نشست ماهیانه خانه موسیقی برگزار شد

دوشنبه 1 خرداد 1396، 09:10
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

نشست ماهیانه خانه موسیقی برگزار شد
به گزارش سایت خانه، نشست ماهیانه اعضای خانه موسیقی روزز گذشته با حضور جمع زیادی از هنرمندان، علاقمندان و اعضای خانه موسیقی و با چند اجرای تکنوازی هنرمندان جوان در ساختمان فاطمی برگزار گردید. 

در ابتدای این نشست حمیدرضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی پشت تریبون قرار گرفت و با ابراز خرسندی از حضور هنرمندان در این برنامه گفت: بسیار خوشحالیم که امروز با چشمانی پر امید شاهد حضور دوستان، همکاران و هنرمندان و علاقمندان هستیم و چون مردم این شادی را در خود احساس می کینم. 

وی افزود: روزهایی که گذشت در آن،غم، شادی، نگرانی و امید بود که همه ی این احساسات را در این روزها با هم تجربه کردیم. مهم این همنوایی همه آحاد جامعه است و این بیداری و آگاهی مردم  یک نقطه عطف است. البته نقش فضا های مجازی را هم نمی توان نادیده گرفت. آن چیزی که دنیا امروز به احترام مردم ایران کلاه از سر برداشت بخاطر این پیامی بود که در این انتخابات از مردم ایران صادر شد و اینکه  توده مردم نشان دادند به رشد و آگاهی خوبی رسیده اند. این اتفاق بسیار خوبی است وگرنه جامعه نخبگان همیشه تکلیفش روشن بوده ولی مهم این است که الان مردم به این سطح از آگاهی رسیدند. 

نوربخش گفت:  صحبت های زیادی در این برهه مطرح شد و برخی از صحبت ها هم در مناظره گفته شد که برخی خواستند از این آب گل آلود ماهی بگیرند و به جای اینکه بیایید با این وحدت و همدلی و این خیل چند میلیونی بپیوندند شروع به بحث های تفرقه افکنانه کردند. که خوشبختانه این حرف ها دیگر اثر ندارد. بر هیچکدام از ما پوشیده نیست که نهادهایی مثل خانه موسیقی در تمام دنیا کمک بگیر هستند و اساسا این گونه نهادها و تشکل ها با کمک هایی سر پا هستند. چه کمک های درون سازمانی از طرف اعضای خود آن نهاد و چه کمک های بیرون سازمانی مثل شهرداری ها که جزو وظایفشان است و درواقع صدقه هم نمی دهند. 

مدیرعامل خانه موسیقی گفت: فعالیت های فرهنگی از قبیل آموزش موسیقی و کنسرت،تولید موسیقی و ... خدماتی است که به جامعه ارائه می شوند و مساله دور از ذهنی نیست که شهرداری و دولت بیایند برای این خدمات هزینه کنند . اینکه یک نهادی مردمی از جایی کمک می گیرد دور از انتظار نیست. این نه رشوه است و نه رانت است و نه اختلاسی است که ارقام آن برای همه ما عادی شده؛ این وظایفی است که متقابل تعریف می شود.  

وی افزود: خانه موسیقی همیشه با شفافیت همه چیز را اعلام کرده و از روز اولی تا امروز که نزدیک 18 سالگی هستیم، همه چیز با شفافیت اعلام شده و همه این موارد را با اعضا در میان گذاشته ایم. موضوع ساختمان خانه موسیقی را همان موقع که اتفاق افتاد خدمت همه گفتم، کمک ها به خانه موسیقی که بسیار هم ناچیز است را همیشه گفته ایم. 

نوربخش با اشاره به مطالبات اهالی موسیقی از دولت گفت:  آنچه که می خواهم به همه عرض کنم، مطالباتی است که همه ما داریم. الان همه خوشحالیم که دولت تدبیر و امید تداوم میابد. بخشی از مسائل ما موانعی است که بر سر راه موسیقی و موسیقیدان وجود دارد و مربوط به نگاه حاکمیتی درستی است که باید بر سر راه موسیقی باشد و نیست. بخشی از آن به عدم اجرای قانون بر می گردد که جزو مسائلی است که مطالبه ما است. فقط مجوز صادر کردن نیست. دولت باید مجوز صادر کند و پشت مجوز خود بیاستد. امروز امنیت شغلی هنرمندن ما تهدید می شود. این چیزی است که بر فعالیت و روند موسیقی تاثیر می گذارد. 

وی افزود:  این انتظار را داریم که الان که با این پشتوانه محکم و معنادار اکثریت جامعه ما آمده اند و به تفکر و حرف های درست آقای رییس جمهور صحه گذاشتند، امروز وقت عمل است و جامعه هنری بسیار توقع دارد که این نگاه ملوک الطوایفی به موسیقی و هنرمند باید جمع شود. امروز اگر یک اثر مجاز است باید در همه جغرافیای ایران مجاز باشد. بارها گفته شده که بانوان نقش مهمی در جامعه هنری ما دارند، نمی شود بگوییم یک خانم حق دارد در موسیقی تحصیل کند ولی حق فعالیت ندارد. 

