نگاهی به روند برگزاری انتخابات خانه موسیقی/

اعضای تعیین کننده هیئت مدیره اصلی خانه موسیقی شناخته شدند

سه شنبه 11 خرداد 1395، 11:03
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

اعضای تعیین کننده هیئت مدیره اصلی خانه موسیقی شناخته شدند
انتخابات کانون های ده گانه خانه موسیقی که با حضور و مشارکت اعضای کانون های مختلف از فروردین ماه سال جاری آغاز شده بود به پایان رسید و هیئت مدیره این کانون ها مشخص شدند.

به گزارش سایت خانه، پیرو مصوبه هیئت مدیره خانه موسیقی در خصوص تعیین تاریخ انتخابات کانون های تخصصی، روند انتخابات و برگزاری نوبت اول مجامع عمومی کانون های ده گانه خانه موسیقی طبق آئین نامه(مصوب 20 دی ماه 1394)  از فروردین ماه سال جاری آغاز شد.

آغاز انتخابات و اطلاع رسانی وسیع بر اساس مفاد آئین نامه و اساسنامه

طبق مفاد اساسنامه و صورتجلسات مجامع عمومی و مصوبات هیئت مدیره تاریخ برگزاری انتخابات معین و پیرو تاکید شورای عالی خانه موسیقی مبنی بر اطلاع رسانی گشترده ، تاریخ مزبور در سطحی وسیع اطلاع رسانی شد.

مطابق آئین نامه انتخابات مجمع عمومی خانه موسیقی ، تمامی اعضای کانون های تخصصی برای شرکت در مجمع عمومی کانون متبوع خود، با درج دعوتنامه در یک روزنامه کثیر الانتشار و سایت خانه موسیقی دعوت شدند.

جهت فراگیری بیشتر اخبار و اطلاعات و سهولت درسترسی اعضا به اخبار  انتخابات در کنار سایت خانه موسیقی، ارسال دهها هزار پیامک، کانال رسمی تلگرام خانه موسیقی نیز در آستانه انتخابات راه اندازی شد تا اخبار و رویدادهای مرتبط با این نهاد به اطلاع اعضا برسد.

دعوت از ناظران برگزاری انتخابات

خانه موسیقی در زمستان سال گذشته با ارسال نامه ای به شماره 94/783/خ م، به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاریخ برگزاری انتخابات را اعلام و از این وزارتخانه درخواست کرد تا هیئتی را جهت نظارت بر انتخابات اعزام کنند. 

در این زمینه لازم به توضیح است که در چند دوره برگزاری انتخابات خانه موسیقی که از ابتدای تاسیس این نهاد برگزار شده است نظارت بر حسن برگزاری انتخابات بر عهده بازرس هیئت مدیره و دیگر عوامل اجرایی بود اما متعاقب برگزاری جلساتی که نمایندگان منتقدان خانه با معاونت هنری وزارت ارشاد(بدون حضور نماینده خانه موسیقی) برگزار شد برخی منتقدان  خواستار نظارت هیئتی بر انتخابات بودند که خانه موسیقی نیز از این مساله استقبال کرد. این ناظران در تمامی جلسات انتخابات حضور داشتند و در جریان روند انتخابات، کاندیداهای عضویت در هیئت مدیره و بازرس، وکالت نامه ها و شمارش آرا قرار گرفتند.
دعوت شورای عالی از اعضا برای مشارکت

شوراي عالي خانه موسيقي كه بالاترين مرجع تخصصي و صنفی خانه موسيقي است در آستانه انتخابات، در بیانیه ای از همه اعضا بویژه جوانان و تازه نفسان عرصه موسیقی و افرادی که با نگاه انتقادی و با هدف اصلاح به فعالیت های خانه موسیقی نگریسته اند برای شرکت در انتخابات این نهاد دعوت کرد.

در بخشی از بیانیه شورای عالی خانه موسیقی آمده بود: "شورای عالی ضمن سپاسگزاری و تقدیر از تمامی اعضای هیئت مدیره ها و موسیقیدانان همدل و همراهی که در دوره های گذشته با صرف وقت و عمر خویش و بدون کمترین چشمداشت مادی در جلسات و برنامه های خانه موسیقی حضور یافته و حاصل تجربیات و دانش ارزشمند خود را در اختیار این نهاد گذاشته اند از جوانان و تازه نفسان عرصه موسیقی بویژه عزیزانی که همواره با نگاه انتقادی و با هدف اصلاح به فعالیت های خانه موسیقی نگریسته اند دعوت می کند تا در این انتخابات که با نظارت دقیق ناظران برگزار خواهد شد شرکت نمایند تا در نهایت و با رای حداکثری اعضا ، هیئت مدیره کانون ها و به تبع آن منتخبان هیئت مدیره اصلی خانه با قدرت و اقتدار تمام فعالیت دور جدید را آغاز نموده و با پشتوانه هزاران عضو فرهیخته خود به حل و فصل مسائل و مشکلات هنرمندان و موسیقیدانان بپردازند."

