنی را نمی پذیرم ، در صورت نیاز دعوت نامه يا احضاریه ارسال نمایند.
3. در مورخه ٢٦خرداد ماه احضاریه ای از شعبه دوم بازپرسی عمومی و انقلاب دادسرای ناحیه ٢١(ارشاد ) تهران به دفتر اینجانب واصل شد که مقرر کرده بود ظرف 5 روز به دادسرا مراجعه نمایم ، و در صورت عدم حضور جلب خواهم شد.
4. بلافاصله موضوع را در نامه اى به استحضار رییس محترم شورا رسانده و تلفنى هم کسب تکلیف نمودم كه منجر به ديداری ، حضورى شد.
5. در ديدار حضورى  قرار بر پيگيرى برای تعیین علت احضار و اعلام نتيجه از طرف ایشان شد .
6.پس از بررسی رییس محترم شورا مشخص شد که اینجانب به دلیل قرار دادن یک پست اینستاگرامی در شبهاى ماه مبارك رمضان  از مناجات ربنا با صدای سرکار خانم  "لیلاتهرانچیان "به دادسرا احضار شده ام، و نظر رییس محترم شورا نیز اقدام قانونی مبنی بر مراجعه و پاسخگویی در دادسرا بود.
7.در مهلت مقرر وکیل اینجانب به دادسرا مراجعه کرده و پس از طرح موضوع بازپرس مربوطه اعلام می دارد که اینجانب شخصا می باید مراجعه کنم و ضمنا لازم است وثیقه ای نیز به همراه داشته باشم و مقرر می شود در روز سه شنبه  تاریخ ١١ تیرماه ساعت 30/8 در دادسرا حاضر شوم .
8. با توجه به لزوم حضور در جلسه ای در شورای شهر  وکیل اینجانب در تاریخ 11 تیرماه در دادسرای ناحیه 21 ارشاد حاضر شد تا در صورت اعلام نظر بازپرس محترم و تعیین وقت حضوری خود نیز در زمان مقرر در محضر دادسرا حاضر شوم.
9.تا کنون نیز از هرگونه مصاحبه و انتشار و رسانه ای کردن موضوع خودداری کرده ام ، و صرفا مشابه این متن را جهت استحضار همکارانم در اختیارشان قرار داده ام.
10. برخی دوستان آگاه و مطلع معتقدند این احضار در تداوم احضارهای قبلی سایر همکاران منجمله خانمها فخارى ، خداكرمى و آقاى ميرلوحى و پرونده سازی و تحت فشار قرار دادن اعضای شورای اسلامی است.
11. برخی نیز موضوع را مربوط به تصمیم نهادهای مورد نظر به برخورد با اینجانب پیرو نامگذاری های اخیر برخی گذرها و معابر شهر تهران می دانند .
12 . لازم به ذکر می دانم پست اینستاگرامی مذکور با صدای یک بانوی هنرمند محترم ایرانی كه از شاگردان اساتيد بزرگ آواز ايرانى است و اینجانب پس از قرار دادن آن در صفحه شخصی خود در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان در پاسخ به برخی اعتراضات هدف دار در ذیل پست در قالب کامنت های بعضا هتاکانه ، فتوای مقام رهبرى آيت الله خامنه ای مبنی بر "حرام نبودن قرائت قرآن به صورت ترتيل يا تحقيق بانوان  و شنيدن يا شنواندن آن براى مردان " را در ذیل همان پست قرار دادم که موثر واقع شد و ادامه دشنام ها و هتاکی ها تا حدود قابل توجهی کاهش یافت.
13.طرح مبحث از این جهت حائز اهمیت است که به نظر می رسد لازم است بازبینی جدی در ادامه این روند غیر قانونی و غیر مسئولانه صورت گیرد و هماهنگی و همدلی سازنده ای جایگزین آن شود. »

*تشویق به فساد با انتشار ربنا

همچنین روز گذشته محمدجواد حق شناس در گفتگو با خبرنگاران ماجرای احضار و بازداشت خود را اینگونه بازگو کرد:
« این پست تنها یک صوت بود از خانم لیلا طهرانچیان که آیات ۷ و ۸ سوره آل عمران (ربنا) را قرائت کرده بود.در رأس موعد مقرربه دادسرا مراجعه کردم و اعلام کردند به علت در سفر بودن بازپرس جلسه به موعد دیگری موکول شده است و من دیروز به همراه وکیل خود به شعبه ۳ دادسرای ارشاد واقع در خیابان بخارست مراجعه کردم.
در دادسرا و در تفهیم اتهام به من اعلام کردند که شما متهم به تشویق مردم به فساد شده‌اید و علت آن هم بارگذاری صوت و کلیپ تصویری از خانمی است که بدون حجاب اقدام به خوانندگی می‌کند. در ادامه به من گفتند به علت اینکه شما در رأس کمیسیون فرهنگی قرار دارید این موضوع بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و شاید اگر شخص دیگری این اقدام را انجام داده بود پیگیری نمی‌شد و در آنجا من به آن‌ها اعلام کردم که برای این اقدام من در قانون جرمی قرار نگرفته است و این سخن، سخن درستی نیست.
بازپرسی من از ساعت ۹ صبح تا ۱۲ و نیم ظهر در ۱۴ صفحه انجام شد و من در زمان بازپرسی خیلی تلاش کردم که ماده قانونی که اقدام مرا جرم اعلام کرده باشد پیدا کنم که متأسفانه موردی به من ابلاغ نشد و فقط به من گفتند اقدام تو تشویق مردم به فساد بوده است.

