صدیق تعریف

يكشنبه 3 بهمن 1389
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

صدیق تعریف

محمد صدیق تعریف خواننده موسیقی ایرانی سال 1334 در سنندج به دنیا آمد و در سنندج با موسیقی ایرانی آشنا شد. اما آغاز فعالیت حرفه ای او مصادف با زمان ورود به دانشگاه و  اقامت در تهران بود.

سال 1354 هم زمان با ورود به دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران موسیقی تحصیل در رشته هنرهای نمایشی را آغاز کرد و سال 1359 از دانشگاه فارغ التحصیل شد. هم زمان از محضر استاد محمود کریمی بهره می گرفت و به تحصیل موسیقی می پرداخت. او از سال 1354 ت 1356 نرد این استاد به آموختن ردیف های آوازی پرداخت.

از سال 1355 تا سال 1357 نیز نزد رضوی سروستانی به آشنایی با مکتب های آوازی استاد طاهر زاده به روایت استاد برومند مشغول بود. سال های 1359 تا 1364 نیز با شيوه و سبك آوازي استاد عبداله دوامي به ياري و همت نصراله ناصح‌پور پرداخت.

اولين كنسرت رسمي صدیق تعریف و ارائه اولين كاست موسيقي به نام «مكتب اصفهان» به ياد استاد حسين طاهرزاده در دستگاه سه ‌گاه، با همكاري گروه شيدا و عارف به سرپرستي محمدرضا لطفي در سال 1362 انجام شد.

اجرای چند تصنيف کوتاه بر روی رباعيات ابو علی سينا به آهنگسازی فرهاد فخرالدینی، در سريال ابن سينا که در سال 64 از صدا و سیما پخش می شد چهره او را به عنوان یک خواننده بیشتر به مردم شناساند. 
پائيز 1367 كنسرت شورانگيز (بيات ترك) را با همكاري گروه شيدا و عارف به سرپرستي و آهنگسازي حسين عليزاده در تهران تالار وحدت اجرا کرد. در این سال تعریف همچنین دومین اثر خود، آلبوم گلگشت با همکاری گروه شیدا به سرپرستی پشنگ کامکار را نیز اجرا و روانه بازار کرد. او در این سال قطعاتی از آثار حسین دهلوی را نیز در آلبومی به نام آثاری از حسين دهلوی، اجرا و ارائه کرد.

تابستان سال بعد كنسرت همياري به مناسبت فاجعه زلزله گيلان و مازندران سال 1368 به همراه گروه همنوازان سه تار و به آهنگسازي و سرپرستي حسين عليزاده، را در تهران تالار وحدت اجرا کرد.
بهار سال 1369 نیز آلبوم شیدایی را که حاصل همکاری مشترک تعریف با جلال ذوالفنون و اجرای گروه سه تار نوازان بود، تدوین و ارائه کرد.

پس از این دوره او باز هم به فراگیری و تحقیق در زمینه آواز پرداخت و از سال 1368 تا 1372 قطعات و تصانیف استادان قدیمی را در محضر زنده یاد علی اصغر بهاری و آشنائی با مکاتب و شيوه های آوازی قديم ایران در محضر مجيد کيانی از سال 1370 تا 1372 ادامه داد.

همزمان با این کارها به ارائه آثار موسیقایی نیز می پرداخت که از آن جمله می توان به انتشار آلبوم فراق با همکاری گروه شیدا و سرپرستیپشنگ کامکار در زمستان 1371 و همچنین تدوین و ارائه شور دشت با همکاری گروه همنوازان در زمستان 1372 اشاره کرد. او از سال 1372 تا 1375 نیز از محضر استاد رجب امیری فلاح بهره گرفت. 
او همچنین آثاری نیز در خارج از ایران به اجرا درآورده است که اجرای کنسرت سه گاه و ماهور در پاریس در پائیز سال 1373 و مجموعه کنسرت های بیات اصفهان به همراهی گروه شیدا و به آهنگسازی و سرپرستی محمدرضا لطفی در کشور های ایتالیا، فرانسه، سوئیس، آلمان، انگلستان و فرانسه در سال های 1374 و 1375 از آن جمله اند. 
اجرای آواز و تصنيف عبدالقادر مراغه ای موسيقيدان بزرگ قرن نهم ایران در مقدمه سريال تلويزيونی امام علی (ع)، حاصل تحقيق و تدوين استاد فرهاد فخرالدينی نیز از آثار ماندگار و مهم دیگر این هنرمند به شمار می آید.
از آثار دیگر این هنرمند می توان به آلبوم های آبگینه (اجرای گروه همنوازان، بهار 1376)، یاد طاهر زاده ، شیدائی، شور دشت، ماه همیشه تابان(سال 1378)، ماه بانو (به مناسبت چهلمین سالگرد در گذشت قمرالملوک وزیری، سال 1378)، کردانه (اجرای گروه کامکارها در سال 1382)، ماه عروس (آهنگسازی حمید متبسم و اجرای گروه دستان، سال 1383) اشاره کرد.

او علاوه بر اجرای کنسرت و ارائه آلبوم های موسیقی، از سال 1364 تا کنون به تعلیم وتدریس موسیقی و آواز ایرانی مشغول است. print