انعکاس سریع و دقیق اخبار

با راه اندازی کانال رسمی تلگرام خانه موسیقی که به سرعت مورد استقبال بیش از هزار چهار صد نفر از اعضا قرار گرفت و بازتاب بسیار خوبی در بین مخاطبان داشت آخرین اخبار انتخابات به سرعت به اطلاع مخاطبان و علاقه مندان به فعالیت های خانه رسید.مهلت ثبت نام برای کاندیداتوری، زمان و مکان برگزاری مجامع و انتخابات و نتایج انتخابات از جمله مواردی بود که در کانال تلگرام و سایت رسمی خانه موسیقی بطور دقیق اطلاع رسانی شد.

سیستم پیامک هم مانند گذشته فعال بود و در ایام انتخابات برای ده کانون ، نوزده مجمع عمومی اطلاعاتی چون اعلام تاریخ برگزاری مجمع، مهلت ثبت نام کاندیداتوری، محل برگزاری و...در مجموع بیش از صدهزار پیامک  ارسال شد.در این زمینه برخی از اعضا از نرسیدن پیامک انتخاباتی گله مند بودند که بعد از بررسی ها مشخص شد که از آنجایی که آنها دریافت پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده اند، پیامک های خانه موسیقی را نیز نتوانسته بودند دریافت نمایند. 

موفقیت در نصاب لازم در مجمع عمومی نوبت اول ناشران

از آنجایی که مجمع عمومی در نوبت اول با شرکت نصف به علاوه یک اعضا رسمیت پیدا می کند تنها مجمع عمومی کانون تازه تاسیس ناشران و تهیه کنندگان موسیقی در نوبت اول تشکیل شد و مجمع عمومی بقیه کانون ها در نوبت دوم با تعداد اعضای حاضر تشکیل شد.

آشنایی با اعضای جدید هیئت مدیره کانون ها خانه موسیقی

نوبت اول مجمع عمومی و انتخابات هیئت مدیره کانون ناشران 11 اردیبهشت با حضور اکثر اعضای این کانون در ساختمان فاطمی برگزار شد و پس از رای گیری و شمارش آرا محسن رجب پور، محمدرضا خانزاده، غلامعلی علمشاهی، مهدي ميرزاباقريان و علی عزیزی به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون ناشران، صدرالدين حسين خاني(عضو علي البدل اول)، عليرضا اعتمادي (عضو علي البدل دوم)، بابک چمن آرا به عنوان بازرس كانون و محمود سراجي(بازرس علي البدل) شناخته شدند.


12 اردیبهشت ماه نیز نوبت دوم مجمع عمومی کانون خوانندگان کلاسیک در مجموعه تالار وحدت برگزار شد و شهلا ميلاني، رازميک اوحانيان، محمدرضا صفي، پوژنگ پروازي، نسرين ناصحي به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون خوانندگان كلاسيک، ژنيک بيدروسيان(عضو علي البدل اول)، فرشاد فولادوند (عضو علي البدل دوم) انتخاب شدند. محمدرضا متين به عنوان بازرس كانون و رضا پورخليلي (بازرس علي البدل) برگزیده شدند.


کانون صدابرداران خانه موسیقی هم 13 اردیبهشت ماه هیئت مدیره جدید خود را شناخت و سوسن بخشایش، علیرضا ازادگان، مهدی سالک اردستانی، مصطفی پازوکی و صادق نوری به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون صدابرداران، محسن فراهانی(عضو علي البدل اول)، حسن عسکری بیدهندی (عضو علي البدل دوم)، محمود آیت به عنوان بازرس كانون و فرزاد دائمی میلانی (بازرس علي البدل) انتخاب شدند. این مجمع در ساختمان فاطمی برگزار شد.


مجمع عمومی کانون پژوهشگران هم 14 اردیبهشت ماه در ساختمان فاطمی تشکیل شد و پس از رای گیری حمیدرضا عاطفی، محمدرضا فیاض، هومان اسعدی، بهروز وجدانی و بهروز مبصری به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون پژوهشگران، حمیدرضا اردلان(عضو علي البدل اول)، جهانگیرنصری اشرفی (عضو علي البدل دوم)، بهرنگ مجیدی به عنوان بازرس كانون و افشین کاید (بازرس علي البدل) شناخته شدند. 


