دبیر جشنواره ملی موسیقی جوان:

جشنواره ملی موسیقی جوان با رویکرد کارشناسی برگزار می شود

چهارشنبه 15 شهريور 1396، 07:54
سايت خانه موسیقی - سرویس خبر

جشنواره ملی موسیقی جوان با رویکرد کارشناسی برگزار می شود

دبیر یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گفت، این رویداد با رویکرد کارشناسی و با هدف ایجاد فرصت برای درخشش جوانان در عرصه موسیقی برگزار می شود.

هومان اسعدی جشنواره ملی موسیقی جوان را به مثابه آزمونی هنری توصیف کرد که هدف اصلی از برگزاری آن ارتقای سطح کیفی و رونق ‌بخشیدن به هنر موسیقی است.

وی افزود: وقتی این جشنواره به صورت کارشناسی برگزار می شود، بطور قطع به دنبال سمت و سو دادن به آموزش موسیقی نوجوانان و جوانان است و در همین راستا قطعات موسیقی مشخصی را برای هر رده سنی تعیین کرده است.

به گفته اسعدی، موسیقیدانان از استان های مختلف علاوه بر موسیقی نواحی، در بخش موسیقی کلاسیک و دستگاهی نیز حضور چشمگیری دارند که این فرصتی است تا در حضور استادان برجسته آثار آنها ارزیابی شود.

دبیر یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان ادامه داد: این جشنواره ضمن ایجاد انگیزه‌ برای تلاش و تکاپوی بیشتر در میان نسل جوان و موسیقیدانان، امکان ارزیابی وضعیت کمی و کیفی آموزش موسیقی در کشور را فراهم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد، دبیرخانه جشنواره با تمهیداتی مختلف تلاش کرده، دقت و عدالت در ارزیابی‌ها به حداکثر ممکن برسد.

اسعدی افزود: امیدوارم هنرمندان نوجوان و جوان همواره به فعالیت‌های هنری و موسیقایی ارزشمند خود ادامه دهند، زیرا در نهایت هدف اصلی ارتقای سطح کیفی و رونق‌ بخشیدن به هنر موسیقی است و نه صرفا کسب مقام در یک رویداد مسابقه‌گونه.

وی ادامه داد: گاهی فردی با میانگین نمره بسیار اندکی و به دلیل محدودیت‌های جشنواره، به مرحله نهایی راه پیدا نکرده، اما هنرمندان نوجوان و جوان نباید به ‌هیچوجه انگیزه خود را از دست بدهند.

اسعدی خطاب به شرکت کنندگان در جشنواره موسیقی جوان گفت: وقتی در یک ساز، مثلا در گروه سنی «الف»، بیش از 100 شرکت‌کننده آثار خود را ارسال کرده‌اند هر 100 نفر نمی‌توانند برنده مسابقه شوند و این قاعده بازی است.

یازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با حمایت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه بخش اصلی شامل موسیقی دستگاهی، موسیقی نواحی و موسیقی کلاسیک از هشتم تا 26 شهریور ماه برگزار می شود.

در این مسابقه موسیقیایی، تک نوازی سازهای مختلف و آواز به صورت تک خوانی در سه رده سنی اصلی الف (15 تا سال18)، ب( 19تا 23 سال) و ج (24 تا 29 سال) اجرا می شود و در مجموع 500 اثر از 9 صبح تا 9 شب روی صحنه خواهد رفت.

منبع : ایرنا

print