حمیدرضا نوربخش در نشست ماه خبرداد:

نظارت آموزش موسیقی به خانه موسیقی بازگشت

دوشنبه 27 شهريور 1396، 12:20
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

نظارت آموزش موسیقی به خانه موسیقی بازگشت
مدیرعامل خانه موسیقی در نشست ماهیانه گفت:‌ آموزش موسیقی تضمین کننده کیفیت آینده موسیقی ما است و با پیگیری هیئت مدیره، نظارت بر امر آموزش موسیقی مجددا به خانه موسیقی برگشت. 

به گزارش سایت خانه موسیقی، نشست پایانی تابستان در روز 26 شهریور ماه در فضایی گرم و صمیمی با حضور جمع زیادی از علاقمندان و هنرمندان و هنردوستان در سالن اجتماعات خانه موسیقی برگزار شد. این نشست نیز با معرفی استعداد های جوان موسیقی همراه بود که در ابتدا شایان فیروز آبادی از نوازندگان جوان پیایو قطعاتی را از فریبرز لاچینی اجرا کرد که مورد توجه حضار قرار گرفت. 

در این نشست حمیدرضا نوربخش(مدیر عامل خانه موسیقی) نیز پشت تریبون قرار گرفت و در مورد برخی مسائل مطرح در حوزه موسیقی سخنرانی کرد. نوربخش در سخنانش گفت: تابستانی که گذشت مصادف با تغییر و تحولات دولت و استقرار دولت جدید و همچنین تغییر و تحولات شهرداری مصادف بود. امیدواریم  با استقرار دولت و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، مطالبات اهالی فرهنگ و هنر و موسیقی فراموش نشود بخصوص اینکه در این دوره هم هنرمندان حضور چشمگیری در عرصه انتخابات داشتند. 

مدیر عامل خانه موسیقی گفت: یک اتفاق خوبی که در شروع دولت دوازدهم افتاد و با پیگیری رئیس محترم هیئت مدیره آقای میرزمانی و اعضای دیگر محترم هیئت مدیره، نظارت بر امر آموزش موسیقی را مجددا به خانه موسیقی برگرداندیم. آموزش از بنیانی ترین مسائل موسیقی است. آنچه که تضمین کننده کیفیت آینده موسیقی ما است، بحث آموزش است. 

وی افزود: آموزش اصلا مساله کوچکی نیست. برخی گمان می کنند امری است که باید با تساهل و تسامح با آن برخورد کرد ولی اصلا اینگونه نیست. مساله آموزش دقیقا همان اندازه اهمیت دارد که غذای سالم برای مردم اهمیت دارد. در زمان دولت دهم این وظیفه نظارتی بر آموزش سست شد. همانطور که می دانیم قبلا این مساله در خانه موسیقی انجام می شد و شورا های مختلفی داشتیم و از تمام کشور کسانی که می خواستند تدریس موسیقی داشته باشند باید به اینجا می آمدند و صلاحیتشان اینجا احراز می شد. 


نوربخش گفت: شوراهایی هم که داشتیم به نحوی بود که تمام استادان ممتاز هر کدام از رشته ها از همه سلایق حضور داشتند. و هیچگونه شبهه ای کسی نداشت و نگاه هم نگاه ارتقاء بود نه دفعی؛ یعنی اگر کسی نقصی در زمینه هایی داشت، با یکسری مستر کلاس ها و آموزش های فشرده سعی می شد که آن نقص برطرف شود. 

وی  افزود: خوشبختانه این مساله دوباره به خانه موسیقی برگردانده شده و خواشتم اعلام کنم نظارت بر آموزش موسیقی دقیق و سختگیرانه باید در خانه موسیقی انجام شود. یک نکته را بگویم که بنا داریم در قدم بعدی یک بازنگری هم بر آموزشگاه ها داشته باشیم و اگر احیانا استانداردهایی رعایت نشده این نظارت انجام شود. 

*جشن خانه موسیقی بعد از ایام محرم و صفر برگزار می شود

نوربخش در بخش دیگری از سخنانش درباره برگزاری جشن خانه موسیقی نکاتی را اشاره کرد و گفت: همواره جشن خانه موسیقی در مهرماه انجام می شد به دلیلی اینکه روز نهم مهر ماه روز جهانی موسیقی و تولد فارابی بزرگ است. در ایامی با تقارن ایام خاصی این تاریخ جابجا شده و امسال هم قرار بود در شهریور انجام شود که مبحث داوری آلبوم ها را داشتیم و همچنین تدارک جشن که به شهریور ماه نرسیدیم و قررا است جشن خانه موسیقی بعد از ماه های محرم و صفر برگزار شود.

مدیرعامل خانه موسیقی در ادامه با تاکید بر مطالبات جدی اهالی موسیقی گفت: امیدوارم دیگر شاهد لغو هیچ کنسرتی نباشیم الان هم گاهی خبرهای خوبی میرسد در جاهایی مانند خراسان که گاهی سختگیری هایی انجام می شد،  در خراسان و شهر مشهد اتافاقات خوبی در حال شکل گیری است و امیدواریم شاهد مسائل گذشته نباشیم. 

