روزگذشته در خانه موسیقی برگزار شد/

گردهمایی هنرمندان در اعتراض به لغو کنسرت ها

پنجشنبه 12 مرداد 1396، 08:15
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

گردهمایی هنرمندان در اعتراض به لغو کنسرت ها
گردهمایی بزرگ اهالی موسیقی چهارشنبه(11مردادماه) با حضور پر شور اهالی فرهنگ، هنر و موسیقی در اعتراض به لغو کنسرت ها در خانه موسیقی برگزار شد و در این زمینه نامه ای به رئیس جمهور به امضای هنرمندان رسید. 

به گزارش سایت خانه موسیقی، در این گردهمایی حمید رضا نوربخش(مدیر عامل خانه موسیقی) از حضور هنرمندان در این گردهمایی و همکاری سایر صنوف هنری دیگر در ماجرای لغو کنسرت های موسیقی قدردانی کرد.  نوربخش در ابتدای سخنانش با اشاره به حضور و همراهی هنرمندان در انتخابات ریاست جمهوری گفت: همه دست به دست هم دادیم و دولتی که نام تدبیر و امید را با خود دارد به روی کار آمد و مورد قبول هنرمندان و مردم است. متاسفانه ای عده ای می خواهند برخی از شیرینی ها را به کام مردم و هنرمندان تلخ کنند و متاسفانه در این راستا شاهد اتفاقات ناگواری هستیم ولی همه می دانیم مشکلات از کجاست. و به همه زوایای این موضوعات آگه هستیم. 

وی گفت: دولت همه تلاش خودش را صرف تسهیل کار هنرمندان کرده است. آقای روحانی وقتی به روی کار آمدند با شعارهایی آمدند که بسیاری از آنها در باره بخش فرهنگ و هنر بود. انصافا دولت یازدهم در این راستا تلاش های بشیاری خوب انجام داد. جدی گرفتن صنوف هنری، واگذاری امرو به صنوف هنری و تسهیل روند فعالیت های هنری مسائلی بود که اتفاق افتاده و در از چشم اهالی هنر نیست. 

نوربخش گفت: با توجه به حجم زیاد کنسرت ها شاید لغو کنسرت های معدود زیاد به چشم نیاید اما همین تعداد لغو کنسرت هم برای اهل فرهنگ  و هنر بسیار پر رنگ و مهم ست. ما میدانیم که صدها کنسرت روی صحنه می رود ولی بعضی اتفاقات بسیار سنگین است و مانند چند اتفاقی که شاهد آن بودیم و موجب ناراحتی و نگرانی تعدادی از هنرمندان می شود. این همان نگرانی بود که برای ما جدی شد تا تصمیم گرفتیم دور هم جمع شویم و برای این موضوع چاره ای بیندیشیم.

مدیرعامل خانه موسیقی افزود: در اسفند سال ۹۴ بعد از مشکلی که در خراسان برای کنسرت آقای قربانی بعد از نامه دادستانی پیش آمده بود کمپینی را پیرامون لغو کنسرت ها تشکیل دادیم و در پی آن خانه موسیقی به نمایندگی از هنرمندان نامه های اعتراضی مختلفی را به مراجع ذی ربط ارسال کرد. در آن زمان جناب آقای رئیسی به عنوان دادستان کل کشور پس از دریافت نامه ما، دستور داد تا جلسه مشترکی را با نماینده دادستان کل کشور داشته باشیم. در آن جلسه که به اتفاق آقای رضوانی (مشاور حقوقی خانه موسیقی) تشکیل شد، نماینده دادستان کل کشور اظهار ناراحتی کردند و اعلام داشتند که این به هیچ عنوان با سیاست های قوه قضاییه سازگار نیست و این کار تخلف است و پیگیری های خوبی کردند. بعد از آن قرر شد که دادستانی ها با شورای تامین استانها و مدیران کل ارشاد در جهت برگزاری کنسرت ها هماهنگ باشند. خوشبختانه در سال گذشته هم پیرو همین پیگیری ها سال ناآرامی نداشتیم و همکاری خوبی در این زمینه شد.

وی افزود: این اتفاقی که اخیرا رخ داد بسیار عجیب بود. یقین داریم این گونه نیست که مجموعه دادستانی با کارهای فرهنگی هنری تقابل داشته باشند اما وقتی یک بی تدبیری شخصی رخ می دهد باعث می شود هزینه زیادی درست می کند. هم برای قوه قضائیه و دادستانی ها هم برای کشور نظام و دولت هزینه درست می کند. شما می دانید که حجم خبر هایی که در باره همین لغو کنسرت اخیر در تمام رسانه های خارجی و داخلی به خبر اول تبدیل شده بود و مانند یک بمب خبری بود که یک نفر با یک بی تدبیری و بهانه ای واهی آمده و کاری را انجام داده. یک سری تقابل های شخصی، بی تدبیری شخصی پشت پرده این ماجرا وجود داشته. اینکه ساختمان برگزاری کنسرت امن نیست و در دقیقه نود می آیند سالن را با دستور دادستان پلمپ می کنند موضوع بسیار مهمی است که باید دادستان محترم برای آن پاسخ لازم را بدهد.

حمید رضا نوربخش گفت: در همین روزها بسیاری از مسئولین با من تماس گرفتند همچنین نماینده قوچان از آقای ناظری عذر خواهی کردند که جای تقدیر دارد که در برخی از مسئولین فرهنگ عذرخواهی وجود دارد.  به هر صورت این اتفاق اتفاق ناگواری است و ما امروز آمدیم تا پشتیبانی از مجموعه دولت و آقای روحانی  را اعلام کنیم و همینطور مطالباتمان را  از آقای روحانی  که منتخب ما و مردم هستند طی بیانیه ای اعلام شود و بار دیگر با هم همدل باشیم و در کنار دولت و در کنار مسئولان فرهنگ و ارشاد باشیم و نگذاریم چنین اتفاقاتی را در کل کشور شاهد باشیم. 

وی افزود: این اتفاقات نادر است و سیستماتیک نیست و بر این باوریم مجموعه قوه قضائیه اصلا قصد تقابل با اتفاقات فرهنگی هنری ندارد. بسیاری از دادستانها و قضات را می شناسم که طرفدار فرهنگ و هنر و موسیقی هستند. اما می خواهم بگویم تصمیمات شخصی یک نفر نباید برای موسیقی کشور انقدر هزینه ایجاد کند. 

نوربخش در پایان سخنانش گفت: ما از تمامی مسئولان ذی ربط می خواهیم خسارت مادی چنین اتفاقاتی را جبران کنند.عده ای جوان عاشق موسیقی و فرهنگ هستند که با سرمایه شخصی برنامه ای را برگزار می کنندو وقتی چنین اتفاقاتی مانند لغو کنسرت رخ می دهند همه چیز خود را از دست می دهند. خسارت معنوی را نمی توان جبران کرد ولیی خسارت مادی را حتما می توان جبران کرد.

در این برنامه همچنین تقی ضرابی(عضو هیئت مدیره خانه موسیقی) در سخنانی گفت: برخی از مسئولان خواسته یا ناخواسته با جدیت شریک عوامل بیگانه ای هستند که در تهاجم فرهنگی مشغول تضعیف موسیقی اصیل و عرفانی این سرزمین هستند تا جایی که مداحان و قاریان از خرده فرهنگ های مبتذل بیگانه استفاده می کنند. پس اقتدار فرهنگی چه شد و چرا باید سکوت کرد؟

وی در پایان این مراسم بیان کرد: بحران های اجتماعی و فردی معاصر بیش از اینکه ناشی از عقب ماندگی های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی باشند بخش عمده ای از انحطاط اخلاقی و فرهنگی و بی توجهی به مقدسات فرهنگ ماست. 

در پایان این گردهمایی محمود سراجی(مجری برنامه) بیانیه و نامه اهالی فرهنگ و هنری به رئیس جمهور را قرائت کرد و اعلام داشت این نامه به مدت یک هفته در خانه موسیقی می ماند تا هنرمندانی که امروز نتوانستند به خانه موسیقی بیایند آن را امضا کنند. 

متن نامه اهالی فرهنگ و هنر به رئیس جمهور در لینک زیر قابل مشاهده است. print