*بازداشت رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران

من در محکمه باید از حقوق و ماده قانون صحبت شود و بعد از این ماجرا وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی برای من صادر کردند که من توانایی پرداخت آن را نداشته‌ام و بستگانی از من که برای پرداخت آن اعلام آمادگی کرده بودند مورد قبول من قرار نگرفت، زیرا قبول کردن وثیقه به معنی پذیرفتن ادعای محکمه و درستی حکم آن‌ها بود و به همین دلیل حکم بازداشت من صادر شد.
از ساعت ۱۲ تا ۱۷ بعداظهر من در بازداشتگاه دادسرای ارشاد کنار دیگر زندانیان در بازداشت بودم و این توفیق اجباری را داشتم تا که در کنار دیگر مجرمان باشم.
در ساعت ۱۷ آقایان خلیل آبادی، نظری و رسولی اعضای شورای شهر تهران به محل دادسرا آمدند و تلاش کردند یادداشتی از من بگیرند که من در آن ذکر کنم که اشتباه خود را قبول دارم و پست خود را در اینستاگرام حذف می‌کنم که با مقاومت من مواجه شدند. اعضای شورای شهر تهران که به دادسرا آمده بودند اظهار کردند، چون شورای شهر کار جمعی است من این پست را بردارم و من با احترام به نظر همکارانم در شورای شهر تهران متن مورد نظر را دیروز از صفحه اینستاگرام خودم حذف کردم و جای آن متنی را قرار دادم که این متن تا پایان بازرسی بماند.»

حق شناس بعد از آزادی با قرار کفالت، متنی را در صفحه اینستاگرام خود قرار داد و پست مربوط به ربنا با صدای لیلا طهرانچیان را حذف کرد. او در اینستاگرام خود نوشت:
 « با توجه به تردیدهای ایجاد شده در مورد فحوای فتوای مقام معظم رهبری در خصوص انتشار کلیپ صوتی ربنا نسبت به حذف آن اقدام کردم .»

اما اشاره حق شناس به کدام فتوای آیت الله خامنه ای است؟ در فضای مجازی در راستای ماجرای احضار حق شناس برگه ای از فتوای آیت الله خامنه ای منتشر شده است:


همچنین با جستجویی در سایت ایشان فتوا به شکل دیگری قابل مشاهده است:
آیت الله خامنه ای:
آیا زن می‌تواند در مقابل مردان نامحرم قرآن بخواند؟
پاسخ: اگر موجب جلب ‏توجه و تهییج نامحرم و یا مفسده دیگری‌ گردد جایز نیست. و الا مانعى ندارد.

مراجع دیگر هم در اینباره نظری مشابه دارند:
آیت الله فاضل لنکرانی:
آیا شنیدن صداى زن در مورد قرآن، سرود، همخوانى جایز است؟
پاسخ: اگر به قصد ریبهو التذاذ باشد جایز نیست والاّ مانعى ندارد.

اما مسئله ممنوعیت صدای بانوان در عرصه موسیقی و بحث های متعدد پیرامون آن سال هاست که در بزنگاه های گوناگون سیاسی و اجتماعی مطرح شده است و با فراز و نشیب بسیار باز هم در نقطه اولیه خود باقی مانده است. موضوعی که گویا عزمی جدی برای به نتیجه رسیدن بر سر اختلاف هایش وجود ندارد و همواره گره های ناگشوده خود را حفظ می کند.


*فشار به بهانه ربنا به دلیل نامگذاری خیابان!

اما براستی منشا فشار ها به حق شناس کجاست؟ در روزهای پایانی فروردین 98 بود که خبری از شورای شهر همه را غافلگیر کرد. با مصوبه شورای شهر تهران و با چند خیابان به نام هنرمندان و شاعران نامی تغییر خواهد کرد که در این میان نام محمدرضا شجریان، فروغ فرخزاد و سیمین بهبهانی به چشم می خورد. از همان ابتدا هم حدس و گمان ها بر مخالفت با این مصوبه شورا بود. چنانچه تا امروز بجز خیابان جمشید مشایخی هیچ کدام از خیابان ها تغییر نام پیدا نکرده  و نام هنرمندان بر معابر شهر تهران قرار نگرفته است.

عکس از ایسنا


حق شناس در بند 11 نامه خود نیز اشاره می کند که برخی نهاد ها به دلیل همین مصوبه شورا و پیشنهاد کمیسیون فرهنگی تصمیم به فشار علیه وی گرفته اند و ظاهرا ربنای لیلا طهرانچیان بهترین بهانه برای فشار به حق شناس بوده تا جایی که فتوای رهبری جمهوری اسلامی و مرجع تقلید شعیان جهان نیز نادیده گرفته شده چنانکه حق شناس می گوید تردیدی در فحوای این فتوا ایجاد شده است.

محمدجواد حق شناس به عنوان یکی از نمایندگان مردم تهران در شورای شهر و رئیس کمیسیون فرهنگی شهر تهران تاکنون بیشترین توجه را به مقوله فرهنگ و هنر داشته است. نگاه فرهنگی وی شهر تهران تاکنون موجب اتفاقات فرخنده فرهنگی در این شهر شده که استقبال اهالی فرهنگ و هنر را هم در پی داشته است.

خلأ مدیرانی از جنس فرهنگ و هنر در بنده مدیریتی کشور حق شناس را به چهره ای مورد قبول تبدیل کرده که امید است با ورود نهاد های بالا دستی به ماجرای پرونده این چهره محبوب شورای شهر، هر چه سریعتر مشکلات پیش آمده مرتفع و زمینه فعالیت چهره های مدیریتی از این دست بیشتر شود.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات