1397/4/3 : یکشنبه

کتاب های موسیقی


سیزده قطعه بی کلام برای گروه نوازی

تالیف: حمید بهروزی نیا

سالنامه موسیقی 1397 منتشر می شود

سالنامه موسیقی 1397 با عنوان «کتاب موسیقی» حاوی اطلاعات جامع موسیقی ایران به همت و گرد آوری حمیدرضا عاطفی هفته آینده منتشر می شود.

شهرزاد(اپوس ۱۱۵)

علیرضا مشایخی

کتاب تصنیف‌های استاد فرامرز پایور منتشر شد.

تصنیف‌های استاد فرامرز پایور به کوشش مینا افتاده و گردآوری رامتین نظری‌جو منتشر شد.

نوای دف

تالیف: مهرداد کریم خاوری

ضربی های استاد یوسف فروتن

کتاب و لوح فشرده ضربی های استاد یوسف فروتن با آوا نویسی و اجرای کمانچه مهدی علومی توسط نشر ماهور منتشر شد.

"باغ های ایرانی" اثر علیرضا مشایخی منتشر شد

"باغ های ایرانی" قطعاتی برای پیانو اثر علیرضا مشایخی توسط نشر ماهور به بازار موسیقی عرضه شد.

آرام و بی قرار

یادی از دکتر داریوش صفوت به کوشش ستاره صفوت

کتاب "آسیب شناسی سازها" منتشر شد

کتاب "آسیب شناسی سازها" به کوشش فرمان مرادی(رئیس هیئت مدیره کانون سازندگان ساز) منتشر شد.

کتاب "انسان‌شناسی موسیقی" منتشر شد

کتاب "انسان‌شناسی موسیقی" نوشته‌ آلن مریام، انسان‌شناس و انتوموزیکولوگِ امریکایی با ترجمه مریم قرسو از منتشر شد.

کد خبر : 100623
تاریخ ارسال : 1391/03/26    ساعت ارسال :

داریوش پیرنیاکان:

صدای نی را کسایی به گوش مردم رساند

عضو هیئت مدیره خانه موسیقی گفت: پیش از آنکه استاد کسایی به رادیو بروند، مردم با صدای نی نا آشنا بودند و در واقع ایشان صدای نی را با شیوه خاص خود به گوش مردم رسانده و آن را معرفی کردند.

عضو هیئت مدیره خانه موسیقی گفت: پیش از آنکه استاد کسایی به رادیو بروند، مردم با صدای نی نا آشنا بودند و در واقع ایشان صدای نی را با شیوه خاص خود به گوش مردم رسانده و آن را معرفی کردند.

به گزارش سایت خانه، داریوش پیرنیاکان، نوازنده تار و عضو هیئت مدیره خانه موسیقی در خصوص ویژگی های هنری حسن کسایی، استاد فقید نی گفت: استاد کسایی یکی از تاثیرگذارترین موسیقی دانان معاصر ما بود. قبل از ایشان نوازندگان نی دیگری هم بودند و در دوران قاجار نایب اسدالله نی نواز بزرگی بود، اما پیش از آنکه استاد کسایی در رادیو نی بنوازند مردم با صدای نی نا آشنا بوده و آن را کمتر شنیده بودند. در واقع صدای نی را ایشان با شیوه خاص خود به گوش مردم رسانده و آن را معرفی کردند.

پیرنیاکان درباره شیوه نوازندگی کسایی گفت: از نایب اسدالله صفحاتی وجود دارد که وقتی به آنها گوش می دهیم و مقایسه می کنیم، می بینیم نی نوازی کسایی به شیوه و اسلوب دیگری بود و با نایب اسدالله فرق داشت. کسایی به موسیقی ایران اشراف داشت و در نوازندگی ردیف بی نظیر بود. به قول مرحوم استاد پایور که می گفت کسایی و شهناز عصاره موسیقی ایرانی هستند.

این نوازنده تار افزود: کسایی تنها نی نوازی بود که بر تمام نوازندگان بعد از خودش تاثیر بسیاری گذاشت و نی نوازی پیدا نمی شود که این تاثیرات در نوازندگی اش وجود نداشته باشد. ایشان موسیقی قدما و موسیقی ردیف دستگاهی را به خوبی می شناخت و مدتی هم در رادیو اصفهان به تدریس ردیف موسیقی ایران مشغول بود. همچنین استاد کسایی سه تار را هم به خوبی می نواخت و در حقیقت ایشان استاد بلامنازع موسیقی ایران بود.

عضو هیئت مدیره خانه موسیقی در پایان گفت: فقدان کسایی ضایعه بزرگی برای موسیقی و جامعه فرهنگی هنری ایران است و امیدوارم در فرصتی دیگر بیشتر به ابعاد هنری این شخصیت پرداخته شود. من به ایشان ارادت خاصی داشتم و هر بار به اصفهان سفر می کردم، خدمت ایشان نیز می رسیدم.  از دیروز که خبر درگذشت ایشان را شنیدم بسیار متاثر هستم و این ضایعه را به همه دوستداران فرهنگ و هنر ایران تسلیت می گویم.قسمت نظرات غیر فعال میباشد

تبلیغات