جهاندار در کنسرت پژوهش موسیقی آوازی:

نشانی ها را در آواز گم کرده ایم

جمعه 29 دي 1391
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

نشانی ها را در آواز گم کرده ایم

کنسرت پژوهشی موسیقی آوازی به خوانندگی علی جهاندار و با همراهی تار شهرام میرجلالی، در سالن استاد جلیل شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار و شیوه های آوازی مختلف بررسی شد.

به گزارش سایت خانه موسیقی، در ابتدای این برنامه پژوهشی که بعد از ظهر چهارشنبه برگزار شد، حمیدرضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی گفت: این برنامه یکی از سلسله برنامه های پژوهشی آواز ایرانی است که به همت خانه موسیقی و با همکاری خانه هنرمندان برگزار می شود و دلیل برگزاری چنین برنامه هایی این است که وضعیت آواز در موسیقی ما، از جهات مختلف بغرنج است. بخشی از آن به آسیب شناسی خود آواز مربوط می شود و اینکه چرا امروزه مردم و جامعه با آواز فاصله گرفته و اینکه کمتر آوازخوان می بینیم.

نوربخش افزود: یک بخش هم به درون خود آواز مربوط می شود. همه می دانیم آواز تک قطبی شده است. در سه دهه گذشته تقریبا تمام آواز خوانان و همه جوانانی که علاقمند به آواز هستند، معمولا از یک سبک و سیاق پیروی می کنند. یعنی یک شیوه ای در موسیقی آوازی شیوه غالب است و این هم یکی از آسیب هایی است که باید به آن پرداخته شود.

مدیر عامل خانه موسیقی گفت: در این جلسات بنا داریم به این مباحث بپردازیم و از صاحبنظرانی دعوت خواهیم کرد که در این جلسات صحبت و اجرای برنامه داشته باشند. امیدواریم در برنامه ها این مباحث را بشکافیم و این جلسات برای آواز خوانی راهگشا باشد.

نوربخش در پایان علی جهاندار را یکی از شخصیت های برجسته آواز معاصر دانست و گفت: علی جهاندار بیش از 40 سال آواز خوانده و شیوه های مختلف را پیگیری کرده و از سی سال پیش در محضر محمدرضا شجریان شیوه دیگری را دنبال کرد ولی از معدود آواز خوانانی است که چند شیوه آوازی را به خوبی می شناسد.

پس از این سخنان، علی جهاندار، خواننده به روی صحنه آمد و پس از توضیحی مختصر در باره برنامه گفت: در اینجا آواز هایی از اکبر گلپایگانی، حسین خواجه امیری(ایرج) و محمدرضا شجریان برای خواندن انتخاب کردم که هر سه نفر تقریبا هم عصر هستند و در دهه 1310 متولد شده اند. اما وقتی من اینها را بخوانم، شما بخوبی متوجه می شوید که سبک و شیوه آنها هیچ ارتباطی با هم ندارند.

این مدرس آواز گفت: چیزی که امروز گریبان مارا در آواز گرفته، این است که کلام بسیار یکنواخت است و البته در قدیم اینطور نبود. وقتی که 5-6 هجا را آواز خوان اجرا می کرد، آنرا به یک زاویه ای می بردند و بر می گرداندند که زیبا می شد. البته کم کاری از خود ماست که در آواز کنجکاو نیستیم و زیاد به این مساله توجه نکردیم.

جهاندار افزود: موضوع بسیار مهم دیگر این است که اگر ما ویژگی های هنری و نوع اجرای آواز خوان ها را بررسی کنیم، می بینیم با اینکه هم عصر بودند، اما هر کدام برای خود یک مکتب داشتند. مثلا اگر در منطقه شمال ، فریدون پور رضا و ناصر مسعودی. در لرستان سقایی و مکتب لرستان. در تبریز، مشهد و همه شهرها همینطور. خود خواننده ها هم هر کدام شروع به خواندن می کردند به همین صورت بودند.

در اینجا علی جهاندار نمونه ای از آواز محمدرضا شجریان را خواند و گفت: در این نمونه و نمونه های آواز خوانان دیگر معلوم است که شخصیت ها از هم جداست ولی امروزه هیچ الگویی برای جمله بندی آواز نداریم. برای خواندن فکر نمی کنیم، هر چه آمد و هر چه شد را می خوانیم. قدیم اینطور نبود، اگر فکر نباشد و جمله بندی کلام با تحریر با هم همخوانی نداشته باشد و فراز و نشیب آن منحنی اجرا نشود، آواز درست نیست.

این خواننده آواز گفت: متاسفانه در آواز ما نشانی ها را گم کرده ایم و آوازها همه یکنواخت و یک فرم شده است البته کسی هم از ما چیزی نمی خواهد. در همین دوران من از کسی شنیدم که می گفت "الان حرف گلپایگانی را نزن". باید به حال موسیقی گریست که چنین حرفی بزنند. من با اینکه رنگ صدایم با گلپایگانی فرق دارد چیزی می خوانم تا ببینید چقدر جمله بندی ها زیباست.