با برگزاری مجمع عمومی کانون آهنگسازان در تاریخ 18 اردیبهشت ماه، انتخابات خانه موسیقی به نیمه رسید. در این مجمع وارطان ساهاكيان، تقي ضرابي، سيدمحمد ميرزماني، علي بكان، حميد عسگري به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون آهنگسازان، كارن كيهاني (عضو علي البدل اول)، جلیل عندلیبی(عضوعلی البدل دوم)، آندره مراديان به عنوان بازرس كانون و عليرضا اكبرپور(بازرس علي البدل) انتخاب شدند.


کانون مدرسان، ششمین کانونی بود که انتخابات هیئت مدیره آن در تاریخ 20 اردیبهشت ماه در خانه هنرمندان برگزار شد. در این انتخابات داود گنجه ای، آذر هاشمی، مصطفی کمال پورتراب، محمد سریر، هادی منتظری به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون مدرسان، رامین آزادآور (عضو علي البدل اول)، انوش صدری جهانشاهی (عضو علي البدل دوم) نازنین جلالی فراهانی به عنوان بازرس كانون و محسن محترمی (بازرس علي البدل) برگزیده شدند. 


22 اردیبهشت ماه هم کانون سازندگان ساز هیئت مدیره جدید خود را شناخت و مطابق رای اعضا، فرمان مرادی، بیاض امیرعطایی، یدالله گودرزی، داریوش النجری، عباس مفاخری به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون سازندگان ساز ، امیر همتی (عضو علي البدل اول)، مجتبی نوابی (عضو علي البدل دوم) عليرضا جاويد مقدم به عنوان بازرس كانون و ناصر برزي (بازرس علي البدل) انتخاب شدند.


هشتمین انتخابات خانه موسیقی به کانون نوازندگان کلاسیک اختصاص داشت که در تاریخ 25 اردیبهشت ماه در تالار وحدت برگزار شد. در این مجمع عمومی فرزاد دانشمند، امير پدرام طاهريان، خسرو بهرامي، علي اكبر كردبچه، عبدالسعيد خرمشاهي به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون نوازندگان كلاسيك، اكبر محمدي (عضو علي البدل اول)، جاويد مجلسي (عضو علي البدل دوم)، سيده ماريه جليليان به عنوان بازرس كانون و مجيد فرد (بازرس علي البدل) برگزیده شدند. 


انتخابات کانون خوانندگان سنتی هم در تاریخ 9 خردادماه در تالار وحدت برگزار شد و پس از رای گیری حميدرضا نوربخش، هنگامه اخوان، قاسم رفعتي، نصرالله ناصح پور، مظفر شفيعي به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون خوانندگان سنتي، فاضل جمشيدي (عضو علي البدل اول)، داود فياضي(عضو علي البدل دوم)، حسن بخشي به عنوان بازرس كانون و فاطمه مقدم (بازرس علي البدل) معرفی گردیدند.


آخرین انتخابات خانه موسیقی در تاریخ 10 خردادماه در تالار وحدت برگزار شد و طی آن کانون نوازندگان سنتی به عنوان پر جمعیت ترین کانون خانه موسیقی اعضای هیئت مدیره خود را انتخاب کرد. داريوش پيرنياكان، زيدالله طلوعي، مسعود شعاري، بهداد بابايي، رضا موسوي زاده به عنوان اعضای جديد هیئت مديره كانون نوازندگان سنتي، ميرجعفر حيدري (عضو علي البدل اول)، عباس تجويدي(عضو علي البدل دوم)، وصال عربزاده به عنوان بازرس كانون و سحاب تربتي به عنوان بازرس علي البدل منتخبان اعضای این کانون بودند.


انتخابات کانون های ده گانه خانه موسیقی در حالی به پایان رسید که با یک نگاه آماری مشاهده می شود مشارکت اعضا برای تعیین سرنوشت این نهاد صنفی از دوره های قبل به مراتب بشتر و پر شورتر بود. هیئت مدیره برخی از کانون با رای اعضا تغییرات فراوانی داشتند و برخی دیگر کانون ها با اعتماد و رای به اعضای قبلی هیئت مدیره ها، آنها را ابقا کردند. 

با مشخص شدن اعضای هیئت مدیره کانون های خانه موسیقی، طی هفته های آینده، مجمع عمومی نمایندگان کانون ها برگزار می شود و با رای اعضای مجمع هیئت مدیره جدید خانه موسیقی مشخص خواهند شد.

 طبق اساسنامه، هئيت مديره خانه موسيقي مركب از 7 عضو اصلي و دو عضو علي البدل است كه از ميان اعضاي پيوسته کانون های تخصصي در مجمع عمومي براي مدت چهار سال انتخاب مي شوند.

لازم به توضیح است، زمان برگزاری نخستین مجمع عمومی اعضای جدید هیئت مدیره کانون های خانه موسیقی بزودی اعلام می گردد. 


print