نوربخش در ادامه سخنانش به برخی مسائلی که در رسانه ها مطرح می شود اشاره کرد و گفت: گاهی در رسانه ها شان استادان ما رعایت نمی شود، که برخی بخاطر عدم توجه است و برخی هخم شاید نیت خیری دارند ولی این شان گاهی رعایت نمی شود. تمام پیشکسوتان ما مورد احترام هستند و کسانی هستند که عمری در موسیقی زحمت کشیده اند و در ذهن و ضمین و حافظه تاریخی مردم ما آثارشان را بجای گذاشته اند. 

وی افزود: وقتی یک هنرمدی در بستر بیماری می افتد عده ای شروع می کنند داد و بیدادی می کنند که به این استاد رسیدگی نشده است و گاهی غافل می شوند که باید شان آن هنرمند را رعایت کنند. یادم است که در مورد روانشاد استاد فرهنگ شریف مباحثی مطرح شده بود که گفتند ایشان مجبور شده اند تارشان را بفروشند و ماهمان موقع هم گفتیم باید شان این استاد رعایت شود، کما اینکه این مساله دروغ بود. ضمن اینکگه آیا خوب است که بیاییم در جامعه یک هنرمندی را اینطور جلوه بدهیم؟ 

*باید کرامت و شان استادان موسیقی حفظ شود

مدیر عامل خانه موسیقی گفت: در برخی مسائل اگر کسی فکر می کند باید تذکری داده شود یا جایی غفلتی انجام می شود، با مراجعهه یا تماس تلفنی می تواند ذهن ها را متوجه بکند تا به این مسائل برسیم. همین اخیرا در مورد استاد نادر گلچین که در بستر بیماری هستند و ما امیدواریم هر چه زود تر در صحت و سلامت قرار بگیرند، مباحثی مطرح شد که انگار هنرمندی از همه جا مانده و رانده شده در صورتی که اینطور نیست و استاد نادرگلچین هنرمند بزرگ و عزیزی هستند که همه برای ایشان احترام قائل اند. 

نوربخش در پایان سخنانش گفت: هم ما هم مردم  وظیفه خودمان امیدانیم به ایشان احترام بگذاریم وی باید کرامت انسانی ایشان هم حفظ شود. این را هم به عزیزانی که در رسانه ها قلم می زنند و هم به خانواده این عزیزان عرض می کنم که اینگونه سخن گفتن به جایگاه آن استاد لطمه می زند. ما هم باید حواسمان باشد و در حد توان و وسع خودمان رسیدگی کرده ایم. در مورد هنرمندان باید بیشتر به حرمتشان اندیشید. 


در ادامه بهروز همتی(سازنده ساز) پرسشی را در مورد نظارت بر ثبت و ساخت ساز نیز اشاره کرد که نوربخش در پاسخ گفت: با همکاری میراث فرهنگی و با کمک و نظارت استاد پیرنیاکان در مورد ثبت ساز ها بخصوص تار فعالیت های زیادی صورت گرفته است، ثبت ساز کمانچه در حال انجام است و همه ساز های ما در نوبت ثبت جهانی قرار دارد.

نوربخش با اشاره به کیفیت سازهایی که ساخته می شود نیز گفت: هیچکسی نمی تواند مانع ساخت سازهای نامرغوب بشود همانطوری که نمی توان مانع موسیقی زیرزمینی شد، مانع این هم نمی توان شد اما در این زمینه باید خبرگان سازندگان ساز در این زمینه آگاهی دهند و استانداردهایی را بیان کنند تا مردم بتوانند جنس ساز خوب از نامرغوب را تشخیص دهند. آنچه وظیفه ما و فعالان جامعه ساز سازی است، همین آگاهی دهی و بیان استانداردهای ساز است. 

نشست ماهیانه خانه موسیقی بعد از این سخنان هم با دو اجرا ادامه پیدا کرد. در بخش اول خشایار کاکاوند با ساز تنبور به اجرای موسیقی پرداخت. کاکاوند در دو بخش آوازی با شعری از مولانا  و ضربی "تا به کجا" از آلبوم "تا به کجا" را برای حضار اجرا کرد.

در ادامه برنامه نیز مهدخت مخبر(شاعره و ترانه سرای پیشکسوت) که با وجود کسالت به خانه موسیقی آمده بود تا در جمع هنرمندان و هنردوستان حاضر شود دو شعر از سروده های خود با مضامین عشق و امید به زندگی را برای حضار اجرا کرد. 


در پایان نیز عاشیق ایمران حیدری قطعات یانیق کرمی و مخمس را در مقام سه گاه اجرا کرد که مورد توجه حضار قرار گرفت. 
در ادامه این نشست میهمانان در فضای باز محل خانه موسیقی چند ساعتی به گپ و گفت نشستند .


print