پانزدهمین نشست آیین آواز برگزار شد

چهارشنبه 1 آذر 1396، 15:40
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

پانزدهمین نشست آیین آواز برگزار شد
پانزدهمین نشست تخصصی آیین آواز با حضور علاقه‌مندان و هنرمندان این رشته در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.


به گزارش سایت خانه موسیقی، در این برنامه محمدتقی سعیدی خواننده و مدرس آواز به همراه علی شیرازی کارشناس و آوازخوان به بحث و بررسی موضوع این ماه با عنوان "آیین هنرجویی در آواز ایرانی" پرداختند. 

در این برنامه پیرامون آسیب‌ها و کمبودهای موجود در زمینه آموزش آواز بحث و تبادل نظر شد. شیرازی ضمن گلایه از تعدد و گونه‌گونی راه‌های آموزش آواز به یک هنرجوی مبتدی برخی اختلاف دیدگاه‌های موجود در این زمینه در میان استادان و مدرسان حال حاضر را در عرصه آواز برشمرد.

 سعیدی نیز ضمن نام بردن از استادان قدیم در آواز و اینکه دیگر چرا نظیر آنها خواننده‌ای به عرصه نمی‌آید سخن گفت. سعیدی با پای فشردن بر اینکه هنرجو حتماً و لزوماً بایستی ردیف آوازی را در همان پله نخست آموزش، فرا بگیرد و آن وقت به تقویت دیگر زمینه‌ها در مسیر رشد و تعالی هنری قدم بردارد گفت: از این مرحله به بعد می‌توانیم از دریای بیکرانی که استادان آواز از حدود 112 سال پیش که ضبط صفحه در ایران شروع شده تا امروز برای ما به یادگار گذاشته‌اند بهره‌مند شویم. هر ذره از آثار این بزرگان برای ما درس‌های بزرگی در بر دارد که به نوبه خود باید در فراگیری آنها بکوشیم.

در ادامه آواز توسط مهدی صبور به همراه تار جواد جواهری و تمبک امیر حسین غفور، آواز حسام صحرایی به همراه تار ابوالفضل گودرزی، نی احسان لیوانی و تمبک مهیار سهیلی، آواز مجید عابسی به همراه تار علی ریاحی و دف دختر هنرمندش بهار عابسی و همچنین آوازخوانی محسن سلطانی به همراه نی مسعود اربابیان نوازنده نی در چهار بخش به اجرا در آمد.

آخرین اجرای این نشست نیز به آواز محمدتقی سعیدی به همراه تار محمد آدینه و تمبک پیروز شفیعی اختصاص داشت.

در پایان علیرضا معینی مجری برنامه اعلام کرد که شانزدهمین نشست تخصصی آموزشی آیین آواز از ساعت 18 سه‌شنبه 28 آذر در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.print