نوربخش گفت: الان دیگر مسائل مالی مملکت رو به گشایش است و بعد از برجام هر روز این گشایش ها ایجاد می شود. ما الان انتظار داریم؛ هنرمندان ما در وضعیت بد معیشتی هستند. و این چیزی است که دولت باید به آن توجه کند و برای حرکت های درست، برای جوانانی که مستعد هستند  و توانایی دارد  بستر سازی کند. هر روز تعداد این جوانان زیادتر می شود. از آثار ارزشمند باید حمایت بشود. امروز آثار جدی در موسیقی ما بسیار اندک تولید می شود چون ساز و کار اقتصادی آن درست نیست. از طرفی وسیقی تجاری که با آن مخالف نیستیم ولی نمی توانیم قبول کنیم که سایه بر سر دیگر بخش های موسیقی بیاندازد.

وی افزود: این خانه تنها مامن و نهاد خصوصی موسیقی و موسیقیدانان است که این خانه هم باید تقویت بشود. وقتی ثمره وحدت را حس می کنیم همه شما دوستان هنرمند هم باید کمک کنید که این خانه تقویت بشود. خوشبختانه با اعلام نتایج شورای شهر هم ما همین مطالبات را از شورای شهر و شهرداری داریم و البته آدم های ناسپاسی هم نیستیم. دسته بندی های سیاسی به جای خود، ولی هر آن کسی که خدمتی کرده است باید از او تشکر کنیم . این ناسپاسی است که یادمان برود که در دولت دهم که هیچگونه گفتگو و همزبانی و قرابتی با دولت نداشتیم، آنجایی که از اینگونه نهادها حمایت می کرد شهرداری تهران بود ... این نکات را نباید از یاد ببریم. مسائل انتخاباتی به جای خود ولی هر کسی که در زمانی کار خوبی کرده است باید از او تشکر کنیم. 

مدیر عامل خانه موسیقی افزود: دوستان و مدیران شهرداری این سالها از خانه موسیقی حمایت کرده اند و از آنها متشکریم و اساسا هیئت مدیره خانه و همه ما تا کنون از هر نهاد و سازمانی و هر شخص و عضوی  که  به این نهاد کمک کرده از آنها قدردانی کرده ایم. امیدواریم شهرداری و شورای شهر جدید هم بیش از پیش به نهادهای صنفی کمک کنند. خیلی از این سازمانها و شرکت هایی که در شهر فعالیت می کنند،بودجه های هنگفت دارند و کار تاثیرگذر و مثبتی هم از آنها نمی بینیم و خروجی و حاصلی هم ندارند. ولی خانه موسیقی، خانه سنما و خانه تاتر چندین برابر آنها کار می کنند و تاثیرگذاری در شهر دارند بنابراین شهرداری و شورای شهر  وظیفه دارند به آنها کمک کنند.

حمیدرضا نوربخش در پایان سخنانش گفت: یک فرهنگسرا در یک محله که خیلی هم خوب است، شما بودجه آنهارا ببنید و تاثیرگذاری آنها را هم ببینید. ما که درعرصه کشوری هستیم و کسی هم منکر خدمات موسیقی نیست که شعاع اجتماعی و فرهنگی بسیاری دارد، به همین دلیل دستگاه ها باید برای آن هزینه کنند. 

پس از این سخنان، ادیب تیرانداز(نوازنده سه تار و خواننده) به اجرای قطعاتی پرداخت و با آن نیز همخوانی کرد. در ادامه نیز اشکان مختاربند(نوازنده گیتار الکتریک) به اجرای قطعاتی در سبک جیپسی جز پرداخت. 

سپس حسین پرنیا(نوازنده سنتور و آهنگساز) پشت تریبون قرار گرفت و در باره نقش اجتماعی هنرمندان سخن گفت. حسین پرنیا در این سخنان ضمن اشاره به تجربه و مشاهداتش پیش از انتخابات ریاست جمهوری به بیان اهمیت مشارکت های اجتماعی و سیاسی هنرمندان موسیقی پرداخت و انگونه مشارکتها را برای هنرمندان موسیقی لازم دانست که بینشی برای خلق آثار به آنها می دهند. 

پرنیا همچنین به انتخابات خانه موسیقی در سال گذشته اشاره کرد و گفت: بسیاری از منتقدان فقط انتقاد می کردند و حتی در انتخابات خانه موسیقی هم شرکت نکردند که این درست نیست ما برای انجام کارهای بزرگ باید مشارکت فعال و همه جانبه داشته باشیم. 

پس از این سخنان، پایانبخش برنامه تکنوازی سنتور محمدصدرا پیشدادی از شاگردان میلاد کیایی(استاد سنتور) بود که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت. 


print