وی افزود: می خواهم بگویم از بزرگان استفاده نمی کنیم و مطالعه ای روی آواز های آنها نداریم. همینطور یک جمله ای را می خوانیم ولی اصلا فکر نمی کنیم بعد از آن چه تحریری می خواهیم بدهیم. من حتی پیش از خواب هم آواز ها را مرور میکنم و خواننده های مختلف را با هم مقایسه می کنم.

در ادامه، جهاندار نمونه ای از آواز های حسن خواجه امیری (ایرج) را برای حضار خواند و به تحلیل آن پرداخت.

او در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: در خوانندگی باید صدای خدادادی وجود داشته باشد و فاکتور های عشق، علاقه ممارست و تمرین پیگیر بسیار مهم است اما یکی دیگر از فاکتور های مهم به موقع شروع کردن است.کودکی که از شش سالگی به خواندن آواز یا قرائت قرآن می پردازد بسیار جلوتر از کسی است که در بیست سالگی آغاز می کند پس موقع شروع علاوه بر عواملی که به آنها اشاره کردم در موفقیت بسیار موثر است.

پس از این سخنان چند تن از حضار سوالاتی مطرح کردند که جهاندار به آنها پاسخ داد.

جهاندار در پاسخ به سوالی درباره تقلید در آواز گفت: معتقدم پس از اینکه هنرجو الفبای آواز را یاد گرفت، استاد آواز باید به او تاکید کند که مثل من[استادش] و دیگران نخواند، بلکه مثل خودش بخواند. ما عادت بدی در هنر داریم و این است که وقتی کسی جلو می افتد همه از او تقلید می کنند. در صورتی که در زمان قدیم اینطور نبود و همانطور که اشاره شد سه آواز خوان هم عصر، آوازشان با هم تفاوت داشت. در اینجا یک فصای تک قطبی بوجود آمد؛ در هنر باید خودمان باشیم.

وی افزود: من به استادم آقای شجریان به دلیل اینکه یک سرمایه و افتخار ملی ایران مانند حافظ و سعدی است، علاقه بسیار زیادی دارم اما وقتی در کارگاه آواز ایشان می روم، دلم برای این بچه ها می سوزد. ما در آنجا چند صدای خیلی خوب داریم که حنجره های بسیار خوبی دارند. اینها الفبا را بلدند، معلم اگر به آنها بگوید خودتان باشید و مثل خودتان بخوانید فردا آوازخوان های بزرگی از آنها درست می شود.

این خواننده پیشکسوت با ذکر خاطره ای از نخستین کلاس درس اش نزد شجریان گفت: در اولین جلسه ای که من نزد آقای شجریان رفتم، استاد به من گفتند "قرار نیست شما مثل من بخوانید". کسی نمی گوید که مثل من بخوان ولی ناخود آگاه دارد اینطور می شود. در این کارگاه، آقای شجریان فکر والایی دارد اما من می گویم اگر هنرجویان در این کارگاه مثل آقای شجریان بشوند خوب نیست. مگر ما چند شجریان یا ایرج در آواز می خواهیم؟

وی به نقل خاطره دیگری پرداخت و گفت: در آلمان زمانی که کنسرت ما تمام شد، کسی از من پرسید بهترین صدا در تاریخ موسیقی ایران متعلق به چه کسی است و من گفتم ایرج؛ آقای شجریان هم همانجا بعد از صحبت من گفتند "اگر من صدا ایرج را داشتم پرنده را روی هوا نگه می داشتم". آقای شجریان بی انصاف نیست، ما هستیم که داریم فضا را طوری درست می کنیم که یک جا حرکت کنیم.

جهاندار در پایان به وضعیت بد آموزش نیز اشاره کرد و گفت: چندی پیش یک هنرجو داشتم که نمی توانست بیات اصفهان را خوب یاد بگیرد وقتی از او خواستم یک روز خاص به کلاس بیاید گفت که آموزشگاه موسیقی دارد و نمی تواند در آن روز کلاس برود. من تعجب کردم که چطور کسی که در چند جمله آوازی مانده، آموزشگاه موسیقی دارد و تدریس می کند. البته مقصر هنرمندان بزرگ نیستند و این به وضعیت بد آموزش بر می گردد.

در بخش دوم و پایان برنامه، علی جهارندار و شهرام میرجلالی به مرکب خوانی و مرکب نوازی پرداخته و در دستگاه ماهور و سه گاه و آواز اصفهان قطعاتی را اجرا کردند که با استقبال حضار و علاقمندان مواجه شد.

گزارش تصویری این برنامه در بخش عکس قابل مشاهده است.print